Stay with Ukraine
1xfan manager
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1X FAN models
coin24 crypto exchange

(Благо)устрій житомирських дитячих майданчиків

Якщо на відсутність достатньої кількості спортивних комплексів, парків та скверів ще можна закрити очі, то дитячий майданчик повинен бути обов’язковим атрибутом кожного двору. Напевно, це найбільш масовий елемент благоустрою у місті, особливо європейського. Однак, українські реалії показують, що зазвичай все в ньому, від початку і до кінця, не так: традиційно – це аварійні радянські конструкції або аварійні сучасні конструкції.

Давайте розберемося що ж не так з нашими майданчиками.

Візьмемо середньостатистичний двір, який знаходиться по вулиці Грушевського.

Жителі будинку за відсутності зворотного зв’язку із владою на власні кошти встановили пісочницю, пофарбували, закупили і привезли пісок, аби їх дітям було де грати. З часом пісок почали розграбовувати (хто для ремонту, хто для кошачого туалету). Не рятують ситуацію і безпритульні тварини, які намітили цю місцину і регулярно навідують її аби справляти свої природні потреби.

Встановлена на кошти мешканців будинку пісочниця

Згодом ЖЕКом було встановлено дитячу драбину та гойдалку.

Гойдалка з небезпечно погнутими залізними підвісами

Зламана лава не рятує загальний вигляд майданчику

Цього літа оновлювати майданчик, здається, ніхто не збирається. Тож діти мають те, що мають, а себто: аварійну гойдалку, зламану лаву, пісочницю без піску і лише спортивна драбина знаходиться у прийнятному стані.
У будинку по сусідству ситуація не краща. І хоча здалеку все виглядає досить оптимістично, деталі змушують розчаровано зітхати.

 

Поросла травою пісочниця вже й забула що таке дитячі лопатки та відерця:

 

А покриття дитячої гірки під впливом часу та кліматичних змін, або ж простої халатності і неправильно реалізованого встановлення, іржаве та випукле:


Стан дитячих майданчиків в Україні загалом та Житомирі зокрема залишає бажати кращого… За статистикою щороку тисячі дітей на майданчиках отримують травми різної ступені тяжкості. Основною причиною такого явища являється відсутність законодавчих актів та нормативних документів, які мали б змогу притягати до відповідальності виробників та організації (як державні, так і приватні), які експлуатують дитячі майданчики.
Втім виробники зазначають, що дотримуються існуючого документу ЄС щодо єдиних норм і стандартів безпеки майданчиків, який затверджений Європейським Комітетом Стандартизації і являється обов’язковим для усіх країн Європейського Союзу. На цьому все і зупиняється. Встановлення дитячого майданчика здається простою формальністю, де головним пріоритетом являється: «Аби було», а «Де?» та «Як?» – то вже зовсім інша історія.

Дитячий майданчик на проспекті Тутковського поставили в двох метрах від сміттєвих баків

Експлуатація повинна проводитися згідно із нормами та стандартами, що прописані в документі. Ось декілька основних правил:

  • місце для експлуатації майданчика повинно бути безпечним;
  • перевірені на міцність матеріали та конструкції;
  • гумове покриття або пісок, які є протиударними компонентами майданчика.

Окрім того, щоквартально повинен проводитися огляд, під час якого працівники комунальних організацій перевіряють на аварійність ігрові конструкції, оновлюють фарбу, пісок у пісочницях.

Аварійні гойдалки – звичне явище житомирських подвір’їв

 

Дитячий майданчик по вул. Східній знаходиться навпроти проїзної частини поруч з глухою фасадною стіною

 

Вимоги залишаються радше добровільною справою, а за відсутність зазначених дій ніхто відповідальність нести не хоче.

Біля нового майданчика залишилися елементи старого – поросла бур’яном пісочниця

 

Дедалі більше зустрічається саморобних ігрових конструкцій.

Гойдалка змайстрована зі старих підшипників та дошки

Та раптові елементи недомайданчиків «Формальністі для звіту»:

Ось так виглядають сховані у притінку багатоповерхівок типові дитячі майданчики міста Житомира. Усі на один лад – без протиударного покриття, аварійні конструкції, облуплена фарба – виглядають старими та змученими від дитячих розваг.
Втім, є в нашому місті й декілька якісних дитячих комплексів, які радше являються загальносуспільним, але рідкісним надбанням, куди приходять звідусіль.
Перший такий майданчик подарований житомирянам фабрикою «Рошен» знаходиться у парку Гагаріна:


Ще пара майданчиків – подарунок житомирського маслозаводу «Рудь», які розташовані на Польовій площі та вулиці Черняховського.


