coin24 crypto exchange
1X FAN models
Stay with Ukraine
1xfan manager
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine

Театральна історія Житомира: сьогодення та закулісся «Театру на Соборному майдані» (ФОТО)

Театр ім. І. Кочерги

Перший театр в Житомирі збудували у 1803 році. Він був дерев’яний, мав 350 глядацьких міст і згорів у 1842-му. На той час Житомир, як і Одеса, Київ, та Львів, встигли стати театральними містами, куди на гастролі приїздили відомі актори з різних куточків.

Наступний театр у Житомирі вже був кам’яний, кількість місць – 650. Його звели завдяки безпосередній участі та сприяння Волинського губернатора Миколи Синельникова, який спершу отримав дозвіл на це із Санкт-Петербурга, а далі направив листа з проханням про фінансову допомогу до свого начальника – Київського воєнного губернатора Дмитра Бібікова, у відповідь отримав відмову, тож звернувся до жителів губернії із закликом робити пожертви. За першу частину збору замовили проєкт у видатного архітектора Івана Штрома, а решта коштів пішла на будівництво, що завершилося всього за два роки і у 1858-му театр розпочав працювати офіційно. Його сцена пам’ятає знаменитих акторів – М. Кропивницького, М. Заньковецьку, В. Комісаржевську, А. Оларіджа, П. Віардо. Будівля театру збереглася і до наших днів – у ній з 1938 року знаходиться нинішня обласна філармонія ім.С.Ріхтера.  

Паралельно у міському парку з 1912 року діяв зелений театр, а у 1980-х на заміну йому побудували літній театр «Ракушка».

Восени 1920 року в Житомирі створюється український «Незалежний театр», пізніше на його місце заступає Перший державний драматичний театр ім. Шевченка. У 1929 році у Житомирі розміщується Київський обласний театр ім. КОРПС (Київської обласної ради профспілок), у 1933 році до нього приєднується творчий склад Першого Житомирського українського театру. В 1934 році розпочав своє творче життя український музично-драматичний театр, художнім керівником якого до 1941 року був видатний митець Володимир Магар. У вересні 1937 року була утворена Житомирська область і театр почав носити назву ім. Щорса. Під час Другої світової війни колектив евакуювався на схід і після війни не повернувся до Житомира.

Власне Житомирський академічний український музично-драматичний театр був заснований і розпочав свою роботу 8 січня 1944 року п’єсою “Наталка Полтавка” – після звільнення міста від німецьких фашистів. Це і вважається Днем народження нинішнього колективу театру.          

У 1966 році значною подією стало спорудження нового приміщення (архітектор Б. Жежерін) театру із великою – на 950 місць, а також малою сценою, репетиційними та службовоми приміщеннями. У 1981 році до святкування 100-літного ювілею українського драматурга Івана Антоновича Кочерги театру було присвоєно його ім’я.

Саме у “Театр на Соборній” житомиряни навідалися 23 грудня під час ескурсії, яку проводила гід Тамара Лозовик. Цьому передував історичний екскурс. Зокрема, спершу учасники дізналися про так званий Єврейський бульвар – це місце, де раніше були будинки, на перших поверхах яких євреї мали лавки, майстерні, магазини, склади та фабрики, а на другому й третьому – жили самі чи здавали в оренду. Після Другої світової ці будівлі були знищені чи пошкоджені, а на їх місці з’явилися сучасна житлова забудова. Саме з бульвару відкривається вид на Соборний майдан і безпосередньо театр. До речі, простір закінчується фонтаном, який збудували кілька років тому, а до того – у різні періоди, там було два інші.

Далі ескурсія продовжилася біля Семінарійського костелу Святого Йоана з Дуклі, який є частиною архітектруного ансамблю центральної частини міста і знаходиться неподалік театру.

Що стосується Житомирського драмтетру, то там гостей познайомили із залаштунками. Зокрема, можна було побачити, де відбуваються репетиції, створюються костюми для акторів і декорації на сцену для дитячих і дорослих вистав. Виявляється, що є три малих і один великий костюмерний цех: на вішаках розміщено одяг для всього акторського складу тієї чи іншої вистави. Окремо є приміщення зі столярним цехом, складом великих декорацій та костюмів, які вже не використовуються.

Ескурсія проходила коридорами театру поза сценою, де розташовуються кабінети адміністрації, гримерки, кожна з яких має власний балкон, оркестрова, службові приміщення тощо.

Оскільки на головній сцені у цей час проходила репетиція, гостям запропонували відвідати малу. У репертуарі театру є дві вистави, які грають там.

Традиційно у грудні-січні кожного року – основний акцент на дитячі вистави: там багато танців, музики, яскраві костюми і декорації, тому в цей час живописно-декораційний цех пустує – усе на сцені.

Натомість уже найближчим часом буде оприлюднено репертуар дорослих вистав на наступний місяць, тож Житомирський академічний український музично-драматичний театр  ім.І.Кочерги чекає на глядачів.

Юлія Демусь

Спадщина Василя Фещенка: в Житомирському  краєзнавчому музеї відкрилася виставка авторської скульптури (ФОТО)

Житомирська філармонія ім. С. Ріхтера: історія та за лаштунки (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Театральна історія Житомира: сьогодення та закулісся «Театру на Соборному майдані» (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*