1X FAN models
Stay with Ukraine
1xfan manager
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange

 «Не легкий, але потрібний фільм»: сценарист художнього фільму «Буча» під час прем’єрного показу в Житомирі (ФОТО)

«Не легкий, але потрібний фільм»: сценарист художнього фільму «Буча» під час прем’єрного показу в Житомирі

З 7 листопада у вітчизняний прокат вийшов фільм «Буча», світова прем’єра  якого відбулася у головному конкурсі ювілейного 40-го Варшавського кінофестивалю та зайняла  ІІ місце за глядацькими симпатіями серед 57  стрічок.  «Буча» – перший великий художній фільм про війну, знятий під час війни. Важливо, що це по-суті унікальний проєкт, оскільки з самого початку продюсери відмовилися від державного фінансування і знімали на пожертви та приватні інвестиції небайдужих людей з України, Польщі, Канади та США.

 Зокрема, «Бучу» показують в трьох кінотеатрах Житомира, а ввечері 10 листопада у «Multiplex» відбувся прем’єрний показ фільму, куди завітали та поспілкувалися із глядачами сценарист та продюсер Олександр Щур, режисер Станіслав Тіунов, актор Сергій Смеян та акторка Анастасія Нестеренко. У глядацькому залі, з-поміж інших, також були військовослужбовці, ветерани війни разом із рідними, переселенці з Маріуполя, яких прийняла громада міста.

До слова, Анастасія Нестеренко родом із Житомира. Підтримати її у рідному місті прийшли дідусь та бабуся, про що акторка розповіла під час вступної промови. У фільмі їй дісталася роль дівчини з Бучі, яка зазнала сексуального насилля від російських окупантів, але після всього пережитого їй вдалося вибратися з підвалу. Вона стала однією з тих, кого вивіз з окупації головний герой Костянтин. Анастасія каже, що її роль – не вигадала. В реальному житті навесні 2022-го у Бучі дійсно була така жінка, яку згодом вивезли на реабілітацію в Польщу, а нині вона проживає в Німеччині. На прохання жінки у фільмі було змінено  ім’я та не вказують деталі подальшого життя (про інших героїв  це зазначено наприкінці). Поряд з цим, додає Анастасія, є десятки справ – доказів і задокументованих свідчень сексуального насильства по відношенню жінок, чоловіків, дітей, людей похилого віку на окупованих територіях України (Київщина, південні та східні регіони). Пропустити цю тему просто не можна було.

«Ми раді, що цей фільм виходить в Україні саме зараз. Це видно по відгуках, що він дійсно вийшов вчасно. Фільм надихає і показує, як ми об’єдналися на початку війни та зробили, здавалося б, неможливе. Це те, чого не вистачає зараз, бо велика війна триває вже третій рік, суспільстві є втома, є апатія, але ми не можемо собі дозволити розслабитися ні на хвилину, поки ворог залишається на нашій землі, а захисники та захисниці ціною власного здоров’я та життя продовжують стримувати атаки,  аби не пропустити російських окупантів далі, – зауважив Олександр Щур. – Так, це не легкий, але потрібний фільм. Робота над ним почалася більше двох років тому, коли я побачив сюжет про Костянтина Гудаускаса, який врятував понад дві сотні цивільних – жителів Київщини, які опинилися в окупації у перші дні повномасштабної війни. Це абсолютно реальна історія про литовського єврея з Казахстану, який, замість того, щоб поїхати, вирішив рятувати українців від окупації».

Роль Костянтина  у «Бучі» зіграв відомий польський актор театру та кіно Цезарій Лукашевич, а також у фільмі є й провідні українські актори –  В’ячеслав Довженко, Артемій Єгоров, Сергій Стрельников, Олександр Печериця, Анастасія Нестеренко, Никон Федотов, Сергій Сміян, Тетяна Вашневська та інші.

