Надзвичайна ситуація: що це таке, чим відрізняється від надзвичайного стану, обов’язки та права

rwxftfdixfgfjcjslhvtdsniezfpl8vm 777x437 - Надзвичайна ситуація: що це таке, чим відрізняється від надзвичайного стану, обов’язки та права

Сьогодні, 25 березня, Уряд прийняв рішення запровадити надзвичайну ситуацію по всій країні, та продовжити карантин ще на 30 діб, але не всі знають, що собою являє надзвичайна ситуація та чим відрізняється від надзвичайного стану. 

Надзвичайна ситуація — це спеціальний тимчасовий правовий режим, порушення нормальних умов життя і діяльності людей, які викликала аварія, катастрофа, епідемія, стихійне лихо, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат, зараження людей і тварин. Залежно від поширення, економічних збитків, кількості людей, які загинули, розрізняють 4 рівні надзвичайних ситуацій — загальнодержавний, регіональний, місцевий та об’єктовий.

Введення надзвичайної ситуації не обмежує права людей, він націлений на мобілізацію усіх органів державної влади, служби цивільного захисту працюватимуть у посиленому режимі. Крім того, при надзвичайній ситуації держава не втручатиметься в управління приватними компаніями.

У період надзвичайного стану держава може управляти державними та усіма приватними компаніями, а права та свободи українців можуть бути обмежені. 

Надзвичайна ситуація визначається в Кодексі цивільного захисту, достатньо лише рішення Кабінету міністрів,  а надзвичайний стан запроваджує Верховна рада за поданням Президента України.

Термін дії надзвичайного стану за законом України — 30 або 60 днів з можливістю продовження. Чітких термінів дії режиму надзвичайної ситуації немає.

90688350 825550054611957 1268492941328908288 n e1585141541172 - Надзвичайна ситуація: що це таке, чим відрізняється від надзвичайного стану, обов’язки та права

Згідно з Кодексом цивільного захисту України, громадяни мають такі права під час дії режиму надзвичайної ситуації:

 • отримувати інформацію про НС, зокрема в доступній для осіб із вадами зору та слуху формі;
 • медична допомога, соціально-психологічна підтримка й медико-психологічна реабілітація в разі фізичних і психологічних травм;
 • забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання;
 • звернення до органів держвлади й місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайних ситуацій;
 • участь у роботах із запобігання й ліквідації наслідків НС у складі добровільних формувань;
 • отримувати заробітну плату за роботу з ліквідації наслідків НС у разі залучення до таких робіт згідно з трудовими договорами;
 • соціальний захист і відшкодування, відповідно до законодавства, шкоди, завданої життю, здоров’ю та майну внаслідок НС або проведення робіт із попередження й ліквідації наслідків.

Обов’язки під час надзвичайної ситуації:

 • дотримуватися правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;
 • дотримуватися заходів безпеки в побуті та повсякденній трудовій діяльності;
 • вивчати способи захисту в надзвичайних ситуаціях та дій у разі їх виникнення, надання домедичної допомоги потерпілим, правила користування засобами захисту;
 • повідомляти про виникнення надзвичайних ситуацій;
 • в разі виникнення НС до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для порятунку населення та майна;
 • дотримуватися протиепідемічного режиму;
 • виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати приватні будівлі вогнегасниками, навчати дітей обережному поводженню з вогнем.

Будьте першим, хто прокоментував "Надзвичайна ситуація: що це таке, чим відрізняється від надзвичайного стану, обов’язки та права"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*