1xfan manager
1X FAN models
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine

Основні види шахрайств та способи їх уникнення

Шахраї в інтернеті

 

– Як не потрапити на гачок шахраїв?

– Що потрібно знати, щоб убезпечити себе від недобросовісних людей, які хочуть нажитися на вас?

– Як отримати бажане без ризику?

ЗМІСТ

Сьогодні ми спробуємо відповісти на всі ці питання на прикладі деяких типових і нетипових афер, тим самим сподіваючись уберегти багатьох від стресів та розпачу, пов’язаних з цим неприємним явищем. Ми не будемо розповідати про «Еліта-центри», «МММ», а лише про злодіяння, які можуть наздогнати кожного на вашому життєвому шляху, хоч сьогодні.

ЗАКОНОДАВСТВО

Для того, щоб перемогти ворога – потрібно знати його в обличчя, всі його слабкі місця та знати наперед всі його можливі ходи. Тому давайте розберемо, що ж являє собою термін «шахрайство»? Кримінальний кодекс нашої держави дає чітке поняття цьому слову, – це каране діяння, пов’язане з заволодінням чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (стаття 190 Кримінального кодексу України).

Особливістю цієї статті є те, що потерпіла особа саме добровільно, за власною волею, і не на шкоду власним інтересам передає майно, чи право на нього іншій особі, яка вводить в оману. Цим шахрайство відрізняється від інших кримінальний діянь, таких як: викрадення (коли у особи без її згоди забирають майно чи права на нього) чи вимагання (коли майно чи права на нього передаються вимушено). Але добровільність при ошуканстві має уявний характер, адже тут все ж таки присутня омана.

Закон же вбачає два способи шахрайства:

  1. обман
  2. зловживання довірою.

Перший являє собою повідомлення особі недостовірних даних, за допомогою яких її ошукують, другий же – більш цинічний, адже потенційний шахрай для своїх дій користується довірчими стосунками з потерпілим. Також складовими частинами даного злочину є:

  • прямий умисел виконавця;
  • корисливий мотив.

Тобто, особа, що здійснює дане каране діяння усвідомлено йде на цей злочин, маючи на меті заволодіти майном чи правом на нього потерпілого.

Отже, ми з’ясували, що це за звір і з чим його їдять. Давайте ж розберемо, що спонукає людей йти на цей злочин? Багатьох – легка нажива, швидкі гроші без особливих зусиль, довіра наших чудових українських людей та інші фактори. Але найголовніший – це умови для їх здійснення, адже наступні фактори створюють тепличні умови для розростання шахраїв:

  • економічна та політична ситуація в країні,
  • недосконала робота правоохоронних органів,
  • індиферентність влади до превентивної діяльності у цьому питанні.

Щоб захистити себе, пропоную спершу розглянути найбільш типові та найпоширеніші види ошуканства та шляхи захисту себе від них.


ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ШАХРАЙСТВО:

Заява про шахрайство. Зразок | TIMES.ZT


МОБІЛЬНІ ШАХРАЙСТВА

Мобільні шахраї. Шахрайство через мобільний | TIMES.ZT

Хто сьогодні може уявити себе без мобільного телефону? А ще якихось двадцять років тому ми ходили у переговорний пункт для дзвінка у інше місто та на пошту, для відправлення листівок. Але час іде і світ невпинно змінюються, а, отже, змінюються і методи, способи шахрайства. Мобільний телефон став для нас невід’ємною частиною нашого життя і цим неодмінно спробують скористатися шарлатани. Яким чином вони можуть це зробити? Опишемо декілька цікавих сюжетів.


БАНКІВСЬКИЙ ПРАЦІВНИК

  • «Банківський працівник» або просто, – фішинг. Найулюбленіший спосіб шахраїв отримати доступ до вашої банківської картки. На ваш мобільний телефон надходить дзвінок, людина представляються працівником банку і починає з вами бесіду в ході якої розвідує вашу конфіденційну інформацію, щоб згодом використати її для доступу до ваших заощаджень. Запам’ятайте назавжди, жоден банк ніколи не дозволить своїм працівникам шляхом використання телефонії спілкуватися на тему ваших конфіденційних даних. Дзвінок може носити лише інформативний характер, вимагати від вас можуть лише кодове слово, яке ви повідомляли у фінустанові в якості паролю, щоб підтвердити певні дії з вашими картками. Тому, якщо вам телефонують з банку, у жодному разі не повідомляйте ніяких даних про себе і свої карти – вся потрібна інформація у них присутня. І ні в якому разі ніде і ніколи не повідомляйте нікому три цифри (CVC-код), що на звороті вашої карти і строк її дії.