Слід сказати, що компанія «Рудь» являється постійним учасником благодійних заходів та помічником державним органам у благоустрої міста.
Зовсім нещодавно відкрився новий дитячий розважально-спортивний комплекс по вулиці Івана Сльоти на місці новобудови ЖК «Фаворит».

Сучасний дитячий майданчик «Фонду родини Розенблат» у ЖК «Фаворит» відповідає європейським нормам безпеки

 


Розважальна дитяча секція комплексу: велика площа для розваг, гумове протиударне покриття, пісок, надійно встановлені конструкції, достатня кількість лав

Спортивна частина комплексу: турніки, спортивне обладнання, корт для настільного тенісу, кільце для баскетболу

Територія ЖК огороджена та знаходиться під постійним контролем охоронця, а тому відкритого постійного доступу до майданчика раптові перехожі не матимуть.
Наразі існує три джерела, які займаються благоустроєм подвір’їв багатоповерхівок – це комунальні підприємства, політичні сили та самі мешканці будинків.
Слід зазначити, що будівництво дитячих майданчиків у Житомирі  набирає обертів та сягає найбільшого апогею під час виборів. Завдяки місцевим депутатам, які всіма силами намагаються здобути прихильність своїх виборців і впадають в «альтруїзм», штампуючи майданчики, найбільш нужденним. Щоправда наразі майданчики ставлять лише у тих подвір’ях, де їх взагалі не було. Однак житомирські урядовці обіцяють благородну ініціативу – оновити усі дитячі простори в місті.
Тим не менш ще донедавна на проспекті Миру, та й в усьому військовому містечку не було жодної дитячої конструкції.
Невеликий флешбек у історію: у 2014-2015 році депутатам було виділено по двадцять тисяч гривень на облагородження району, за яким вони балатувалися. В тому числі на косметичні ремонти дитячих майданчиків та встановлення за необхідності нових. За звітами на витрачені кошти кожен з них впорядкував простір для дітей та навів лад у дворі. За реальними ж фактами досить багато майданчиків залишилися в тому ж стані, в якому і були. У звітах йдеться про фарбу на п’ять тисяч, а по факту – фарба, колір якої подекуди не встановити.
Але не таємниця, що більша частина населення чекає цього самого предвиборчого мандражу, коли депутати прокидаються з каматозу обіцянок і не тільки говорять про примарне безхмарне майбутне, але все ж таки щось роблять на користь міста і суспільства тут і зараз.
Якщо ж надію та час очікування втрачено існує й інший шлях. Завдяки новим програмам з благоустрою міста з’являються нові можливості для реалізації свого проекту.
Зокрема, так званий «Бюджет міста» дає можливість висунути свою пропозицію, на реалізацію якої, у разі підтримки громади, виділять бюджетні кошти. Так зробили жителі вулиці Крошенської:

«Ще 5 років тому управління ЖКГ міської ради замовляло дитячі майданчики, які ламалися буквально через півроку, а через рік від майданчика залишалися лише жалюгідні стовпчики. Городяни втомилися від неякісних дитячих гойдалок, тому намагаються через бюджет участі зробити те, що міська влада не змогла зробити самотужки. Однак, саме даний проект дозволяє вийти за рамки загальноприйнятих дитячих майданчиків і замовити реально цікавий простір відпочинку для дітей, сімей, якщо цим інструментом скористатися мудро»,– каже депутат-мажоритарник Наталія Боровська.

На даний момент за програмою «Бюджету участі» по вулиці Михайла Грушевського будують дитячі «Острівки здоров’я» – спортивні комплекси, які призначені не лише для здорових дітей, а й для діток із інвалідністю.
Щасливе дитинство не зводиться до наявності майданчику хорошої якості, але є якраз одним із компонентів того самого щасливого дитинства. А тому безперечно важливим є усвідомлення умов, в яких ростуть і грають наші діти. І починаються ці умови у дворі зі зламаною гойдалкою…

Марія Денисевич

 

Будьте першим, хто прокоментував "(Благо)устрій житомирських дитячих майданчиків"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*