«Космічні» проекти міста, найдешевше опалення, дірки на дорогах та в бюджеті, очікуваний напад екс-заступника, АЗС біля дитячих майданчиків, 11 кілометрів труб, 40 автобусів з Білорусі, виделки по 115 гривень – все це та багато іншого мали змогу почути городяни на щорічному звіті Житомирського міського голови Сергія Сухомлина, що відбувся у Домі української культури.
«Хто раніше встав, того і капці!» – чомусь ця фраза першою спала мені на думку перед самим початком заходу. Зала урочистих церемоній колишнього РАГСу, нажаль, не змогла з комфортом вмістити усіх бажаючих заслухати звіт міського голови, висловити своє захоплення або обурення роботою органів місцевої влади, особисто поставити запитання мерові нашого міста. Тому багато учасників засвоювали інформацію навстоячки, а дехто й в коридорі.
Але технічні незручності – це дрібниці, коли бачиш таку активну позицію суспільства, прагнення громади почути та бути почутими, бажання взаємодіяти з владою та захищати свої права. Зустріч також, відвідали заступники міського голови, представники виконкому, місцеві депутати, журналісти, пересічні громадяни та, звичайно ж, місцеві активісти всіх рівнів, напрямків та відтінків.
Частина перша: адажіо
Перша частина звіту мера пройшла виважено та спокійно. Гостям було запропоновано перегляд досить місткої презентації з цифрами, графіками, показниками, які й коментував міський голова. Слід зауважити, що презентовані показники були лише позитивними та з прогресивною динамікою. Основні напрямки розвитку Житомира – теплоенергетика, альтернативна енергія, інформаційні технології, будівництво, транспорт тощо.
Але привернув увагу той факт, що основна маса проектів фінансується третіми особами. Назви типу «Європейський інвестиційний банк», «Банк КФВ», «швейцарський уряд», «чеська компанія, «Слов’янський інвестиційний фонд» тощо – було чути набагато частіше, ніж «бюджет міста».
Звичайно, приємно мати стільки іноземних партнерів. Але слід пам’ятати, що безкоштовний сир буває лише у мишоловці, і я маю сумнів, що ці організації по відношенню до нас є меценатами, а не кредиторами. І цікаво було б дізнатися умови кредитування, за якими ми маємо сплачувати. А чи не зробити цю інформацію публічною та доступною для широкого загалу? Чи, ще краще, навчитися заробляти власними силами. По-друге, всі процеси відбуваються дуже повільно. Левова частина проектів знаходиться на стадії «в проекті», «в планах», «в розробці», «в процесі» тощо.
Ліричний відступ. Про ідеального держслужбовця
Громадяни хочуть бачити кінцевий результат. Чи хоча б бути поінформованими у доступній формі. Подачу цієї інформації слід максимально спростити, зробити зрозумілою для широкого загалу, не перевантажувати складними поняттями, щоб технічні здобутки, наприклад, «Житомирводоканалу» були зрозумілі не лише його головному інженеру, а й бабусі з гуртожитку, що живе на перехресті Грушевського та Князів Острозьких. А подібну звітність влади перед громадою слід влаштовувати частіше і на всіх рівнях, бо саме громада наймає на роботу держслужбовця та виплачує йому заробітну плату.
І коли керівник будь-якої державної установи буде щомісяця звітувати про фактичні результати своєї роботи та ще й отримуватиме заробітну плату відповідно до обсягів та якості виконаної роботи, то й ставлення посадовця до своїх обов’язків буде зовсім іншим. Взаємодія громади та органів влади має бути налаштована за схемою комерційних структур.
Визначення цілей → Постановка задач → Контроль виконання → Аналіз результативності → Винагорода
І якщо результати систематично незадовільні – ротація.
Що в Житомирі погано і де світло в кінці тунелю
Незадовільною у місті зараз є ситуація із фінансуванням галузі медицини. Житомиром почали поширюватись чутки, що грошей на заробітну плату медпрацівникам вистачить до квітня цього року. А далі?.. Міський голова розповів про заходи, які вживає місцева влада і що є надія уникнути походу «білих халатів» на Мерію або Кабмін.
Болючою для багатьох містян є тема автомобільних доріг. До цього питання міська влада вирішила поставитися, як сказав С. Сухомлин, «по-хазяйськи». Ремонту доріг в місті має передувати заміна підземних комунікацій. Логічно. Але поки закупка матеріалів була на стадії, знову ж таки, «в процесі» – більша частина дорожнього покриття стала просто не придатною для використання. Тому, було б «по-хазяйськи» провести терміновий ямковий ремонт доріг у тих місцях, де не заплановано заміну підземних комунікацій.
До речі, вираз «по-хазяйськи», досить часто використовує Президент Білорусі, коли влаштовує «майстер-класи» чиновникам на місцях. І було б непогано разом з білоруськими автобусами імпортувати звідти, дійсно, хазяйський підхід до будівництва шляхів.
Але, що б там не було, у житомирян є світло в кінці тунелю. Міська влада має на меті зробити Житомир першим містом у Європі зі 100% LED-освітленням. Париж, Берлін, Рим – їм залишається тільки заздрити. А серед українських міст ми вже маємо першість по переходу на безконтактну форму оплати проїзду у наземному транспорті.
Як посварилися Сергій Іванович з Євгеном Олександровичем
Другою частиною звіту міського голови Житомира стало спілкування з пресою та громадськістю. Журналістів в основному цікавили теми боротьби з корупцією та плани на майбутнє. У 2018 році мер Житомира планує закінчити розпочаті проекти у галузях освіти, транспорту та ЖКГ, які знаходяться на стадії «в процесі». А питання боротьби з корупцією, як з’ясувалося, не входить до його посадової компетенції.
Спілкування з представниками громадськості проходило у формі дискусій, а часто й просто переростало у змістовні та надзвичайно емоційні виступи активістів.
Наприкінці з жорсткою критикою органів місцевого самоврядування виступив Євгеній Демчик, колишній заступник міського голови Житомира, а нині заступник голови ГО «Антикорупційний рух Житомирщини». Спілкування Сергія Івановича та Євгенія Олександровича було досить тривалим, емоційним та різностороннім. Але консенсусу між сторонами досягнуто не було.
Олег БОНДАРЧУК
Читайте також на цю тему: Сергій Сухомлин – найбідніший міський голова Житомирщини
Как ни сделаешь все равно не угодно. Покажите хоть одного мэра, который по своей инициативе решил отчитаться о результатах своей работы. Все втихую всё делают, берут кредиты, пилят, отмывают и никому ни в чём не отчитываются