Чи перемагає українська журналістика російські фейки?

Чи перемагає українська журналістика російські фейки?

Після початку повномасштабного вторгнення українські журналісти зіштовхнулися з багатьма викликами. Основними серед них є фейки, маніпуляції та відверта пропаганда.

За перші місяці війни на житомирські Інтернет-ЗМІ регулярно здійснювалися DDoS-атаки. Російським хакерам вдавалося блокувати сайти та вносити на них фейкові новини. Наприклад, вони публікували фейкові повідомлення про екстрену евакуації громадян, а також закликали не чинити опір російським окупантам. Досить часто така інформація створюється для того, щоб посіяти паніку серед місцевого населення.

Ще одним фейком, який розповсюджувався навіть в закордонних ЗМІ є інформація про переслідування євреїв в Житомирській області. До спростування цього вкиду долучився головний рабин Житомира Шломо Вільгельм. Він закликав ретельно перевіряти інформацію. Російські пропагандисти намагалися посіяти міжнаціональну ворожнечу всередині країни.

Черговою маніпуляцією, яку вигадала російська пропаганда, є заява про знищення 5 пускових установок ЗРК Patriot біля Житомира. Росіяни роблять подібні вкиди, щоб перекрити реальні невдачі на полі бою та отримати ще більшу підтримку від свого населення.

Найчастіше фейки поширюють в соціальних мережах. Як приклад, не так давно з’явилася інформація про скріншоти повісток в Дії. Житомирський ТЦК спростував ці вкиди, адже в Україні не використовують Дію для сповіщення громадян про мобілізацію. Саме так росіяни намагаються дестабілізувати ситуацію в країні.

Досить популярною маніпуляцією, яку часто поширюють, є наступ з Білорусі на Житомирську область. Це є інформаційно-психологічною операцією, яка має на меті збільшення паніки в населення та створення хаосу в державі.

Можна зробити висновки, що українська журналістика перемагає російські фейки. З кожним місяцем війни люди все менше вірять неправдивій інформації. Вони намагаються її перевіряти та ставляться до

всього критично. В цьому є велика заслуга журналістів, які кожного дня відслідковують та спростовують фейки російської пропаганди.

І наостанок варто зазначити декілька порад, як захистити себе від фейків та маніпуляцій. Завжди треба з’ясовувати першоджерело інформації, перевіряти факти в інших медіа та на офіційних сторінках органів державної влади. Наявність орфографічних та пунктуаційних помилок також може вказувати на те, що новина є фейковою. Крім того, в неправдивих новинах можуть використовувати підроблені фото чи відео. Це можна перевірити, знайшовши оригінальне фото, на якому буде зазначено, коли його вперше опублікували. Будьте уважними та користуйтесь перевіреними джерелами інформації!

Крістіна Слончак

Журналістські розслідування російських воєнних злочинів

Будьте першим, хто прокоментував "Чи перемагає українська журналістика російські фейки?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*