У Житомирі на майдані Перемоги, 2 тривають будівельні роботи зі спорудження пам’ятника Воїнам Житомирщини. Станом на 21 липня 2021 року побудовано вже близько 40% всього проєкту загальною вартістю 5 млн 385 тис 950 грн. Проте вчора, 20 липня, до Житомирської міської ради звернувся підрядник Дочірнє підприємство “Фаворит ОПТ” акціонерного товариства закритого типу “Фаворит” з інформацією про подорожчання виконання робіт, пояснивши це неправильними та неякісними розрахунками в проєкті, які будівельники виявили в процесі спорудження пам’ятника.
Зауважимо, що початкова ціна спорудження згідно тендерної документації – 6 млн 21 тис 126 грн, проте переможець тендеру знизив вартість своїх робіт на 635 176 тис грн. І вже майже через 9 місяців від дня підписання договору на виконня робіт підрядник повідомив про потребу в збільшенні фінансування на суму близько мільйона гривень. Чудова схема – виграти тендер, максимально знизивши ціну, а потім вносити правки й навіть перевищити початкову вартість тендеру на виконання робіт.
Однак “Фаворит ОПТ” пояснило таке порожчання наступним чином:
“В проєктно-кошторисній документації, яка пройшла експертизу, конекретно вказано монолітні блоки з граніту 15,9 кубів вартістю 215 тис грн. Але 15,9 кубів граніту не дорівнює реальному вигляду пам’ятника, і вартість такої кількості граніту не може коштувати, як виріб з граніту. Були різні ідеї, як вийти з положення. Наприклад, зробити пам’ятник менш монолітним й розбити на частини. Але тоді загальний вигляд буде не таким монументальним, як має бути. Була ще одна ідея зробити не 4 бронзові фігури, для розуміння – тільки одна коштує приблизно мільйон гривень, а дві. Але це повністю ламає концепцію цього пам’ятника, тому що в цій війні беруть участь 4 основні групи суспільства.
Своїми силами ми скоригувати не можемо. Ми підготували листи на управління капітального будівництва. По граніту ми також стикнулися з тим, що та монументальна конструкція, яка є, з десятка людей, до яких ми зверталися, лише одна компанія погодилася робити і має обладнання, тому що дуже об’ємні шматки. Місяць ми чекали, поки піднімуть брилу, з якої можна вирізати підніжжя”, – пояснила представниця виконавця та депутатка міської ради Олена Розенблат.
Вона також зазначила, що недостатність фінансування для спорудження якісного памятника складає близько мільйона гривень:
“Те, що ми маємо зараз – це мінімум мільйон гривень на самих фігурах. Ще додатково в процесі обговорення Сергій Іванович дав ідею зробити зовсім інше підсвітлення. Тобто там має бути промінь, який буде символізувати воскресіння. В проєкті цього підсвітлення не було, там інше. Або, наприклад, зірка – вона була з одного металу, але в ході обговорення прийшли зовсім до іншої конфігурації і матеріалу. Так само і внутрішні арматури. В самому пам’ятнику була передбачена проста арматура. Ми замінили на нержавіючу, щоб іржа не проступала через граніт”.
Олена Розенблат наголосила на тому, що в Житомирі шалена проблема з проєктантами й з інститутом проєктних організацій, як таких:
“Якщо робити по проєкту, то спочатку ти робиш, потім однозначно ламаєш і переробляєш, вносиш зміни. Я зі своєї сторони не можу собі дозволити освоїти гроші так як по проєкту, знаючи, що воно потім не буде служити, і його треба ламати. Конкретний приклад, школа №25, коли ми теж проводили окремі наради. Коли подається проєкт, ми “гуляємося в тендер”, беремо документацію, а потім там, де стоять печатки, виявляється, що це не печатки, а ще треба погодження з водоканалом, з РЕМом, з газом. А це просто скановані припущення, що хтось десь комусь мав погодити.
І коли ти виходиш на майданчик, то виявляється, що дві десятитисячки розміщені на тому місці, де мають бути закопані тренажери на 80 см фундаменту, ще там проходить газовий розподілювач”.
Начальник управління капітального будівництва Житомирської ради В’ячеслав Глазунов пояснив, що спільно з підрядником та проєктантом розроблять уточнення нової договірної ціни, бо є робити, які виконувалися, і які не виконувалися:
“Буде розроблена нова договірна ціна, будемо бачити цю різницю, скільки коштів потрібно мільйон, півтора, два чи 500 тисяч.
Коли проєктант зробив кошторис, він порахував кубатуру цього гранітного блоку, дзвонив на кар’єри, де сказали, що вартість одного куба граніту коштує приблизно 3 тис грн. Прийшов підрядник, пройшли експертизу, яка теж перевірила вартість гранітного виробу по Житомирській області.
Підрядник пішов до 3-4 виробників, і їм озвучили зовсім іншу ціну, бо це виріб індивідуального виготовлення. Є ціна за виріб, є ціна за куб граніту”.
В результаті, в міськраді вирішили, що після проведення перерахунку ще раз зберуть комісію щодо питання подорожчання вартості будівництва пам’ятника Героям Житомирщини й дадуть конкретні рекомендації.
Нагадуємо, що зведення пам’ятника передбачено за співфінансування міської та облради по 3 млн грн, враховуючи сам проєкт, технагляд та авторський нагляд.
Начальник УКБ зауважив, що станом на 20 липня для виконавця робіт було проплачено близько 1,4 млн грн.
Будівництво намагатимуться завершити до свята Покрови, щоб вже 14 жовтня офіційно відкрити пам’ятник.
У міськраді також повідомили, що незабаром розглядатимуть проблеми проєкту реконструкції набережної.
Нагадуємо, що в грудні під час проведення містобудівного конкурсу на кращу ідею візуалізації пам’ятника Воїнам Житомирщини – захисникам Вітчизни у збройному конфлікті на сході України було визначено переможця.
Вже в березні йшлося про те, що пам’ятник може змінити свій вигляд, але невдовзі мер намагався спростувати цю інформацію.
Будьте першим, хто прокоментував "Пам’ятник “Героям Житомирщини” може подорожчати ще приблизно на мільйон"