Режисер Станіслав Тіунов не приховує, що найважче було знайти охочих зіграти росіян – половина акторів взагалі відмовилися. В’ячеслав Довженко, якого всі знають завдяки фільмам «Кіборги», «Дільничий із ДВРЗ», «Будинок «Слово»: Нескінчений роман» на стільки вжився в роль полковника ФСБ, що коли було оприлюднено  трейлер фільму, у коментарях користувачі з росії писали про нього лише схвальні відгуки.  

«Важко було знайти акторів на роль бурятів, але ще важче  на роль чеченців, адже багато чеченців воюють на боці України. Також у фільмі є сцена про конфлікт ФСБшників та кадирівців, бо це дійсно так було  насправді. Цю та іншу інформацію нам повідомили  у ГУР. Власне, Головне управління розвідки всіляко нас підтримало, надаючи необхідні консультації, техніку, доступ до справ (їх додатково вивчали) у процесі роботи над фільмом», – повідомив режисер глядачам у Житомирі.

Частина фільму знята у будинку відомого українського композитора Ігоря Поклада, якого разом  з родиною вивіз з окупації Костянтин Гудаускас (про це є у фільмі). У цьому будинку дійсно діяв штаб російських військових, які при відході замінували навіть музичний інструмент. У подальшому оселю розмінували, тож Ігор Поклад зміг туди повернутися і продовжити жити та, відповідно, дав дозвіл на зйомку.  Події у фільмі розгортаються на одному з українських блокпостів. Це теж реальний блокпост, а у кадрі – деякі військовослужбовці ЗСУ, що несли там службу.

За словами  Олександра Щура, у фільмі є десятки символів та відсилки до творчості та особистості Данте Аліг’єрі (у плані музики, символіки, уривки з творів, висловлювання).  Приміром, ФСБшники проходять через 7 смертних гріхів (відшукати їх та інші символи глядачі можуть, уважно переглядаючи  стрічку).

«Вважаю, що фільм «Буча» треба дивитися усім, бо це відбувалося  насправді і це може відбутися у будь-якому іншому місті, тому маємо підтримувати ЗСУ, щоб такі росіяни, ФСБшиники не прийшли на наші вулиці, у наші будинки, бо це абсолютне зло у всіх його проявах», – сказав під час спілкування із глядачами у Житомирі актор Сергій Смеян, якому також дісталася роль негативного персонажа, але у своїй кар’єрі чоловіку доводиться переважно таких і грати, тож особливих проблем не виникало.

Станіслав Тіунов говорить, що фільм корисний іноземцям, адже розповідає про злочини росіян проти цивільного населення України, але й самим українцям.

«Тоді ніхто не чекав, який президент буде в Америці, а просто робив свою справу, був корисний на своєму місці – як волонтер, доброволець, військовий. Це кіно про відповідальність і про віру – у себе, в свою країну, у вищі сили. Наш герой – Костянтин, був впевнений, що його не вб’ють, бо він вірив у те, що робив. Таких «Костянтинів»   – сотні, а може й тисячі. Зараз кожен обирає – йти на комедію, комікс чи фільм про війну. Маємо цінувати те, що маємо, що можемо збиратися і дивитися кіно, поки хлопці і дівчата нас захищають, – констатував режисер. Важливо, що ви сьогодні з нами, бо це кіно зроблено українцями для українців, а така підтримка вкотре підтверджує, що є українська культура, є нація, є Україна. Ми це цінуємо, – додав режисер. –  У планах – покази за кордоном, а якщо «Бучу» покажуть в росії – це вже точно перемога».

Юлія Демусь

“До нас вже давно приходять не лише за книгами”: фотоескурсія обласною бібліотекою для дітей та юнацтва у Житомирі

Автор урбаністичного блогу про Житомир розповів про мету створення та подальше використання мапи старовинних дверей міста (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував " «Не легкий, але потрібний фільм»: сценарист художнього фільму «Буча» під час прем’єрного показу в Житомирі (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*