ДОПОМОГА РІДНИМ

Вимагання грошей по телефону | TIMES.ZT

  • «Допомога рідним». Багатьом відома історія, про те, коли людині надходить дзвінок і особа нерозбірливим, але збентеженим голосом повідомляє вам, що це ваш родич, він потрапив у халепу і йому потрібна поміч грошима. Занадто банально і цинічно одночасно, адже злочинець чекає від вас необдуманих вчинків, коли вами керують емоції, а не здоровий глузд. Якщо ж вам все ж таки випала доля стати учасником цієї афери, то будьте готові взяти себе у руки, вияснити у того, хто телефонує, ким він є, де він і що сталося, і паралельно задавайте питання, відповіді на які може знати лише ваш близький. Якщо ви все-таки вирішили, що це не афера, не поспішайте виконувати всі вимоги співрозмовника, не погоджуйтесь відправляти гроші на карту ні в якому разі, а лише при особистій зустрічі з ним. Людина, яка потрапила у халепу ніколи не відмовиться від будь-якої допомоги, шахрай же навряд чи буде витрачати свій час на пусті балачки.

ВИГРАШ

Шахрайство виграш | TIMES.ZT

  • «Виграш». Вам надходить дзвінок в процесі якого повідомляють, що ви стали учасником акції, чи переможцем. В ході спілкування виявляється, що для того, щоб забрати приз, треба або десь зареєструватися, або внести страховий платіж тощо. Для реєстрації сервіс вимагатиме від вас персональні дані та картковий рахунок, начебто для видачі призу у грошовій формі на вашу банківську картку Ви маєте вказати:
    • номер картки,
    • код CVC,
    • термін дії картки і
    • номер телефону.
  • Також зловмисники можуть розповідати, що для того щоб отримати подарунок – потрібно протягом певного строку сплатити страховий платіж у невеликому розмірі. Якщо внесете дані або перерахуєте гроші – я вас вітаю, ви виграли, але, нажаль, не приз, а путівку на «острів ошуканих». Тому, якщо ви брали участь у якомусь розіграші, а тим паче, якщо не брали, – знайте, у разі реального виграшу, з вами зв’яжуться та запросять для отримання подарунку, де вам його вручать без будь-яких додаткових оплат.

ПРОПОЗИЦІЯ РОБОТИ

Шахрайство - пошук роботи | TIMES.ZT

  • Дуже спокуслива пропозиція по працевлаштуванню. Телефонують вам невідомі особи, називають себе кадровиками дуже солідної компанії і пропонують вам мегакруту вакансію. Можливо ви ніколи не розміщували ніде жодних резюме, але вас зможуть запевнити, що саме ви їм потрібні, та запропонують гарні гроші! Далі вам запропонують прийти на співбесіду, зазначать дату, але попросять набрати у певний день, щоб узгодити час, адже керівник особисто проводить зустрічі, та так, як він особа дуже зайнята, ви повинні записатися. Звичайно ж ви зателефонуєте, адже таких шансів в житті може більше і не з’явитись. І вас навіть не здивує невідомий оператор, який зазвичай починається з 0900; а якщо здивує – вам скажуть, що це стаціонарний телефон. Ви телефонуєте, слухавку підіймає «секретар», розпитує про ціль вашого дзвінка, ваші дані і т.п., максимально затягуючи час, просить вас почекати, щоб сходити до керівника і т.п. А тим часом розмова припиняється і ви поспіхом набираєте знову цей номер – та зась, ви не можете здійснити дзвінок. У чому ж проблема? У відсутності грошей на рахунку, адже це – платні номери, які не повідомляють, що такими є. Ціль шахраїв – змусити вас їм зателефонувати і максимально довго «затримати на слухавці». Даний сценарій не є типовим, він може змінюватись в залежності від уяви творця, але суть залишається незмінною. Щоб не попастися на цей гачок досить просто запам’ятати ці телефонні коди і просити у потенційних роботодавців мобільний номер відомих вам операторів, або стаціонарний, на який можна зателефонувати через код вашого міста.

 


ІНТЕРНЕТ ШАХРАЙСТВА

Мені потрібна нова річ – треба йти у магазин, подумали б ви ще кілька років тому. Але сьогодні можна відкрити свій комп’ютер, запустити браузер – і ви, не залишаючи дивану, вже в магазині, та ще й маєте змогу купити потрібну вам річ вигідніше. Але там, де є можливість здійснити операцію на відстані, обов’язково знайдуться ті, хто захоче нажитися на цьому не чесним шляхом.

