Європа відмовилась від деяких різновидів пластику. А Україна?

Європарламент схвалив заборону на одноразові пластикові вироби 24 жовтня цього року. Забороненими стали пластиковий посуд і столові прибори, пластикові трубочки для коктейлів та ватні палички.

 

Після прийняття закону, виробники продукції з пластику можуть стати зобов’язаними сплачувати відшкодування за заподіяні екології збитки.

Цілком логічно, що тепер можуть початися переговори з країнами-членами Євросоюзу з питання запровадження відповідної заборони.

Очевидно, що головною причиною, чому Європарламент вирішив відмовитись від  пластикових виробів, є турбота про екологію. Близько 70 % сміття в світі – це пластик, що в своїй більшості представлений одноразовими побутовими відходами.

Пластик розкладається протягом кількох сотень років. Наприклад, пластиковий стаканчик, який люди часто використовують, їдучи відпочивати на природу, розкладається більше 400 років! Крім цього, пластикове сміття забруднює не лише землю, але й воду. За проаналізованими підрахунками, кількість пластику, що потрапляє в світовий океан кожного року, сягає 10–15 млн тонн.

Шкоду від пластикових відходів відчувають птахи, а також жителі водного середовища. Вони плутають пластик з їжею, який, в свою чергу забиває їх шлунок, що в результаті може призвести до летальних випадків. Враховуючи тривалість процесу розкладання пластикового сміття і його обсяги, смертність тварин з причин вживання таких відходів у їжу відбувається постійно.

Для людського здоров’я пластик також не є чимось добрим. При контакті з гарячими продуктами харчування та напоями він виділяє шкідливі речовини, які разом з їжею потрапляють до організму.

Довідково:

Звертайте увагу на позначки зображені на одноразовому посуді, якщо ж ви все таки вирішили його придбати.

PS або трикутник з стрілок, в середині з цифрою 6 означає, що в складі посуду є полістирол. Такий посуд придатний лише для холодних продуктів. Контактуючи з гарячим або з алкоголем, він виділяє токсичну речовину – стирол, який впливає на печінку та нирки.

РР або трикутник зі стрілок в центрі з цифрою 5 – позначка на посуді, до складу якого входить поліпропілен. Такий різновид пластику можна поєднувати з гарячою їжею і напоями. Однак, використовувати його з алкоголем не варто, через формальдегіди або фенол, які він виділяє при такому контакті. Ці канцерогени вражають нирку, печінку та очі.

Просто трикутник з 3 стрілок свідчить про те, що такий посуд придатний для наступної переробки.

Значок келиху з виделкою вказує на те, що з даного пластикового посуду можна їсти. Перекреслений знак вказує на протилежне.

Чим замінити?

  • Коктейльні трубочки можна замінити картонними. Розкладається папір значно швидше, він не шкодить здоров’ю та за функціональними характеристиками не пасе задніх. Деякі заклади в європейських містах пропонують пити холодні напої через довгі спагетті з отворами. Італійці такий вид макаронних виробів називають букатіні. Вони не надають напою ніяких сторонніх смаків та гарно виконують свої «нові» функції. Однак єдине, що така імпровізована трубочка підійде лише для холодних напої.

  • Виготовленими з картону можуть стати і вушні палички. Наприклад, компанія Johnson&Johnson відмовилася від виготовлення пластикових паличок і надала перевагу картонним, але поки що лише в деяких країнах.
  • Щодо одноразового посуду, то його зникнення ніяк не вплине на життя людей. Та й про зручність говорити важко, адже він легко здіймається вітром та швидко пошкоджується, ламається та гнеться. Можна використовувати багаторазовий посуд, виготовлений не з крихких матеріалів. Він не засмічує навколишнє середовище і набагато зручніший від одноразових аналогів.

Коли заборона набуде чинності

Заборона має набути чинності до 2021 року. Але деякі європейські держави почали обмежувати використання шкідливого пластику ще до прийняття спільного рішення ЄС. Наприклад, Франція відмовилася від пластикового одноразового посуду ще в 2016 році. І, до речі, зробила це першою в світі.

Як до відмови від пластику ставляться в Україні

В Україні серйозні рішення з подолання проблеми ще не ухвалювались. Однак, вже зараз можна помітити, що велика кількість магазинів, закладів громадського харчування та навіть аптек за власною ініціативою починає боротися з проблемою перенасичення землі пластиковими відходами. Модним та сучасним стало запаковувати продукцію не до поліетиленових пакетиків, а до якісних паперових пакунків. Така тенденція не тільки виглядає гарніше, а й виявляється допомагає в подоланні глобальної проблеми.

Наприклад, деякі молочні продукти починають продавати в скляній тарі, макаронні вироби запаковують просто в картонну коробку, а хліб в пекарнях продають в паперових пакунках.

З іншого боку, зайшовши до будь якого супермаркету, помічаєш величезну кількість пластикової тари та упаковок для багатьох різновидів товарів: напоїв, солодощів, круп, хлібобулочних виробів, замороженої продукції, засобів гігієни, побутової хімії і т.д.

Хоч це відбувається повільно та поступово, але пластик починає відходити у минуле, а натомість з’являються гідні замінники.

Тетяна ОВСІЄНКО

Будьте першим, хто прокоментував "Європа відмовилась від деяких різновидів пластику. А Україна?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*