У серпні минулого року Анна Шульга вперше побувала у селі Троянів поблизу Житомира, а вже у жовтні перевезла сюди своїх коней та облаштувала стайню «Щаслива підкова». До того з чоловіком і трьома дітьми мешкала у Харкові, на переїзд зважилися через війну та постійні обстріли. Спершу частину своїх тварин евакуювали у більш безпечні регіони, самі облаштувалися на Дніпропетровщині. Чоловік Анни вивозив із «гарячих» точок прифронтової зони й інших коней. Загалом таких було щонайменше дві сотні.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/fc05ad5c-b94c-4b72-a7d9-59d1bbc36c67-819x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/c5664110-7ce3-4a30-be20-439f80e54813-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/c85df9de-1c54-42cf-87a9-58eec721a7b3-768x1024.jpg)
Разом із родиною на Житомирщині оселилися і їх 11 коней. Зокрема, спортивні кобили Пріма Богема, Тессі та Афродіта, а також тренувальні коні Альба, Реверс, Айдар, Дрім Бой, Монархія, Мокко, Гермес.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/dba4cbb4-e5ea-47ca-b484-1e240b5ba8de-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/b08fde1a-bb5a-4c53-8792-4dc0a2fa14cf-1024x768.jpg)
Крім цього, є ще 25-річний поні Фунтік. Він – найстарший. Звичайне катання на ньому для дітей триває 20 хвилин, а тренування 45-50. У першому випадку малюка просто проведуть по території, розкажуть про світ коней, нададуть відповіді на запитання тощо. У другому – дитина може вчитися чистити і збирати поні на тренування, після цього – безпосередньо заняття на манежі чи в бочці, а наприкінці – розбирання напарника і повернення в денник.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/c9f52ec5-1506-422c-b3d1-be0471071636-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/c0f7407e-7193-4c12-bb38-516808639e06-768x1024.jpg)
Тренування для дітей радять проводити не раніше 5-6 річного віку. Починати з 20 хвилин та по мірі сприйняття інформації і набуття навичок тренер може збільшувати час занять та їх кількість протягом тижня.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/a82336f3-c6a4-4436-913f-e76545792679-1024x682.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/339193932_193720680069965_7154044433411121903_n-1024x768.jpg)
Можна спробувати займатися і у більш зрілому віці, адже заняття верховою їздою – цікаві та корисні для різних вікових категорій. Загалом, навчають від новачків аж до виїзду на змагання. Одне тренування для дорослих займає годину.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/341484889_961147031987562_3320092833891627479_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/339155102_139763602169857_7812722147131173146_n-1024x768.jpg)
До війни «Щаслива підкова» успішно функціонувала понад 14 років. На її базі діяла дитяча кінно-спортивна школа, відбувалася підготовка професійних вершників, проходили заняття з іпотерапії.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/338935707_1283551382596537_1195635028924522641_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/338917617_940654353616492_1481837333209406776_n-1024x768.jpg)
«Я з самого народження «хвора конями» і завжди просила у батьків коня, а вони не сприймали це всерйоз та казали: «Виростеш – купиш». Власне, так і сталося. У 21 рік я придбала свого першого коня, а далі… Коні мають властивість накопичуватися. Станом на початок 2022-го у нашій стайні було близько 20 коней, частину з них вимушені були продати, решту – перевезли спочатку у Дніпропетровську та Полтавську області, а далі в Троянів. Така, напевно, у нас місія – «кононізувати» Житомирську область, – говорить жартома Анна Шульга. – «Щаслива підкова» – це моє дітище, справа усього життя, яку я дбайливо і наполегливо будувала та розвивала. Це моє життя!»
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/338758479_1288491865346875_949001237729242973_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/336350777_194842400005816_5899344827741428757_n.jpg)
На ділянці, де нині «Щаслива підкова», раніше був клуб «Троянський кінь», але навесні він закінчив свою діяльність та закрився остаточно. Про цю місцину харків’янам розповів знайомий. Потрапили сюди випадково і на той час лише розглядали можливість переїзду, а через кілька місяців уже зустрічали перших відвідувачів.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/325313839_469020575437600_1915966049434921754_n-819x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/318667501_3523985744524344_2449144154806916995_n-819x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/315336294_503320325070627_264750707135202013_n-819x1024.jpg)
На території стайні проводять фотосесії, родинні свята на Різдво, Пасху, влаштовують «Андріївські вечорниці», майстер-класи. Можна гуляти, спілкуватися із конями, пригощати їх морквою, яблуками, сушкою та спеціальними ласощами. Цукром краще не зловживати і робити це лише під наглядом тренера.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/313486510_1245632449626179_705671495975726612_n-821x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/313391691_578430040708380_72182681251707227_n-821x1024.jpg)
Наприкінці березня відбувся перший заїзд до дитячого табору, що тривав протягом п’яти днів. У програмі – тренування, прогулянки на конях, вечірні розваги (ігри, конкурси), конюшня. Такі табори планують проводити і влітку.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/313199121_643016267503374_7405114107471350426_n-819x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/313143796_500952965404455_838251147550285314_n-819x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/313123668_525279699046359_3098235617036036116_n-819x1024.jpg)
«На стайні вся родина працює разом, – веде далі Анна Шульга. – Я виїзджаю коней і треную дітей, займаюся підготовкою до змагань. Старша донька, їй 12 років, тренується у мене і займається прогулянками. Збільшуємо поголів’я, тому взяли на допомогу ще конюха та інструктора. З перших днів перебування у Троянові нам допомагає місцева дівчина Софія. Вона також займається у мене і проводить прогулянки. Питання із кормами та перевезеннями вирішує чоловік. Працюємо щоденно з 10 до 19 години за попередніми записом. Погуляти і познайомитися з конями можна приїхати просто. Увесь світловий день вони гуляють. Тренувати дітей починаємо ближче до 5 років, проводимо перші заняття на рівновагу та концентрацію. Дорослі із задоволенням приходять до нас на заняття, бо це дуже класна емоційна розрядка навіть після роботи, а зважаючи на загальну ситуацію в країні – навіть терапія. На перші заняття ми з надаємо шолом, для дітей до 15 років – жилет безпеки, але надалі вершники самостійно купують собі екіпіровку. Ще треба бріджі – спеціальні штани для верхової їзди, черевики з крагами або чоботи для верхової їзди, верхній одяг відповідно до погоди».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/404108ee-39b7-4ebf-b0a3-f8331cd579b3-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/703eaffa-da88-42c0-965a-1cc487973230-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/32cf3811-31da-4862-8bfc-4291515523f6-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/4e907a2f-c3f5-460f-a343-ce16fc708021-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/04/2eeac5ab-24f4-4db2-bf23-0baba955cbc3-768x1024.jpg)
Юлія Демусь
Максим Харчишин про авторські пісні, благодійні концерти гурту Crazy World і сольну кар’єру (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "«Щаслива підкова»: маленький кінний клуб з великим серцем після переїзду з Харкова облаштувався поблизу Житомира (ФОТО)"