Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1X FAN models
1xfan manager

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

занепад села
занепад села

Чи повернеться українське мальовниче село, чи буде воно занепадати далі? Децентралізація: думки жителів, дії, реалії. Чи відбувається щось у селах, чи те, про що нам розказують ЗМІ – це просто пусті балачки? Куди виділяються гроші, і як та ким вони використовуються? Українське село – це тягар для країни, що потребує занадто великого фінансування, чи аграрна скарбниця, що значно збагатить країну?

Вже дуже давно в Україні є дуже відчутній занепад сіл… Вони просто помирають, люди звідти виїжджають, а залишаються, в основному, одні старожили. Чому ж так відбувається? Бо завжди влада займалася в основному містами, а про села забували. А чим менше село та віддаленіше, тим більше воно було нікому не потрібно. Ці населені пункти виділяються відразу, навіть просто по дорозі видно – заїжджаєш на територію села, а дороги і зовсім немає, асфальтом навіть і не пахне, суцільні ями та горби. Це ще добре, якщо у селян є можливість засипати ями відходами. Взимку також нелегко, що казати, якщо у сильну заметіль навіть місто можуть розчищати декілька днів? А хто ж поїде розчищати село, що знаходиться 60 км від міста, ще й їхати потрібно жахливою дорогою? Нікому воно не потрібно. От як є в когось в селі трактор, то це і буде добре, а ні – то всі стають, і починають самотужки розкопуватися лопатами. Ну, і звісно, якщо всі дороги будуть заметені, то про який транспорт може бути мова? Якщо ж до цього села неможливо просто елементарно дістатися, жити, чи навіть просто пересуватися по ньому (а в багатьох селах не те що освітлення, то ще й газ не проведений), що ж можна у ньому розвивати?

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

https://telegraf.com.ua

 Питання освіти та працевлаштування в селі стоїть радикально гостро

У багатьох селах немає шкіл та садочків, і батькам доводиться возити дітей у сусідні села або міста, а деякі батьки і не водять до садочків дітей зовсім. Так і з працевлаштуванням: робочих місць немає. Якщо влітку ще щось можна виростити на городі та продати на ринку, то взимку такий варіант точно не пройде. Тому й люди виїжджають, за нормальним заробітком, за нормальною освітою для дітей, та й за нормальним рівнем життя. Хто в райцентр, хто в місто, а хто й взагалі їде закордон шукати щастя. Так і вимирає українське село…

Децентралізація – останній шанс?

Після децентралізації люди поділилися на три табори: на тих, хто за децентралізацію; тих, хто проти; та тих, хто й зовсім не розуміє, або ж не чув що воно взагалі таке, та децентралізація.

Так, звісно, у тих селах, що проводилися вибори 29.10.17, то там люди вже більш менш вже розуміють що до чого.

Щодо того табору, що проти об’єднання територіальних громад, дуже часто чути від тих людей, що об’єднання занапастить село, що об’єднання у громади просто «поглине» села, і за них забудуть. Допоки практика показує тільки зворотнє: про села навпаки згадали та почали їх відбудовувати. Прикладом послужить Олевська ОТГ.

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

В’їзд до села Кишин, Олевський район

Приблизно на відстані 10 кілометрів від Олевська є село Кишин. Село не дуже маленьке, у ньому проживає близько 2000 людей. Але тут була проблема – відсутність діючого, у нормальному стані дошкільного закладу для дітей. Ті селяни, у кого був автомобіль та можливості, возили дітей до сусідніх сіл, а найближчим по відстані був садочок за 13 км! А в кого такої можливості не було – не водили дітей до дитсадку. Хоча, раніше виділялися кошти, 5 років назад Житомирська будівельна компанія «Артхаус» отримувала 3,6 мільйона гривень бюджетних коштів на проведення капітального ремонту у дитячому садочку, але ніхто не побачив ні грошей, ні адекватного ремонту. Єдине, що відомо – так це те, що була написана заява до прокуратури…