Пропоную розглянути кілька видів афер, які дуже популярні в мережі інтернет:

ПРОХАННЯ ПРО ДОПОМОГУ ВІД ТОВАРИША

Шахрайство. Прохання про допомогу у товариша | TIMES.ZT

  • Чому товариш просить про допомогу у соцмережі, а не зателефонує? – Перша думка, що приходить у голову після того, як ваш знайомий у скайпі, фейсбуці чи іншому ресурсі просить у вас допомогти, поповнивши банківську картку інтернет магазину, чи перевести гроші якимось іншим шляхом, обіцяючи швидко їх вам повернути.
  • Друг звернувся за допомогою – ясна річ потрібно відгукнутися. А через деякий час ви отримуєте повідомлення, що акаунт було викрадено зловмисниками. І не будете ж ви тепер вимагати від вашого знайомого гроші, які ви «закинули» за нього. Неприємна ситуація. Тому я все ж таки пропоную не спокушати долю, а одразу зателефонувати другу і поспілкуватися безпосередньо з ним, а якщо немає такої змоги, упевнитись, що «онлайн» ви спілкуєтесь саме з ним, поставивши декілька особистих питань, товариш точно не образиться, а шахрай точно не отримає бажаного.

ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНИ

Шахрайство. Інтернет-магазин | TIMES.ZT

  • Існує безмежна кількість веб-сайтів, на сторінках яких ви можете придбати потрібний вам товар, є загальновідомі брендовані сайти, є – не такі розкручені, але їхні ціни приваблюють більше, ніж набридлива реклама. Але де є можливість зекономити – там завжди є ризик бути ошуканим. Тому якщо ви вирішили купувати щось в раніше невідомому вам інтернет-магазині, ми наполегливо рекомендуємо користуватися послугою післяоплати (рос. – наложенный платеж).
  • Проте, є такі види товарів які потрібно спершу оплатити, (наприклад, тканина; адже, якщо порізати її, то потім, навряд чи вдасться продати). Тому продавці не ризикують і висилають товар лише після 100% оплати. Тут би ми порадити відвідати магазин, але інколи ціна різниться в декілька разів, отже, є сенс ризикувати, але ризик повинен бути мінімальним.
  • Дізнайтеся у продавця, хто його може порекомендувати, у яких компаній вони є партнерами, почитайте відгуки, але будьте готові, що більшість з них – «липа», яку дуже легко можна розрізнити з-поміж інших реальних написів. Радимо в невідомих магизинах купувати тільки щось дешеве. Інтернет-платформа коштує грошей і аферистів не будуть цікавити маленькі суми, бо ними вони навіть не відіб’ють вкладені кошти. Якщо все пройшло чудово – у подальшому можна замовляти більш дорожчі товари. Радимо з недовірою відноситись до занадто простих сайтів з примітивним інтерфейсом. Продавець, який хоче розкрутити свій бізнес, буде всіляко сприяти тому, щоб потрібний вам товар потрапив до вас. Так, зараз масово з’являються платформи типу «Пром ЮА», які не лише гарантують порядність продавця, а й страхують ваші покупки, якщо ви будете здійснювати їх відповідно до затверджених правил, що існують на сайті.
  • Отже, наші рекомендації зводяться до того, що ризикувати варто лише незначними коштами. Як кажуть: «ризикуй лише тією сумою, яку зможеш не шкодуючи подарувати незнайомцю», а дорогі товари слід все ж таки купувати шляхом післяоплати (такий вид послуг присутній на «Новій пошті», «Інтаймі» та інших компаніях) або у перевірених продавців.

САЙТИ ОГОЛОШЕНЬ

Шахраї на дошках оголошень. OLX | TIMES.ZT

  • – розплідник та найулюбленіше місце шахраїв. Просто ідеальна платформа для здійснення своїх примітивних або витончених афер. Не будемо приділяти багато уваги видам таких ошуканств, адже на цю тематику можна книжку написати. Дамо поради, як себе захистити.
  • Якщо на електронній дошці оголошень  ви знайшли потрібну вам річ за дуже привабливою ціною, не поспішайте з покупкою. Якщо вас просять спочатку перевести кошти, це вже тривожний сигнал. Що ми радимо зробити спочатку:
    • збережіть на свій ПК фотографії товару, а потім скористайтесь пошуком за зображеннями від Google https://images.google.com/imghp?hl=uk&gws_rd=ssl. Перевірте, чи не використовувались фото раніше в оголошеннях чи інших ресурсах. Якщо продавець стверджує, що фото товару зроблені ним власноруч, а ви знайшли їх в оголошенні іншого користувача – швидше за все вас намагаються ошукати
    • Введіть телефонний номер продавця в пошуковому сервісі Google, де можна знайти інформацію про нього. Як правило, номери шахраїв заносять до спеціальних баз, тобто ви з легкістью зможете дізнатись
    • У випадку винекнення підозри подайте скаргу до адміністрації сайту на потенційного зловмисника

Отже, коротко як не дати себе ошукати через дошку оголошень:

1) перевірити фото на відсутність дублювання;

2) перевірити номер мобільного телефону;

3) наполягати на післяоплаті (якщо товар дорогий), а у разі відмови запропонувати аванс у розмірі 50-100 гривень, щоб продавець був упевнений у ваших намірах;

4) якщо ви відчуваєте якусь невпевненість – краще не ризикувати, адже скупий платить двічі. Якщо ж вам вдалося домовитись і вам відправили річ – ще рано радіти. Не забудьте ретельно її перевірити у точці  отримання, краще захопивши з собою людину, яка розбирається у тому предметі, що ви купуєте, якщо самі володієте малими знаннями.

