Кінотеатр ім.І.Франка в Житомирі – один з найстаріших і досі діючих в Україні: історія та сьогодення (ФОТО)

Кінотеатр ім.І.Франка в Житомирі – один з найстаріших і досі діючих в Україні: історія та сьогодення

“На початку 20 століття кіно у Житомирі стало модною розвагою. Втім, саме термін “кіно” тоді ще не вживалося, спершу його називали «ілюзіон». Тривалий час в місті стаціонарного кінотеатру не було, – розповідає екскурсоводиня, викладачка спеціальності «Туризм» Поліського національного університету, членкиня ГО «Всеукраїнська асоціація гідів» Таїсія Чернишова. – У 1906 році на Соборній площі в будинку № 2 відкрився перший стаціонарний кінотеатр і низивався він електротеатр «Бiограф’». Другим у Житомирі став кінематограф «Люкс»» із залом на 150 місць. Його відкири у 1905-му на Михайлівській – у будинку №5 лікаря-дантиста Іллі Львовича Усановича, (зараз це музична школа ім. Лятошинського). Фільми в ті роки були “німими”, тож зазвичай мав музичний супровід на фортепіано. Зокрема, піаністами-імпровізаторами таких фільмів були, вже згодом ві­домі, українські музикан­ти Михайло Скорульський та Віктор Косенко. У 1920 році сінематограф «Люкс» перейменували на «Перший Радянський кінотеатр». Третій кінематограф «Кіно-Рим’» був відкритий у 1919 році теж на Михайлівській – у двоповерховому великому флігелі Берти Зельської у дворі за її будинком. Володіла кінематографом вона недовго. У липні 1920 року його націоналізували та назвали спочатку кінотеатром «Рим», а потім дитячим кінотеатром імені Івана Франка. Але й тут, як і синематографі «Люкс», молоді композитори Віктор Косенко та Михайло Скорульський підробляли на життя таперами (професія піаніста в кінотеатрі). За спогадами сучасників, глядачі бігали за ними Михайлівською з кінотеатру до кінотеатру, щоб насолодитися чудовою грою, бо ж були вони піаністами-віртуозами”.

Отож, як зрозуміло з історичної довідки, яку надала Таїсія Чернишова, знайомий з дитинства усім житомирянам кінотеатр ім.І.Франка має столітню історію. Таким чином, він не лише найстаріший із нині діючих кінотеатрів у місті, а й навіть в країні. Його ровесники є ще в Києві та Харкові.

Днями журналісти сайту “Житомир таймс” завітали в Дитячий кінотеатр ім.І.Франка, аби розпитати про його сьогодення і показати залаштунки.

Архівна довідка: одноповерховий флігель у садибі купця Фердмана по вулиці Михайлівській, 15 (нинішня нумерація Михайлівська 10-а) було споруджено у 1878 році. У 1919 році нова власниця – Берта Зельська, переобладнала приміщення, добудувала другий поверх під кінематограф “Рим”. У липні 1920 року кінотеатр націоналізували та передали Волгубнаросвіті, а у вересні 1926-го його, у числі 110 інших театрів, передали до основного капіталу ВУФКУ. Від 1930 року – “12-те Держкіно”, у приміщенні якого одночасно функціонує Житомирський дитячий кінотеатр. Кінотеатр відновив свою роботу в січні 1944 року, а з липня того ж року почав носити назву 3-й дитячий кінотеатр ім.І.Франка.

У Житомирі 22 лютого о 16:20 в кінотеатрі ім. Івана Франка відбудеться спецпоказ українського байопіку “Інший Франко” за участю актора головної ролі – В’ячеслава Довженка. Фільм розповідає про біографію сина великого «Каменяра» – Івана Франка. Петро був одним із засновників організації «Пласт», льотчиком і засновником авіації в Галицькій армії, науковцем, який мав 36 наукових патентів на винаходи. Бронюйте квитки на сайті кінотеатру. Вартість – 50 гривень.

“Червень 1941 року, в маєтку Франків у Львові – несподіваний гість. Це старий друг Петра Франка – Андрій Грищук. Пліч-о-пліч – крізь найбуремніші роки і події. Вони разом стояли біля джерел скаутської організації «Пласn», вони боролись за кохання однієї жінки, два військові льотчики, вони рятувались з палаючого літака, вибирались із полону, в радянському Харкові не дали загинути від Голоду дітям. Тепер світ – у вогні Другої світової. Хто і яку роль зіграє в історії? Історія дружби, суперництва і кохання сина видатного “каменяра” – Петра Франка”, – йдеться в описі стрічки.

Юлія Демусь

Житомирська філармонія ім. С. Ріхтера: історія та за лаштунки (ФОТО)

Театральна історія Житомира: сьогодення та закулісся «Театру на Соборному майдані» (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Кінотеатр ім.І.Франка в Житомирі – один з найстаріших і досі діючих в Україні: історія та сьогодення (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*