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Кишинський дитячий садочок

Як зазначив заступник міського голови, Олександр Ніколайчук: «Жителі вимагали відкрити садочок, щоби працевлаштувати місцевих жінок і діти безпосередньо мали можливість відвідувати садочок, отримувати дошкільну освіту. Але справа у тім, що з 2011 по 2014 були недобросовісні підрядники, виник конфлікт, тому що вони отримали значну суму  на проведення капітального ремонту, натомість ремонт не був виконаний. Після об’єднання було прийнято рішення зробити все можливе для того, щоб довести садочок до ладу, щоб його відкрити, аби з 1-го січня можна було отримати держпідтримку на кожну дитину, яка виділяється державою як гарантоване право на дошкільну освіту. Тому кошти були дані частково з місцевого бюджету, значна сума була спрямована за підтримки Сергія Крамаренка, були кошти по лінії депутата Арешонкова… Взагалі ми шукаємо всі можливі джерела фінансування, і спонсори відкликаються, нещодавно фонд Тищенко долучився до надання допомоги. Окрім наведення порядку по благоустрою, утеплення фасаду, є потреба в посуді, електроприладді, постільній білизні тощо. Робимо все для того, щоб 1 грудня садочок вже був відкритий».

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Ремонтні роботи на території дитсадку

Для початку у садочку планується місць на 40-50 дітей. У садочку була проведена термосонація, у садочку є своя котельня, отож має бути тепло. Були замінені вікна, закуплена нова сантехніка, з урахуванням ергономічних показників дітей дошкільного віку.

«Та й взагалі, у всій будівлі зроблений настільки сучасний ремонт, що йому позаздрять і садочки з міста», – додав Олександр Ніколайчук.

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Встановлена нова, спеціальна сантехніка

 На фото ми бачимо туалет, погодьтеся, що дійсно, така сантехніка, на жаль, є не у всіх садочках у місті, а тим паче у селах. У багатьох садочках до цих пір встановлена радянська сантехніка, у кращому випадку це підлоговий унітаз, або, як ще його називають «турецький» унітаз (з отвором у підлозі). Єдине, чого зараз ще не вистачає – перегородок, вони вкрай необхідні.

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Депутат Олевської ОТГ, Атанов Микола Олександрович під час проведення ремонтних робіт

Ми приїхали до садочку у самий пік робочого дня, та на території зустріли депутата Олевської ОТГ Атанова Миколу Олександровича, що саме працював над ремонтом будівлі. Він повідомив нам наступне:

«Садочок не працював мабуть років 20, все тут було розікрадено місцевим населенням і колишнім керівництвом цього села. Завдяки тому, що помінялась влада, пройшла децентралізація, знайшли кошти для реконструкції, залучили кошти депутатів, кошти області, району. На сьогоднішній день у людей буде робота, вже у нас на конкурсній основі підібрали команду, є директор садочка, а в ході вже будем допрацьовувать, ще багато роботи по благоустрою і так далі»

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Кишинська школа

Одразу ж біля садочку знаходиться Кишинська школа, де також проводяться роботи по заміні санвузлів та по встановленню металопластикових вікон. Вікна були встановлені за рахунок субвенції по ОТГ, це 1млн грн, і також кошти з місцевого і держбюджету будуть спрямовані у розмірі 260 тис грн.  на санвузли і на локальну систему каналізації, тому що поліський регіон, це специфічний регіон у цьому плані, за рахунок болотистої місцевості.

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Процес встановлення вікон у школі

Ми запитали місцевого жителя, що він думає про зміни у владі, і чи вплинули вони на село:

«Дійсно, є зміни. Дуже багато вкладує міський голова, дуже добре що зараз роблять садочок, це вирішить багато питань у місцевих жителів, багато зекономиться часу, і людям буде де працювати. А у школі десь 7-8 років вже не було ремонту, ну, і якщо щось і робилося, то по старих схемах – щось десь підлатати, десь щось заробити».