 

ЯК ВБЕРЕГТИСЬ ВІД ІНТЕРНЕТ-ШАХРАЇВ

  • Встановіть надійний антивірус. Сучасні антивіруси мають комплексну дію і захищають ваш комп’ютер від багатьох “хвороб”, які можуть сильно нашкодити і роботі вашого ПК, і усім файлам, що є на ньому.
  • Не варто переходити за посиланням від невідомого адресата, особливо, коли мова йдеться про якусь дуже вигідну пропозицію.
  • Відвідуйте безпечні сайти. Усі пошукові системи ідентифікують небезпечні та попереджають про це.
  • Варто робити резервні копії важливої для вас інформації. Таким чином ви перестраховуєтесь і у разі неприємностей зможете відновити ваші дані.
  • Робіть покупки тільки в перевірених інтернет-магазинах. Перш ніж залишити контакти та фінансові реквізити, перегляньте відгуки про магазин.
  • Оновлюйте програми та операційну систему регулярно. Методи злому постійно удосконалюються, як і методи захисту. Тому якщо виробники випустили нову версію додатку чи програми, слід встановити оновлення.

Дотримуючись цих простих рекомендацій, Ви можете забезпечити собі досить високий рівень безпеки в мережі та уникнути різних видів ошуканства.

ШАХРАЙСТВА З НЕРУХОМІСТЮ

ОРЕНДА КВАРТИРИШахрайство з нерухомістю | TIMES.ZT

  • Це не новий вид шахрайства, але він одночасно і поширений, і маловідомий. Схема досить проста і банальна: у реального орендодавця житла певні особи під фальшивими документами або й взагалі «на доброму слові» винаймають квартиру чи будинок на кілька днів, розрахувавшись одразу наперед. Людині, що здала свої апартаменти, боятися нічого, бо вона свої гроші отримала. Так де ж тут афера? А вона починається саме з цього моменту: шахраї починають масово розміщувати на джерелах усіх можливих оголошень інформацію про надання в оренду цієї квартири, але не здачу в якості суборенди, а під виглядом реальних власників майна у користування на довготривалий час (або просто триваліший, ніж зняли зловмисники). Ціна за таке житло часто менша, ніж ринкова, що дозволяє зловмисникам залучити велику кількість тих має бажання, а вже далі, опираючись на ажіотаж, вони пропонують зустрітися вам якомога швидше, або квартира чи будинок дістануться комусь іншому. За день таких зустрічей може відбутися до двадцяти і на кожній із них псевдовласник майна буде розказувати вам, що після вас у нього ще заплановані зустрічі (хоч якусь правду ви все ж таки почуєте) з іншими потенційними орендарями і вирішувати треба швидко, вимагаючи передоплату чи залог. Більшість людей погоджується, адже не хочуть втратити шанс стати власниками чудової орендованої квартири за помірні гроші. Шахрай повідомляє, що йому треба буде завтра чи післязавтра вивезти частину його речей з квартири чи будинку і потім заселяєтесь ви. Ви можете навіть заключити якийсь там договір. І вже з впевненістю ви у зазначений вам час приїжджаєте забрати у власника ключі від орендованого вами майна, а там з’ясовується, що вас, таких же орендарів, кілька, при чому реальний власник пояснює, що здав цю квартиру кілька днів тому якійсь особі на недовготривале користування. На жаль, свої кошти ви вже навряд чи повернете. Щоб убезпечити ж себе і свої гроші, вам потрібно не так-то багато: скласти реальний договір оренди з реальним власником. Про правильність укладання договору раджу скористатися статтею, а перевірити власника квартири найпростіше ви можете зажадавши від нього паспорт та документ, по посвідчує його право власності на дане житло. При відмові надати вам ці документи можете сміло йти шукати інше житло – навряд чи вас тут чекає щось хороше.

