Stay with Ukraine
Stay with Ukraine
1xfan manager
coin24 crypto exchange
1X FAN models
coin24 crypto exchange

Космічне звучання: хендпан  – перкусійний інструмент нового покоління, який опанували житомиряни  (ВІДЕО)

Космічне звучання: хендпан - перкусійний інструмент нового покоління, який опанували житомиряни

У Житомирі протягом 18-19 листопада проходили заходи у рамках благодійної події «Творча вежа» на базі муніципального арт-простору «Вежа». Зокрема, на відвідувачів чекали майстер-класи з сопілкарства, театрального мистецтва, гри на музичних інструментах,  концерти, розмовний клуб, вогняне шоу та ін.

З-поміж іншого, також було презентовано хендпан – це перкусійний інструмент, що складається з двох з’єднаних між собою металевих напівсфер.  Вперше такий було створено швейцарцями лише 23 роки тому після тривалого дослідження сталевого карибського барабана та інших резонуючих перкусійних інструментів з усього світу. По-суті,  тепер це один із наймолодших інструментів.

Виявляється,  у Житомирі є не лише ті, хто вміють грати на хендпанах, а навіть займаються їх виготовленням. Мова йде про команду «veles sound» – це одна із трьох майстерень в Україні, які спеціалізуються на виготовленні хангів.

Двоє із трьох її представників – Артур та Влад, 19 листопада зустрілися з житомирянами і розповіли про свою діяльність та зіграли на хендпанах.

«Про хендпан я вперше дізнався десь у 2010-му. Тоді для більшості це було щось взагалі невідоме. Придбати інструмент зміг у 2018 році і відправився в Європу, де грав на вулицях різних міст. Люди підходили, ділилися враженнями, всім подобалося, – пригадує Артур Пилипчук. – Якось у Чехії до мене звернувся англійською один із перехожих на ім’я Велеслав. У процесі спілкування ще тоді у нас народилась ідея спробувати теж виготавлявати хендпани. Велеслав був з Житомира, а я на той час мешкав в Одесі. Згодом, у 2019-му, я теж переїхав у Житомир і почав опановувати шлях майстра цього музичного інструмента. Відтоді ми зробили більше двохсот хендпанів. У перший рік роботи замовлення отримували загалом тільки з України, а на сьогоднішній день наша майстерність розвивається і тепер більшістьзамовлень з різних куточків світу. Зараз у нас все більше людей дізнаються про цей інструмент і виявляють бажання придбати чи навчитися грати. Ми кілька місяців тому мали такий досвід – проводили школу, де навчали грати на ханг драмі. Для цього потрібно мати в наявності 5-6 інструментів одного строю,  поки ми продали все, що  було в запасі, але згодом плануємо повторити ще. Загалом, це були заняття по годині-півтори, все як на будь-яких уроках гри на музичних інструментах. Десь за занять 15-20 буде помітний результат.

Хтось має хист, ми бачимо потенціал, тому виходить швидше, а хтось компенсує нестачу цього бажанням, які в комплексі з теорією теж приводять до успіхів. Щонеділі проводимо  у Житомирі музичні вечори – джеми, під час яких граємо на хендпанах. У теплу пору збиралися за пішохідним мостом в парку і до нас долучалися всі охочі. Коли граєш сам, то маєш якусь ідею, основу і ритм, а якщо в компанії – то це здебільшого імпровізація. Тоді не зациклюєшся, а просто граєш, насолоджуєшся звучанням і не знаєш, куди це тебе заведе. Виходять гарні композиції, спокійні, заворожуючі, розслабляючі, дещо космічні та медитативні».  

За словами Артура, хендпани можуть бути різними за розміром і вагою. Менші – легші, більш підходять для дітей. Великі важать по 5-6 кг, але це залежить від товщини металу, з якого вони зроблені.

Чим більша мембрана ноти, тим нижче її звучання. Найнижча нота в інструменті – це центральна, яка називається дінг, вона і задає тональність хендпана, від якої починається звукоряд. В нижній частині розташовується резонаторний отвір, який називається гу.

Для виготовлення напів сфер житомирська майстерня використовує ротаційний станок, який вони власноруч зібрали. Нотні поля раніше робили вручну, на що витрачалось багато часу та зусиль, а віднедавна формують ноти трамбовкою, що набагато прискорило процес.

Артур додає, що найголовніше у створенні хендпанів – налаштування нот, яке робиться спеціальними молотками, тож якість звучання залежить від рівня та досвіду майстра.

Юлія Демусь

 «Не обмежую себе однією технікою», – художниця Марія Ратинська під час відкриття виставки у Житомирі  (ФОТО)

«Я зробила вишиванку на кожен день», – Дарія Данильчук зі Звягеля створює речі з об’ємним квітковим принтом (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Космічне звучання: хендпан  – перкусійний інструмент нового покоління, який опанували житомиряни  (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*