Бюджет участі – 2018: Житомиряни вдруге обирають проекти розвитку міста

Бюджет участі
Бюджет участі

З 1 по 10 жовтня у Житомирі проходить голосування за проекти «Бюджету участі – 2018». Житомиряни обирають 5 кращих громадських проектів, які спрямовані на розвиток міста.

Програма «Бюджет участі» – відносно новий досвід для жителів Житомира, адже запроваджена у березні 2016 року і проходить у місті вдруге. На даний час не всі городяни володіють інформацією про даний демократичний процес розподілу частини міського бюджету.

«Бюджет участі»: що це таке?

Простими словами «бюджет участі» – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти.  У бюджеті міста щороку передбачатимуться гроші на реалізацію громадських проектів – 1% від власних доходів, –  зазначено на сайті Житомирської міської ради. Кожен, хто має бажання,  може подати та технічно обґрунтувати локальний чи загальноміський проект благоустрою міста, який буде реалізований за рахунок міського бюджету.

Вперше процес парципаторного бюджету (демократичний процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожна мешканка і мешканець населеного пункту вирішує, в який спосіб витрачати частину муніципального бюджету,- за вікіпедією) пройшов у Бразилії ще наприкінці 80-х років минулого століття. В Україні такий процес розподілу бюджетних коштів був представлений лише у 2015 з подачі «Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ». Першими містами, які запровадили «Бюджет участі» у нашій країні були: Чернігів, Полтава та Чернівці.

Координаційна рада та експерти з питань впровадження громадського бюджету Житомира тісно співпрацюють та радяться колегами з інших міст, які вже мали досвід такого розподілу частини бюджетних коштів.

 Так, наприклад,  Ірина Стасюк-Бабчук, член робочої групи з впровадження громадського бюджету в м. Чернігові та інших містах, поділилася досвідом впровадження та реалізації проектів «Бюджету участі» у своєму місті: «Містяни відчувають, що в них недостатньо інформації про реалізацію, або на яких етапах ці проекти бюджету участі. Як вони подаються? Що робити? Тому ми також проводимо навчання, роз’яснювальну роботу, анонсування, зустрічі. Просимо міську владу також публічно озвучувати всі ці моменти, щоб містяни не вважали, що їх покинули і забули про їхні проекти». 

Минулого року понад 4000 житомирян взяли участь у голосуванні, перемогу здобули такі проекти:

«Мультиспортивний майданчик біля ліцею № 24»;

«Зменшення кількості безпритульних собак у Житомирі»;

«Польський цвинтар – історико-культурний музей-заповідник у місті Житомир»;

«Житомир – не смітник»;

«Чиста річка Кам’янка та благоустрій пляжної території»;

«Extrime park для занять Street work out»;

«Будівництво доріжки з твердим покриттям ФЕМ вздовж річки Кам’янки за течією від Богунського мосту для велопрогулянок, катання на роликах, пробіжок тощо»;

«Встановлення на зупинках карт-схем із графіком руху громадського транспорту»;

«Чистий відпочинок»;

«Проект заповідника парку «Замкова Гора Житомира – 1100»»;

«Островки здоров’я для всіх».

На даний час проекти знаходяться в активній стадії реалізації, а деякі з них, повністю реалізовані

«Не словом, а ділом. Вже зовсім скоро буде реаізовано ще одну проектну пропозицію бюджету участі “Екстрім-парк для всіх” (вул. Клосовського 4,6, пр-т Миру,13), яка перемогла під час загальноміського голосування 2016 року», – дописує на своїй фейсбук-сторінці Олена Головко, експерт громадського бюджету у рамках проекту «Публічні бюджети від А до Я».

“Екстрім-парк для всіх” за адресою проспект Миру 13

 

Фінансування на реалізацію проектів громадського бюджету на 2018 рік складає 12149595 грн. «У бюджеті міста щороку передбачатимуться гроші на реалізацію громадських проектів – 1% від власних доходів. У 2017-му в Житомирі бюджет участі складає понад 12 млн. грн. Вартість реалізації однієї проектної заявки не повинна перевищувати 1 млн. грн. Тобто, якщо виходити з розрахунків 1 проектна заявка = 1 млн. грн, максимально може бути реалізовано 12 проектів. АЛЕ ! Якщо сукупна вартість реалізації проектів становитиме меншу суму коштів, відповідно є можливість реалізувати їх більшу кількість на загальну суму 12 млн. грн. Тобто, чим менше коштів необхідно на реалізацію кожної проектної заявки, тим більше ідей буде реалізовано», – пояснює  прес-служба міськради Житомира .

Проектні пропозиції бюджету участі – 2018

«Цього року було вирішено приділити увагу більше комунікаціям та працювати з пріорітетами розвитку міста Житомира і це те чим відрізняється принципово модель цього року від минулого. Акценти трохи зміщені і більше було проведено зустрічей в пунктах супроводу бюджету участі, були консультації на вулиці, в палатках. Було живе діалогове спілкування. Ми орієнтувалися на простого мешканця міста Житомира», – розповідає Олена Головко

Цьогоріч  городяни подали загалом 103 проекти. Після процедури верифікації (перевірки) на голосування представлено 58 проектів.  Всі проектні пропозиції поділено на такі категорії: ефективне місто (2 проекти), комфортне місто (21 проект), зелене місто (9 проектів), інклюзивне місто (1 проект), активне місто (16 проектів), інноваційне місто (4 проекти), інше (5 проектів).