КУПІВЛЯ КВАРТИРИ

  • Дуже багато описано на теренах Інтернету про цей вид шахрайства, тому зупинюсь лише на слушній пораді: занадто великі гроші ви вкладаєте, що ризикувати з ними, ви повинні бути впевнені у вашій оборудці на всі 100%, тому раджу скористатися послугами рієлторських компаній, які заявили про себе на території вашого проживання, або які можуть порекомендувати ваші знайомі, які самі користувалися їхніми послугами. Дані компанії можуть «під ключ» здійснити всю операцію купівлі-продажу та нададуть гарантії захисту вас від шахраїв.

ШАХРАЙСТВА З АВТОМОБІЛЯМИ

Шахрайство з авто | TIMES.ZT

КУПІВЛЯ ПО ТЕХПАСПОРТУ

  • Абсолютно не розумію людей, які купують автівки на українських номерах по техпаспорту, адже реєстрація зараз займає близько 2-3 годин і коштує порядку 500 – 1500 грн (перевірив особисто) та дає вам 100% гарантії того, що ви стали легальним власником легального автомобіля. Ще можна зрозуміти тих, хто купує автомобіль на «бляхах» (у Польщі часто номерний знак називають «blacha», що з польської означає шмат металу), адже більшість таких наразі авто поза законом і продати їх легально майже не реально, або простих «перекупів». Але навіщо пересічному українцю йти на такий ризик? Ціна. На такі авто вона набагато нижча, за ринкову. Так, є дійсно реальні причини продажу таких авто, адже в Україні дозволено керувати автомобілем при наявності документу, що посвідчує право її власності, – технічний паспорт автомобіля, навіть, якщо ви не являєтесь власником, та не потребує якихось інших юридичних документів. Але давайте просто розглянемо один приклад: ви віддали гроші за авто, а натомість отримали власне автівку та документи на нього, але з юридичної точки зору – нічого, це майже те саме, що ви просто на деякий час взяли машину «покататися». Скажіть, що завадить власнику авто написати через деякий час заяву про викрадення авто? Так, можливо ви зможете довести, що ви передавали тій людині гроші за авто, але довести, що це була купівля у вас ніяк не вийде, адже офіційно ви її не купували і на себе не реєстрували, тому з автівкою доведеться попрощатися. Так само у вас буде мало можливості ретельно перевірити авто, так як це роблять працівники поліції у сервісних центрах МВС, по базах «на угон» та інші незаконні дії щодо рухомого майна. А коли прийде бажання продати вашу машину – у вас два шляхи: знайти такого ж бажаючого або здати авто на «розборку». Так само, якщо ви купуєте авто за довіреністю: фактично власником авто залишається третя особа, а не ви, і, якщо, наприклад, дана особа помре, то родичі мають право вимагати її повернення як спадкової маси та легко накладуть арешт, або просто суд чи виконавча накладе арешт на активи вашого продавця. І все, спробуйте тоді довести, що автомобіль належить вам. Особисто для мене це виглядає, наче ви зараз несете Мавроді Сергію свої гроші і вірити, що через кілька років повернете їх з відсотками. Один мій друг так втрапив кілька тисяч доларів, дуже рекомендую не стати ще одним ошуканим, тому вперто рекомендую купувати автівки на українських номерах тільки шляхом оформлення їх у сервісних центрах МВС.

