Сьогодні, 14 серпня, українці святкують Медовий Спас. Цей день вважають кінцем літа. І саме з цього моменту до 27 серпня триватиме Успенський піст. Ще одна назва Медового спасу – Маковія. Така назва пішла від імені 7-ми мучеників Старого Завіту – Маковіїв).
У цей день люди вшановують воду, печуть млинці, пиріжки і пряники з медом та маком. Популярною стравою в цей день є шуліки – дрібно ламані печені коржі, що заливають рідким медом та розтертим маком.
Що освячують на медовий спас у церкві:
- Мед або медові соти. Вважається, що перша ложка освяченого меду має чарівну силу, тому люди куштуючи її загадують бажання.
- Воду. Н Маковія святиться вода у водоймах. Її вважають цілющою та цінною.
- Мак. Раніше освяченим маком посипали поріг та кути нової оселі. Вірили, що таким чином можна захистити свою оселю від нечистої сили.
- Трави. З трав прийнято робити невеличкі букетики – «маковійчики». Вони можуть складатися з чорнобривців, м’яти, чебрецю, макк, а за бажанням – і з різних лікарських трав.
Після свята такі букети можуть ще довго прикрашати оселю та бути невеличкими оберегами. Раніше макові голівки з букету ховали під подушку дітям, які страждали безсонням.
Що не можна робити на Маковія:
- вести голосні розмови та кричати;
- пишно святкувати;
- тяжко працювати;
- прибирати оселю і прати речі;
- сваритися, лаятися та бажати комусь зла.
Негатив, що відійшов від людини в цей день, кажуть в народі, обертається до неї самої.
Тетяна ОВСІЄНКО
Будьте першим, хто прокоментував "Медовий Спас: традиції, яких варто дотримуватись та чого в цей день треба уникати"