Приблизно 400 тис грн було виділено на ремонт Кишинських доріг, було проведено ремонт центральної дороги, яка є частиною міжрегіональної дороги, яка з’єднує Олевськ, Кишин, Ємільчино, далі ще й Новоград-Волинськ. Хоча вона й має утримуватися за рахунок обласного державного бюджету, але так як треба було вийти з положенням, щоб спростити пересування місцевим жителям, щоб нормально ходили автобуси. Дороги ремонтували новим методом – повітряно-струменевим методом. Для цього була закуплена спеціальна чеська техніка за 55 тисяч євро. Цей метод ефективний для ліквідації вибоїн, незначних просідань, проломів та тріщин на асфальті.

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Відремонтована Кишинська дорога

Тобто, все сміття, все лишнє просто видувається із ями, і автоматично заповнюється спеціальною сумішшю. Ця техніка дуже зручна тим, що відразу після ремонту вже можна їздити по дорозі, та на поверхні не залишається горбів, все робиться під один рівень.

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Інфографіка “Видатки на освітні заклади Олевської ОТГ”

Раніше ми вже відвідували Олевську об’єднану територіальну громаду навіть за такий короткий проміжок часу (2 місяці) вже є зміни: видно, що постійно щось відбувається. Наприклад, в Олевській гімназії завершили капітальний ремонт даху та активно утеплюють стіни навчального закладу, і паралельно починають розфарбовувати стіни (використовується ідея, зробити фасади навчальних закладів яскравими та різнокольоровими) (виділено 6 968 167 грн., з них 3 825 213 грн. – кошти бюджету Олевської міської ради, 3 142 954 грн. – фінансування з державного фонду регіонального розвитку), відбувається заміна даху дитсадка у с. Зубковичі (виділено 300 тис. грн), вже завершились ремонтні роботи у дитячому садку «Малятко» (м. Олевськ) (виділено 150 000 грн), у мікрорайоні «Квадрат» проводяться роботи у багатоповерхівках, вулиця 40 років Перемоги була відремонтована, у садочку «Золотий ключик завершуються роботи з дахом, утепленням стін, та фарбуванням фасаду (у ті ж самі яскраві кольори) (на мікрорайон виділено 1 700 000 грн), для Юрівського дитячого садочка «Пролісок» придбали нову побутову техніку, а у Тепеницькій школі встановили частину вікон (на виконання даного проекту необхідно 286 тис. грн., 40 тис. грн., виділив Володимир Арешонков). Вперше у місті встановили майданчик для занятть «Street workout». І це ще не все. Отож на прикладі Олевської ОТГ ми бачимо, що зміни є, рух є. А результати вже будуть пізніше. Однак чи повсюду є такий рух? Однозначно, щоб змінити країну – потрібно почати з себе. А саме ця громада дійсно показує нам тягу до змін, та потужний ривок до вдосконалення та розвитку сіл своєї громади, вона готова змінити себе – тож готова змінити країну. На жаль, ми не встигли за один день охопити всі проекти Олевської ОТГ, отож, замість гарних слів пропонуємо Вам переглянути фото з проектів, що  відображені у статті:

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Відремонтована вулиця 40 років Перемоги

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Дитячий садочок «Золотий Ключик» (м. Олевськ)

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Дитячий садочок «Золотий Ключик» (м. Олевськ). Робочий процес

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

ДНЗ №2 «Малятко» (м. Олевськ)

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Олевська гімназія

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Школа (с. Тепениця)

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Майданчик для занять «Street workout» (м. Олевськ)

Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?

Дитячий садочок «Малятко», с. Зубковичі

Нагадаємо, що журналісти Інформаційно-аналітичного видання “Times.Zt” послідовно аналізують реформу децентралізації на прикладах конкретних об’єднаних громад.  Зокрема, Ви можете прочитати про Семенівську ОТГ Бердичівського району, порівняти ситуацію у Високівській ОТГ та смт. Головино, зрозуміти наскільки непростим буває об’єднання на прикладі Станишівської ОТГ і чим все завершилося, а також прочитати ґрунтовний матеріал  про Олевську ОТГ.

Катерина МАЧУЛЬСЬКА

Будьте першим, хто прокоментував "Житомирщина: чи будуть села забуті Богом, чи будуть під крилом влади?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*