ШАХРАЙСТВА У СФЕРІ ПОСЛУГ

Шахрайство у сфері послуг | TIMES.ZT

ТРАНСПОРТНІ ПОСЛУГИ

  • Пропрацювавши майже 5 років у цій сфері я з упевненістю можу заявити, що це дуже вразлива галузь для атак шахраїв. Найбільша проблема полягає у тому, що послуги ви замовляєте «он-лайн» і дізнатися, хто на тому кінці слухавки інколи дуже важко. Так що ж може трапитися з вами: від крадіжки товару до афери з підставним водієм. Зазвичай це все трапляється через нашу з вами жадібність і бажанням знайти потрібний вам варіант задарма, але не треба вимикати здоровий глузд і забувати, що автомобілям для пересування потрібне палива, а їх водіям – харчі, тому на одній воді ні машина, ні шофер не поїде. Наприклад, вам знадобилося щось перевезти, будь ви простим пересічним українцем, якому потрібно перевезти диван, чи власником величезного холдингу, який потребує вдень до 100 найманих вантажів для цілей своєї компанії, ви починаєте пошук транспортних послуг. Більшість таких дій здійснюється у мережі Інтернет, шляхом обдзвону телефонних номерів перевізників, або шляхом розміщення своїх пропозицій на різноманітних платформах для пошуку вантажів та перевізників на кшталт сайтів della.ua та lardi-trans.com. Які ж небезпеки нас чекають? Насамперед, це посередники. Транспортно-експедиційні компанії у більшості своєї діяльності займаються посередництвом, та вони здійснюють свою діяльність шляхом повної відповідальності за дії третіх сторін перед вами (детально читайте договори, які ви підписуєте), тобто вони несуть всю юридичну відповідальність за власні дії, якщо пропонують вам власні автомобілі, чи за дії інших перевізників, якщо вони замовили їх для потреб перевезення. Але є такі посередники, які не несуть жодної відповідальності, у народі їх прозвали «табуретками». Їх дії покликані на банальне звідництво замовника перевезення з виконавцем та не несуть жодної юридичної відповідальності. Тобто ви звернулися до «табуретки» за допомогою у перевезенні, дана особа не володіє елементарними знаннями логістики та менеджменту, вона не може прорахувати ні вигідної ціни, ні вигідного шляху пересування і, найголовніше, не має власних чи найманих автомобілів. Тепер її задача полягає у тому, щоб обдзвонити всіх можливих автоперевізників і запропонувати їм здійснити ваше перевезення, або ж банально заполонити всі Інтернет платформи для пошуку автомобілів  оголошеннями, та вмовити когось погодитися на її умови, вимагаючи за це у вас від 100 до 500 грн (а іноді і більше). Але що ви отримаєте за ці кошти? Водія, який погодився на перевезення вашого вантажу, але не за вашими умовами, а за умовами того, хто йому телефонував, а ви впевнені, що щоб заробити, посередник не наобіцяв шоферу золоті гори? І тоді у кращому випадку ви втратити ці 100-500 грн «експедиторських» (так називається грошова винагорода експедитору за його послуги) або ж перевізник в ході перевезення заявить, що йому обіцяли інші умови чи іншу оплату і почнуться нерви і шантаж, і не факт, що ви не витратитесь на більшу суму. Так само ви можете і самі потрапити на зловмисників. Ви продзвонили велику кількість перевізників, всі вони вам оголосили суму, яка на вашу думку дуже велика і ви вирішили скористатися платформами для розміщення оголошень про вантажі і транспорт, де розмістили свою пропозицію. Через деяких час з вами зв’язується перевізник, каже, що погоджується на всі ваші умови і виконає ваше замовлення. Далі авто приїжджає, завантажується і вирушає. В процесі перевезення починається прохання скинути аванс «на соляру», адже у автівки закінчилось пальне, або просто вимагання оплати всієї суми одразу на банківську карту, мотивуючи це тим, що перевізник боїться бути ошуканим. Варіантів неоплати мало, адже вам невідомо де ваш товар знаходиться і у більшості випадків кошти йдуть до перевізника і, справді, вантажівка через деякий час приїжджає, але там присутній водій, який чекає гроші за перевезення і який по закону має право притримати товар до моменту розрахунку з ним. Так що ж відбулося? А відбулася афера: третя особа, яка вам відрекомендувалася водієм, насправді знайшла реального перевізника, якому відрекомендувалася замовником та просто грала дві ролі. Коли ж реальний перевізник забрав товар у місці завантаження – почала вимагати у вас гроші. Як йому вдалося одурити і вас і реального водія? Дуже просто, у гонитві за дешевим перевезенням ви втратили пильність, а водію запропонували перевезення на ті кошти, яке воно реально коштує. І крім того, що ви вже втратили частину грошей, які отримав аферист, так ще й по повній заплатите водію за реальне перевезення, або спробуєте це вирішити за допомогою поліції, яка зможе відкрити провадження за статтею «шахрайство», але змусити водія віддати вам ваш товар не зможе, т.