Радіаційна загроза через російське вторгнення: екологічна небезпека в Україні

Якщо коротко, то екологія — це природнича наука про взаємозв’язки між живим та неживим у природі, а екологічна проблема — це зміна природного середовища, що веде до порушення структури природних систем і призводить до негативних наслідків. Забруднення навколишнього середовища, руйнування екосистем, знищення багатьох видів рослин і тварин набули загрозливих масштабів.

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну з’явилася загроза радіаційного зараження. І така можливість була цілком реальною, оскільки в перші дні війни росіяни захопили Чорнобильську АЕС. Головною небезпекою було те, що радіація потрапить у річку Прип’ять, а вже з неї — в Дніпро. А це могло призвести до катастрофічних наслідків.

Досить поширеною проблемою для екології України є мінування територій. Міни можуть спричиняти лісові пожежі, а також впливати на якість ґрунту. Вони виділяють важкі метали, на яких не можна вирощувати сільськогосподарську культури. На початок 2023 року понад 30% території України й досі заміновано. В ДСНС прогнозують, що для розмінування знадобиться від 5 до 10 років.

Сьогодні найголовнішою проблемою в Україні є погіршення стану лісів. В зелених зонах регулярно працюють браконьєри, які незаконно вирубують ліси. Найголовнішою причиною вирубки дерев є те, що вони мають високу цінність як будівельний матеріал. Крім цього, велика кількість дерев страждає в результаті лісових пожеж, які постійно відбуваються через неправильне поводження з вогнем.

Однією з головних проблем є стан атмосферного повітря. Він є незадовільним, а в деяких регіонах — вкрай небезпечним. Головними джерелами забруднення атмосферного повітря в Україні є викиди з підприємств паливно-енергетичного комплексу, обробної та видобувної промисловості. Одне з провідних місць у забрудненні атмосферного повітря належить автотранспорту.

Наступною екологічною проблемою є стан водних ресурсів. Стан води в основному залежить від стану їхніх приток, що регулярно забруднюються. Найбільшими забруднювачами водоймищ України є: електроенергетика, комунальне господарство, сільське господарство, чорна металургія та хімія. Найтоксичнішими серед них є відходи, що містять важкі метали, нафтопродукти, а також непридатні для застосування пестициди.

Ще однією проблемою є деградація земель. За останні роки значно знизились запаси чорноземів, що пояснюється їх експлуатацією, ерозією і засоленням. Ґрунти становлять дуже велику цінність через те, що беруть активну участь в очищенні води. По всій території України їх родючість катастрофічно зменшується.

Також екологічною проблемою є відходи. Вони утворюються на підприємствах хіміко-металургійного, паливно-енергетичного та машинобудівного комплексів. В більшості областей України немає умов для утилізації відходів. Всі вищезазначені чинники згубно впливають на екологічну ситуацію.

Для вирішення цих проблем кожен має свідомо споживати природні ресурси. Економне використання природних запасів має стати нормою для людей. Також варто відмовитися від використання пластику та одноразового посуду. До того ж, необхідно утеплювати будинки, встановлювати лічильники на тепло, користуватися енергоощадними лампами замість звичайних, регулювати температуру в кімнатах.

Не зайвим буде і сортування сміття для того, щоб віддати його на переробку. Але поки що це не зовсім можливо, бо у маленьких містах немає контейнерів для збору, а потім і переробки непотребу. Вирішення глобальних екологічних проблем починається з нас самих, тому людям варто задуматись над майбутнім і почати берегти екологію.

Крістіна Слончак

Суд зобов`язав Коростишівський водоканал відшкодувати майже 350 тис. грн за забруднення нечистотами річки Тетерів

Екскерівнику КП “Житомирводоканал” Андрію Нікітіну суд обрав запобіжний захід

Будьте першим, хто прокоментував "Радіаційна загроза через російське вторгнення: екологічна небезпека в Україні"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*