 Ідеї розвитку міста дуже різноманітні: охоплюють широкий спектр захоплень та розраховані на різні вікові категорії.

Так наприклад на громаді на голосування представлено понад 10 проектів розрахованих на організацію саме дитячого дозвілля. В основному проекти спрямовані на облаштування ігрових та спортивних майданчиків, але трапляються і цікаві ідеї, такі як:  “Бібліоняня” – дитячі кімнати в міських бібліотеках (або “Поки мами читають”) та Міні-музей під відкритим небом «Справжній несправжній зоопарк» 0+. Проект «Бібліоняня» передбачає створення дитячих кімнат у стінах бібліотек міста, які будуть облаштовані предметами дитячого інтер’єру, потрібним обладнанням та будуть підібрані розвиваючих ігри та книжки, які зацікавлять дітей. Автор проекту «Справжній несправжній зоопарк» пропонує розмістити 20 бетонних фігур найвідоміших диких тварин, ззовні максимально схожих на справжніх а також встановлення 10 зручних лавок. Локацією для реалізації даного проекту обрано Шодуарівський парк (ліворуч від мосту у міському у напрямі до колишнього танцювального майданчика «клітки»).

Для організації дозвілля пенсіонерів пропонується проект: «Інтелектуальна мережа» – шахові клуби у міських бібліотеках, згідно якого буде створено мережу шахових клубів у трьох філіях міської бібліотеки. Ці шахові клуби будуть забезпечені необхідним обладнанням для проведення навчання шахам, організації лекцій тренерів з інших міст України, проведення семінарів з підвищення кваліфікації тренерів і суддів, організації змагань. Також автор зазначає, що даний проект сприяє додатковому залученню читачів у бібліотеку.

Для «читаючих» городян запропоновано три проекти:

  1. Проект «Громадська інтернет-бібліотека «Велесова книга» створений за принципом «буккросингу» зі сквером та USB-портами для підзарядки мобільних пристроїв, обладнаний  чотирма антивандальними сенсорними екранами, що завдяки інтернет-мережі підключені до світових бібліотек та буде поштовхом для впровадження громадських «зелених класів» в Житомирі.
  2. Метою  проекту “Твій шлях до бібліотеки” є збільшення значущості ролі бібліотеки, що знаходиться в житловому районі “Виставка” (навпроти ТРЦ “Глобал”), шляхом покращення дороги, доповнення її креативними інтер’єрними рішеннями.
  3. Проект «Літературний дворик» (Громадський простір для змістовного дозвілля на свіжому повітрі)» покликаний змінити у свідомості молоді стереотипне сприйняття бібліотек та популяризувати книгу та читання. «Літературний дворик» міститиме: літній читальний зал, бібліо-кафе, буккросинг, творчий простір.

Окрім того, в цьогорічному «бюджеті участі» представлено декілька проектів, які передбачають покращення благоустрою міста за допомогою нових архітектурних рішень. Діапазон цих ідей також дуже різний, як за  масштабами, так і за видами. Наприклад автор проекту «Художньо-декоративна композиція  «Пара» – життя починається з любові» пропонує   спорудження пам’ятника з червоного граніту, з лавками, ліхтарями, в майбутньому сонячними, WІ-FІ зв’язком, урнами. На противагу йому подано менш масштабний проект «Настінний розпис пам’яті Героїв Небесної Сотні», який пропонує розписати стіну фасаду будівлі за адресою вул. Покровська 5/1, пам’яткою про незламний дух українського народу.

«Ряд проектів дуже є цікавих. Вони всі настільки різні. І що радує, що у нас це більше міський простір – простір, де є люди», – поділився враженнями Андрій Шелестюк – експерт громадського бюджету у рамках проекту «Публічні бюджети від А до Я».

Як віддати голос за найкращі проекти

Є два способи проголосувати за вподобані Вами проекти:

  • Прийти до пунктів голосування, які знаходяться в приміщеннях Житомирської міської ради, Корольовської та Богунської районної ради. Пункти для голосування працюватимуть з 1 по 10 жовтня з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 19:00, субота – неділя з 11:00 до 15:00. Необхідно мати при собі паспорт та документ, що підтверджує приналежність до міста Житомира (реєстрація в місті Житомир, студентський квиток, довідка з роботи).
  • Голосування на офіційному сайті Житомирської міської ради, розділ «Бюджет участі (громадський бюджет)», шляхом заповнення відповідної електронної форми для голосування, авторизувавшись через систему BankID.

Нагадаємо, що з усіх запропонованих необхідно обрати лише 5 проектних пропозицій. В іншому випадку Ваш голос вважатиметься не зарахованим.

Аліна ДОМБРОВСЬКА

Будьте першим, хто прокоментував "Бюджет участі – 2018: Житомиряни вдруге обирають проекти розвитку міста"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*