як з його боку факту викрадення немає (бо і товар і авто на місці розвантаження), а факт участі водія у афері потрібно буде довести, а законні вимоги відповідно до норм цивільного кодексу не віддавати вам товар до повного розрахунку з ним має. Та гірше всього, якщо за такою ж схемою ваш товар просто викрадуть. Схема та сама, але кінець трохи інший: так як водій вважає власником вантажу ту третю особу, яка його найняла для перевезення, то й буде виконувати його умови. І в ході перевезення водію повідомлять, що, наприклад, на складі у Києві не залишилось вільного місця, чи людей, чи податкова прийшла… і потрібно змінити пункт розвантаження або чекати декілька діб ще й водію доплатять за незручності. Звичайно водій їде, куди зазначили і розвантажується. А через кілька діб його знаходять правоохоронці та вже допитують у справі про крадіжку, а ви бідкаєтесь, що вам робити з вашим викраденим товаром. Проблема в тому, що якщо ви везли товар офіційно і заключили з водієм договір, то ви ще можете на щось сподіватися, адже водій не мав права змінювати місце розвантаження, зазначеного у ТТН-ці (товарно-транспортна накладна), лише за згодою вантажовідправника, тому він повинен був зв’язатися з вантажовідправником (навіть якщо замовник інший) та повідомити його про ці зміни, а вже  на місці нового розвантаження отримати печатки від першого підприємства, до якого направлявся товар, про його перенаправлення та від вже другого одержувача про його прийом. Але, марно сподіватися, що водій має економічну чи юридичну освіту і знає всі ці тонкощі. Та якщо ви везли по «липовим» ТТН чи не маючи жодного договору з водієм – ви потрапили на значні кошти. Так само присутні банальні афери, на кшталт «перешліть мені гроші на паливо і я приїду до вас на завантаження». Що з цього всього треба знати і пам’ятати. У гонитві за дешевим перевезення не забувайте про здоровий глузд. Якщо ринкова вартість перевезення складає 20 грн/км, а ви жадаєте здійснити перевезення за 10 грн/км будьте готові до такої ж якості його здійснення, або напливу аферистів, щоб обібрати вас по повній. Але, інколи і з повною безпекою можна попастися, адже деякі злочинці працюють з фальшивими документами. Отже, шукайте перевірених перевізників, у іншому випадку просіть назви компаній, які можуть порекомендувати транспортну компанію (кілька дзвінків витратять 5 хвилин вашого часу, але убезпечать вас від аферистів), вимагайте договір на перевезення, уважно його читайте, підписуйте, якщо відмовляється від договору, мотивуючи це чим завгодно – відмовляйтеся від таких псевдоперевізників негайно. Чекайте копії всіх документів на авто і водія та просіть надати вам їх негайно, адже існує ймовірність, що ви потрапили на нечесних експедиторів, які наразі ще не мають автівки на це перевезення, але щоб мати змогу заробити – тягнуть час, нехтуючи вашими потребами, і тільки тоді вирушайте. Також ви можете трошки убезпечити себе зробивши невеличку маніпуляцію: отримавши державний номер автомобіля – перевірте його спочатку в базі МТСБУ на mtsbu.uaШахрайсвто при замовленні послуг | TIMES.ZTна фото зазначено, куди потрібно натиснути, у новому вікні «перевірка чинності» оберіть пункт «Визначити статус полісу та страховика, що видав поліс за транспортним засобом». У новому вісні впишіть дані авта чи причепу у форматі АМ0000АМ, у вікні, що з’явилося, натисніть кнопку «деталізація» та отримайте первинні дані про авто і його він-код. Звірте дані та відкрийте сайт carlife.in.ua, одразу у вас з’явиться віконце, в якому вас буде просити ввести він-код, який вже у вас є. Вводимо і отримаємо безкоштовно ще й інформацію про рік випуску, а інколи й колір та об’єм двигуна. Цих даних має бути достатньо, щоб звірити, чи поданий автомобіль відповідає реальності.  Ні в якому разі не робіть передоплату, тільки у тому випадку, коли авто вже приїхало на місце розвантаження і почалися роботи по комплектуванню авто, чи під час вже прямої подорожі. Обов’язково звіряйте дані, що вам надали для перевезення, якщо вас немає на місці – попросіть зробити це вантажовідправнику та особисто, або шляхом передачі слухавки мобільного телефону відправника водію, поцікавтесь у шофера яку йому озвучили ставку та умови перевезення, адже ви ніяк не можете гарантувати собі, що ви їдете на пряму з перевізником, а не з посередником, якому ви можете перерахувати кошти, а реальний перевізник залишиться без них. Найкращий варіант оплати для всіх – в момент прибуття авто на розвантаження: представник вантажоотримувача перевіряє якість та комплектність вантажу згідно ТТН, і якщо все добре – дає команду на розвантаження і вам на оплату, водій отримує гроші (у цьому випадку всі повинні бути готові, що банківським операціям потрібно трошки більше часу) і всі залишаються задоволеними. Скажу від себе, якщо ви часто наймаєте транспорт, найвигідніше буде знайти собі постійного перевізника, вам буде здаватися, що ви переплачуєте, але він буде їздити трохи нижче ринкової вартості, завжди йти на ваші умови, навіть затримки оплати, та гарантувати вам 100% надійність. Так само вас захистить від будь-яких аферистів супровід ваших товарів вами, чи вашими довіреними особами.

