coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1X FAN models
1xfan manager
Stay with Ukraine

#Лайфхак: що робити, якщо у вашу оселю залетів богомол?

що робити, якщо у вашу оселю залетів богомол?
що робити, якщо у вашу оселю залетів богомол?

Невідомо, з яких причин – але у відчинені вікна квартири, в якій я живу, у другій половині літа регулярно залітають великі комахи. Декілька днів назад, наприклад, прямо серед ночі вдерся здоровенний шершень. Практично кожного року навідуються великі зелені коники (кобилки). Для шершня подолати висоту у декілька поверхів не є чимось надскладним. А от для кобилки, яка більше стрибає, ніж літає – вилізти сюди це майже подвиг. І, головне, навіщо? Що їх приваблює тут?

Це сезонне нашестя не мало б великого значення, якби не одна обставина. У квартирі живе ще й 8-річна дівчинка, у якої дуже складна історія стосунків з комахами. Скажімо, павуків вона не боїться зовсім. Але раптова поява джмеля чи оси може викликати справжню паніку. Минулого літа я раптом почув із сусідньої кімнати моторошний дитячий вереск – такий, ніби на Лесю напав хижий звір, що не знає жалю. «Звіром» виявилася самиця жука-носорога, яка мирно повзла по підлозі. Немаленький жук темно-бурого відтінку трохи здивував навіть мене – а у дівчинки була майже істерика…

Інсектофобія – специфічна фобія, яка виражається у страху перед комахами. Належить до класу зоофобій. Часто виникає у дитячому віці. Інсектофобія може розвинутися після негативного досвіду спілкування з окремими видами комах – наприклад, після укусів бджіл, ос, шершнів, мурах, жуків тощо.

Соматичні прояви інсектофобії можуть мати різні вираження:

  • страх (розширені зіниці, посилене потовиділення, блідість або гіперемія шкіри обличчя, м’язовий гіпертонус, психомоторне збудження);
  • панічні атаки про контактах з комахами;
  • іраціональні дії, до яких людина вдається, аби убезпечити себе від контакту з комахами (обприскування отрутою приміщень та власного тіла, носіння «захисного» одягу тощо).

8-річна Леся не боїться висоти…

…але раптова зустріч з невідомою комахою може добряче її налякати

Втім, владнати інцидент вдалося досить швидко: я взяв комаху в руки, і Леся заспокоїлася. А коли через декілька хвилин запропонував випустити жука на волю – вона вже протестувала! Ми дійшли консенсусу: Бетсі (так ми назвали гостю) поживе у нас до вечора. І весь цей час вона повзала по руках страшенно задоволеної Лесі. А після розлуки з комахою маленька людина навіть пустила сльозу…

Оригінального зображення Бетсі не збереглося, але це фото дає досить точне уявлення про те, як вона виглядала

У серпні 2017 року сталася подія просто сенсаційна. Однієї погожої днини я виявив на шторі дивне створіння яскраво-зеленого відтінку – яке виявилося самцем богомола. Ми з Лесею дали йому ім’я «Спайк», що в перекладі з англійської – «шип», «загострений стрижень». Слід сказати, що 2015 року я упіймав самицю богомола на дачній ділянці, і таким чином уперше в житті (!) побачив цю рідкісну комаху у природному середовищі. Спайк став моєю другою зустріччю з Mantis religiosa (богомолом звичайним) – але цього разу рандеву відбулося прямо посеред міста.

Так, це правда: у Житомирі водяться богомоли!

 

Спайк погодився позувати на підвіконні з однією умовою: ми його випустимо туди, звідки він прилетів

Оскільки богомола першим помітив я, реакція Лесі була набагато спокійнішою, ніж при зустрічі з Бетсі. Незвичайна комаха, яку часто називають «інопланетянином» – викликала у неї жвавий інтерес. У ті хвилини, коли я фотографував Спайка, Леся крутилася поряд, ховалася за мою спину, протягувала до комахи долоні – і одразу ж забирала їх назад з радісним вереском. Коли Спайк задля ефектного фото приймав загрозливі пози, Леся боязко відбігала на декілька кроків, але швидко поверталася. Ми вирішили залишити богомола у нас до ранку. Посадили його у скляну банку зі спеціальною кришкою, в якій зроблено декілька отворів для вентиляції. Але чи виживе він до ранку у банці? Задля цього істоті треба створити умови, наближені до природних. І ми понесли Спайка на вулицю.

