Проблеми журналістів в умовах війни

Проблеми журналістів в умовах війни

Як і більшість людей, під час війни в Україні, журналісти мають багато професійних проблем. Насамперед, це обмежений доступ до інформації. В березні 2022 року колишній Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний підписав наказ «Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації під час дії правового режиму воєнного стану».

Документ створений для того, щоб інформація в українських ЗМІ фільтрувалась та не потрапляла в російські новинні ресурси. В ньому описано, які права та обов’язки має журналіст під час війни. Медіа не мають розповсюджувати місцезнаходження військових та техніку, на якій вони пересуваються. Також не варто називати точну адресу, куди під час обстрілу поцілили російські дрони чи ракети. В такому разі журналіст мимоволі може стати корегувальником ворожого вогню.

Масовані ракетні атаки росіян на енергетичну інфраструктуру України призвели до вимкнення електроенергії. Але і до цього журналісти змогли адаптуватися. Завдяки графікам відключення можна обирати час і працювати тоді, коли світло є. Також з’явилася можливість працювати з кафе чи торговельних комплексів, які забезпечені електроенергією. Найпоширенішими пристроями в журналістській діяльності стали павербанки, генератори та портативні зарядні станції.

Звичайно, війна внесла певні корективи й у фінансові складові редакцій. Це вплинуло на кількість працівників або ж зменшення їх заробітної плати. Деякі засоби масової інформації знайшли вихід із ситуації та почали створювати собі акаунти на платформі «Patreon». Кожен читач може добровільно внести певну суму для подальшого поширення контенту.

Ще однією проблемою є зростання небезпеки під час роботи. Працівники ЗМІ досить часто виходять в прямі ефіри з місця бойових дій, де є постійні обстріли стрілецькою зброєю та артилерійськими снарядами. Інститут масової інформації зазначає, що 30 медійників були поранені під час виконання своїх професійних обов’язків. Ще 10 журналістів загинули, а двоє й досі вважаються зниклими безвісти.

Крім того, багато працівників медіа вступили до лав ЗСУ. Від початку повномасштабного вторгнення 58 журналістів загинули як учасники бойових дій. Серед них колишній редактор житомирського видання «Полісся. Today» – Володимир Петренко. Він потрапив під російський мінометний обстріл поблизу села Синьківка, що на Харківщині. Журналістська діяльність під час бойових дій є дуже важливою, але й не менш небезпечною. Тому необхідно пам’ятати, якою великою ціною нам дається свобода.

Крістіна Слончак

Журналістські розслідування російських воєнних злочинів

Будьте першим, хто прокоментував "Проблеми журналістів в умовах війни"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*