ТУРИЗМ

  • Вцілому проблема полягає у бажанні туроператорів нажитися якомога більше на клієнті, а замовнику послуг – на тому, щоб якомога більше зекономити на подорожі. Тому і виникають щілини у цих відносинах, якими не проти скористатися аферисти, пропонуючи вам дешеві та дуже спокусливі умови. Ошукати дуже легко, адже, навіть маючи договір на руках з чітко прописаними умовами, ви не можете гарантувати, що все, описане туроператором, буде відповідати дійсності. У цьому випадку раджу користуватися «сарафанним радіо», обирати ті, компанії, про які вже чули. Напевно навряд чи у когось немає друзів, які хоча б раз та кудись подорожували. Розпитайте у них про все і якщо рекомендація ствердна – не шукайте інших туроператорів, звертайтесь до цього. Або просто згадайте, які турфірми в нашому місті ви знаєте найдовше, – навряд чи б вони працювали досі, маючи негативну характеристику.

ОБМІН ГРОШЕЙ

Ще з дитинства мене вчили поважати літніх людей батьки, вчителі, родичі та й суспільство зокрема. Як же так сталося, що деякі вирішили, що люди похилого віку – це чудова можливість нажитися. Найбільш цинічної для мене аферою – є введення в оману престарілих. Більшість літніх людей звикли довіряти інших людям, особливо якщо це представники влади чи інших державних структур. Не буду вдаватися з чим це пов’язано, але факт залишається фактом. Отже приходять «представники» державних структур і розповідають, що у державі відбувається заміна грошових знаків і вони прийшли їх замінити. Довірливі пенсіонери віддають аферистам останнє. Цей приклад був наведений мною, щоб показати незахищеність наших старців, їх вразливість. Тому ми просто повинні часто від часу проводити з літніми людьми бесіди, будь-то ваші родичі, близькі, сусіди, та й просто пересічні громадяни, щоб вони не стали учасниками афер. Адже щоб обдурити вас шахраї йдуть на вишукані схеми та історії, а для пенсіонерів вистачає просто ввімкнути свій шарм, приділити їм кілька хвилин уваги, та отримати бажане.

Як не стати жертвою шахрая | TIMES.ZT

«Хто не ризикує – той не п’є шампанського» – улюблена фраза одного з найвідоміших аферистів 20-го століття Джозефа Уейла. Він стверджував, що тих людей, якими керує жадібність і ризик, можна легко обдурити. Але зараз, в еру технологій, можна бути у всеозброєнні інформаційному, юридичному, правовому, але все одно втрапити на гачок аферистів, адже тим схемам, якими користуються шарлатани, могли б позаздрити багато режисерів в Голівуді. А щоб нам не стати учасниками цих махінацій – треба завжди мати ясний розум у будь-яких операціях, а не гнатися, невідчуваючи землі під ногами, як гепард за антилопою, за можливістю нажитися чимось спокусливо вигідним. Скориставшись моїми порадами та дізнавшись, можливо, щось нове, я дуже сподіваюся, що слово «шахрай» надовго зникне з вашого лексикону. Краще інколи переплатити, ніж втратити все, або, як вчив мене батько: «ризикуй лише тією сумою, яку зможеш не шкодуючи подарувати незнайомцю». Аферисти користуються нашою довірою та бажанням зекономити, а ми повиннім їм відповісти на це знаннями і обачністю.

Дуже цікаво дізнатися про нові види ошуканства, щоб бути на поготові. Тому, якщо вам відомі інші види шахрайства і вам вдалося їх оминути, чи ви, на жаль, стали їх жертвою – розкажіть на про це, щоб ми могли бути у всеозброєнні.

Олександр ЄПІФАНЦЕВ


Дивіться також: 

4 коментарів до "Основні види шахрайств та способи їх уникнення"

  1. Дай Бог чтобы это кому то помогло, поскольку моя соседка всё равно попалась. Теперь сидит только на платных интернет аукционах. Знаю, что на виолити за любое проявление мошенничества сразу блокируют. Наверное такой вариант гораздо лучше, чем постоянные мошеннические схемы на олхе!

  2. Савка Ірина | 17.01.2020 at 09:57 | Відповіcти

    Мені вчора почали видзвонювати якісь шахраї і під приводом того, що мої сусіди, контакти з якими обмежуються вітанням при зустрічі, почали вимагати, щоб я вплинула на них стосовно погашення кредиту і почали погрожувати, що відтепер будуть телефонувати мені сотні разів на день, а якщо я не братиму трубки чи зміню сім картку, то вони почнуть тиснути на усіх за моїм місцю праці. За пів години після їх погроз мені зателефонували вісім разів з різних номерів і я вимушена була вимкнути телефон. Знайомі порадили мені залишити скаргу на сайті кіберполіції, але, на жаль, там немає такої можливості або вона дуже добре прихована від таких як я. “Дякую” за відсутність можливості повідомити про шахрайство

  3. используя имя честного предпринимателя Кушмела Павло Ігорович действуют жулики под видом перевозок в военное время и прочие обмани применяют . Проверено на себе и разговаривали с человеком чье имя использовали.

  4. Подзвонив оператор Київстар, сказав, що потрібно оновити електронну сімкарту, прийшло смс від Київстару і одразу зник сигнал покриття Київстар. Через трохи було знято всі гроші з кредитки. Порадьте, що мені зробити, коли я за кордоном?

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*