В Україні вид Mantis religiosa найбільш розповсюджений, бо…

… живе практично скрізь, окрім Карпат та південного берегу Криму

Серед дітлахів двору богомол викликав справжній фурор: як і Леся, вони бачили його вперше у житті. Я нарвав рослин різних видів – такої довжини, щоб стебла стояли у банці вертикально. Спайк одразу видерся на траву і… візуально зник. Повністю злився із зеленим оточенням. «Може, він хоче їсти?» – турботливо перепитав один з хлопчаків. Богомол у природі – агресивний хижак-ненажера. Ми упіймали коника-стрибунця, сумно зітхнули і вкинули його у банку. Спайк, судячи з усього, був ситим, бо не виявив до коника жодного інтересу. Зазвичай голодний богомол, помітивши жертву, сидить у засідці, а потім раптово атакує, хапаючи її передніми кінцівками. Здобич він утримує за допомогою гострих зубців на лапках, відкушує їй голову і починає трапезу… Але нашому конику пощастило, і вранці ми його, цілого та неушкодженого, випустили на волю. Разом зі Спайком.

Прощавай, Спайк – і будь обережним зі своєю коханою!

Богомоли – найближчі родичі тарганів. Їхні предки з’явилися на світ сотні мільйонів років тому – ще у карбоновому періоді, який часто називають «царством комах». Станом на сьогодні виявлено і описано близько 2 400 видів богомолів, що належать до 15 родин. Вони живуть на всіх континентах, окрім Антарктиди. На території України є лише 7 видів цих комах, більшість з яких зустрічаються лише у південних степових областях. Тим не менш, і в північних областях можна побачити звичайного зеленого богомола – за умови, якщо вам незвичайно пощастить, бо шанси зустріти їх у природі, повторимо ще раз, дуже малі. Богомоли здобули популярність серед людей – перш за все через те, що самиці мають звичку поїдати самців одразу після спарювання. Така особливість репродуктивної поведінки стала темою для численних анекдотів, коміксів та «фотожаб» в Інтернеті, наприклад: «Молодець, баба – покохала, вбила і забула!» Дехто згадав, що легендарна Клеопатра також мала звичку вбивати партнерів після ночі кохання – чим не самиця богомола?..

Самиця фізично більша та сильніша за самця; після спарювання така «клеопатра» може спокійно з’їсти коханого – щоб поповнити запаси поживних речовин в організмі і виносити здорове потомство

Тропічний орхідейний богомол – фантастично гарна істота, яка нагадує квітку; природне маскування дозволяє успішно полювати на інших комах

Богомол отримав свою назву через характерні рухи головою та передніми кінцівками, що нагадують молитву. Втім, не всі європейські культури прихильні до цих комах. Наприклад, в Іспанії до богомола ставляться без особливої побожності і називають не інакше, як «сaballito del Diablo» – «коник Диявола». У Китаї богомолів вважають хоробрими воїнами, тому на честь богомола названо один зі стилів бойового кунг-фу. А у США в одному з фільмів вивели демонізований образ 65-метрового (!!!) богомола, який намагається знищити людство…

«Смертельний богомол атакує!» – постер американської кінематографічної «страшилки» 50-х років

Отже: що робити, якщо у вашу оселю випадково залетів богомол?

  1. Перш за все – не вбивайте! Богомол не є отруйною комахою і не становить жодної загрози для людини, попри свою неоднозначну зовнішність. Богомол відчайдушно хоробрий і може напасти на ваш палець, якщо ви його дуже роздратуєте. Максимальна шкода, яку він може заподіяти – легенько вколоти шипами передніх кінцівок. Якщо говорити відверто, бджола – й та більш небезпечна, ніж богомол.
  1. Не панікуйте, поводьтеся спокійно! До вас завітала у гості рідкісна істота, яку ви не часто зможете побачити у природі. Сфотографуйте богомола на пам’ять, якщо маєте бажання, або зніміть відео!
  1. Якщо у вас є діти – це гарна нагода провести для них практичний урок зоології, підтримати їхній інтерес до дикої природи. Але не дозволяйте дітям знущатися над комахою або вбивати її!
  1. Як стверджують зоологи, серед богомолів виду Mantis religiosa літають лише самці. Самиці, хоч і мають крила, проте занадто важкі для польотів та подорожей поверхами житлових будинків. Богомоли живуть в середньому близько двох місяців. Самиці доживають до початку жовтня; самці, як правило, гинуть у вересні. Проявіть біологічне милосердя і відпустіть на волю самця богомола! Для якого кожен день життя – як для людини рік…

Тарас СТРІЛЬЧИК

Раніше ми писали про ще один цікавий лайфхак, яким можна скористатися при не дуже приємних життєвих подіях, а саме – Що робити, якщо Вашу оселю затоплено?

Будьте першим, хто прокоментував "#Лайфхак: що робити, якщо у вашу оселю залетів богомол?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*