HOVER
IT LAB STUDIO
INNA BILA

Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 6 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

З середини 16-го і до кінця 19-го століття землі Коростишева належали графам Олізарам. У ті часи на березі річки Тетерів на горі стояв величний замок, оточений красою місцевої природи.

Рід Олізарів має старовинне польське шляхетське коріння, що бере свій початок від Олізара Волковича, який з 1533 по 1545 роки був Чорнобильським старостою. Цей рід занесений до шостої частини книги родоводу Київської губернії.

В кінці 18-го  — на початку 19 століття Коростишевом володів Пилип Олізар, який був маршалом Люблінського трибуналу, впливовим громадським та політичним діячем Речі Посполитої та Російської імперії. Пилип збудував у місті новий маєток, добудував каплицю до костелу, відкрив школу та лікарню в 1785 році.

Наступним власником маєтку в Коростишеві став Густав Олізар. Він отримав його у спадок від свого батька Пилипа.

Пам’ятник на честь Густава зараз прикрашає територію перед місцевим костелом.

photo 16 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 17 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

До речі, Коростишівський костел теж має давню історію, що бере свій початок ще з 1608 року. І його теж побудували графи Олізари.

photo 5 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

З характеристик, які надають Густаву Олізару різні історики, в уяві вимальовується його чіткий образ: неординарна особистість, освічений та розумний чоловік, відомий демократ, громадський діяч та поет.

photo 20 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 21 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

З 23-річного віку був предводителем Київського губернського дворянства. В той же час став членом Київської масонської ложі «Об’єднаних слов’ян», до якої належали відомі громадські діячі. Був членом масонської ложі «Сучасна таємниця» в Дубно та «Увінчана доброчинність» в Рафалівці.

По молодості закохався в Марію Раєвську, але отримав від неї чітку відмову. Заліковував сердечні рани в Криму, де придбав земельну ділянку та побудував маєток. Граф і назву для свого Кримського маєтку придумав романтичну «Карди-Ятрикон» (у перекладі з грецької – «ліки від серця»).

Згодом чоловік виїхав до Італії, а свій кримський маєток продав. Перебуваючи в Італії, Густав одружився на польській графині Кароліні де Молло, з якою з 1836-го понад 20 років мешкав у Коростишеві. За цей час він перебудував батьківський маєток і зробив з нього затишний куточок за досвідом облаштування будиночку в Криму.

Біля тераси, де колись стояв замок, знаходився декоративний басейн, оточений гранітною аркою. На території маєтку був побудований і невеличкий двоповерховий будинок, перед яким, за словами істориків, були висаджені берлінські тополі.

photo 3 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

Усе, що в наш час залишилося від верхнього будинку Олізарів – це лише колони, а від нижнього – й зовсім нічого. За колонами, на території де стояв будинок, зараз знаходиться дитячий майданчик, кам’яна скульптура Котигорошка та лавки для відпочинку.

photo 7 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 8 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 19 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

До нашого часу збереглося одне зі службових приміщень. Вони були побудовані в стилі «швейцарський шале». Наразі стіну цієї споруди прикрашає табличка, яка засвідчує, що дана будівля є пам’яткою місцевого значення, яка в 1830»1840 роки слугувала господарською спорудою садиби графа Олізара. В даний час в цьому приміщенні функціонує КП «Коростишівське архітектурно-планувальне бюро».

photo 1 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 2 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

Не дивлячись на те, що поруч з маєтком знаходилась річка, на його території були створені ставки. На нижньому ставку навіть був острівок з альтанкою.

Ще однією пам’яткою з тих часів, що залишився до цього моменту, є купальня з фонтаном садиби графа Олізара, прикрашена кам’яною маскою лева. Побудована вона була ще в 1820 році.

photo 11 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 12 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 13 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 14 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

photo 15 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

Маєток прикрашали не лише будівлі, а й неймовірна краса місцевої природи: скелі, кам’яні уступи, трави і квіти, дуби, ялини, сосни та клени. Також тут росло багато екзотичних дерев, привезених з Криму, Італії, Франції та Німеччини.

У 1837 році Густав Олізар відкрив у Коростишеві водолікарню, яку щороку відвідувало близько 60 людей. Боротися з недугами допомагало й цілюще повітря соснових лісів, тож у місті функціонували два лікувально-оздоровчі комплекси. Однак, на превеликий жаль, слава Коростишівських водолікарень зникла у 1960-х роках, коли у Житомирі побудували дамбу.

У 1860 році Густав Олізар залишив маєток своєму сину і назавжди покинув Україну, переїхавши за станом здоров’я до Дрездену, де і помер.

photo 18 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

Останніми власниками маєтку Олізарів були князі Горчакови. Вони зберігали красу і традиції цієї садиби, яку в літературі називали «Поліською Швейцарією».

«За часів перших Олізарів, в першій половині 17 століття, під Коростишевом були прокладені підземні ходи. Вони знаходились під місцевим костьолом і проходили через парк в різні сторони. Найдовший підземний хід простягався в західний бік через базарну площу» –  цитата роботи історика-краєзнавця Володимира Слівінського «Коростишів і коростишівці на початку xx століття».

photo 10 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

Густав Олізар неодноразово зустрічався з Олександром Пушкіним, а також був знайомий з видатним французьким письменником Оноре де Бальзаком. У своєму творчому доробку має послання «До Пушкіна», написане у другій половині 1824 року. Цього ж року Пушкін написав відповідне послання «Графу Олізару».

photo 22 - Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)

Тетяна ОВСІЄНКО

  • 148
    Поширили:


Будьте першим, хто прокоментував "Туристична Житомирщина: пам’ятки в Коростишеві часів графів Олізарів (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*