Скільки (і чого) коштує сурогатне материнство в Україні

777x437 - Скільки (і чого) коштує сурогатне материнство в Україні

«Саме таку суму мені назвали в одній з житомирських репродуктивних клінік!» – зі сльозами на очах згадує Тетяна. «Я не можу мати дітей, і ми з чоловіком вирішили звернутися до спеціалістів. Дякую лікарю за те, що вона без усіляких казок відразу перейшла до ділової розмови. Сума в 25 000 – 30 000 доларів мене просто шокувала…»

Кажуть, що за  гроші щастя не купиш. Та трапляються ситуації, коли за наявності банківських купюр можна наблизитися до своєї мрії. За офіційною статистикою, кожна п’ята пара в Україні не може мати дітей без видимих причин. Безпліддя – один з найстрашніших вироків українських жінок…

Чи можна купити таке недосяжне, але бажане щастя? Скільки «коштує» дитина? І чи можна продати найцінніше? Тема сурогатного материнства доволі делікатна. Одні не розуміють, як можна продати власного малюка. інші – не бачать нічого поганого в тому, щоб допомогти бездітним парам знайти своє щастя та водночас поправити своє матеріальне становище.

Сурогатне материнство в уяві більшості трактується як юридично узаконений продаж дитини. Україна – одна з небагатьох країн, де на законодавчому рівні дозволено сурогатне материнство. Більше того, прийнято ряд нормативно-правових актів, що хоча й недосконало, але все ж таки регламентують сферу репродуктології.

Скільки коштує дитина

Не дарма послугами сурогатних мам користуються в основному зірки шоу-бізнесу та заможні люди. Майбутнім батькам доведеться витратитися на:

гонорар сурогатній мамі, сума якого не обмежується законом – це може бути і безкоштовно, якщо хтось матиме дуже велике бажання допомогти. В середньому ж гонорар затягує на 10 000 – 15 000 доларів;

витрати на утримання сурогатної мами, які сплачуються щомісяця окремо від гонорару – харчування, ліки, проїзд у транспорті… згодом додається ще оренда квартири, оскільки жінки не бажають, щоб про їхнє положення дізнались сусіди, рідні, оточуючі – приблизно 300-400 доларів/місяць;

сама власне процедура запліднення, численні обстеження – приблизно 100 000 грн.;

як правило, такі жінки народжують не в тому місті, де проживають, тому необхідно зважати на витрати до пологового будинку: окремі палати, медикаменти, послуги лікарів тощо;

юридичний супровід, консультації юристів, оформлення документів – приблизно 1 000 доларів.

непередбачувані обставини – багатоплідна вагітність, кесарів розтин та інше.

surrogatnoe materinstvo plyusyi i minusyi 460x296 - Скільки (і чого) коштує сурогатне материнство в Україні

Шляхом нескладного підрахунку можна побачити, що за дитину необхідно заплатити приблизно 20 000 – 30 000 доларів. За двійню доведеться додатково заплатити приблизно 5 000 – 7 000 доларів. У випадку невдачі – переривання вагітності або ускладнень, що загрожують здоров’ю майбутній породіллі – батьки також несуть фінансові витрати.

«Саме таку суму мені назвали в одній з житомирських репродуктивних клінік!» – зі сльозами на очах згадує Тетяна. «Я не можу мати дітей, і ми з чоловіком вирішили звернутися до спеціалістів. Дякую лікарю за те, що вона без усіляких казок відразу перейшла до ділової розмови. Сума в 25 000 – 30 000 доларів мене просто шокувала. Ми знали, що це не дешеве задоволення, але щоб стільки…»

Держава зробила невеликий крок назустріч самотнім парам у цій складній ситуації. В Україні існує державна програма лікування безплідності сурогатним материнством за бюджетні кошти. Для цього пацієнтці необхідно звернутися до лікаря акушера-гінеколога для оформлення документів, які будуть направлені на комісію Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації. У разі наявності показань, документи будуть направлені до МОЗ України для розгляду щодо виділення бюджетних коштів.

Не хочеться нікого засмучувати, але фінансування здійснюватиметься в межах видатків, затверджених профільним міністерством. І навіть якщо вони будуть передбачені – частково оплачуватиметься тільки фармакологічне та клініко-діагностичне забезпечення першого курсу лікування, який досить часто не виправдовує покладених на нього надій. Тобто, всі витрати за юридичний супровід, кошти, призначені сурогатній мамі, та інші витрати –  подружжя повинне оплатити самостійно.

«Під час розмови з лікарем я дізналася, що за 2017 рік в цій житомирській клініці успішно стали батьками завдяки сурогатному материнству всього 2 подружжя. Ще одне – якраз чекало на народження спадкоємця…» –  продовжує Тетяна

За іронією долі, українські ціни є захмарними лише… для українців. У США розцінки на сурогатне материнство просто космічні: приблизно 100 000 – 150 000 євро. Трохи нижче свої послуги оцінюють португалки (до 100 000 євро), канадки (60 000 – 80 000 євро), бельгійки (55 000 – 65 000 євро). Відносно дешевшими країнами є Ізраїль (приблизно 40 000 доларів), Греція та Грузія (не вище 30 000 – 50 000 євро).

 Якою має бути сурогатна мама

Відповідно до законодавства, сурогатною мамою може стати жінка від 18 років, яка не має медичних протипоказань та вже народила власну дитину. На практиці ж кожна клініка самостійно встановлює критерії відбору для таких осіб. За соціальним статусом найчастіше сурогатними мамами бажають виступити мами-одиначки, які мають одну-дві дитини. Та одного бажання замало. На попередньому етапі подружжя та «кандидат» проходять серйозне медичне обстеження і якщо виявляються негативні показання – потенційна сурогатна мама «дискваліфікується».

Сурогатна мама повинна бути підготовлена до цього важливого кроку і психологічно. Як не цинічно та страшно це звучить, вона просто живий інкубатор, який виношує чужу дитину. Продавець, що продає свій товар. На новонароджену дитину вона не має жодних прав і, як правило, після пологів будь-які контакти з подружжям виключаються. Виняток буває у разі, коли батьки бажають, щоб породілля певний термін годувала дитину грудним молоком. Звісно ж, не безкоштовно.

1465498206 1 600x309 - Скільки (і чого) коштує сурогатне материнство в Україні

Незважаючи на те, що вся процедура сурогатного материнства супроводжується офіційними договорами, зустрічаються форс-мажорні обставини. Недобросовісні вагітні нишком ведуть неналежний образ життя, інколи навмисно переривають вагітність і навіть продають дітей більш заможним родинам! Трапляються випадки, коли ошуканки мають на меті лише пройти дороге медичне обстеження – і після цього зникають з поля зору.

Надія є!

Наведені суми є приблизними, вони можуть збільшуватись або зменшуватись залежно від ситуації. Когось вони можуть налякати, проте краще володіти інформацією, ніж потім розчаруватись у жорстокій реальності. І головне – ніколи не здаватись! За відсутності коштів на сурогатне материнство, залишається ще варіант: усиновлення з дитячого будинку.

Орина МАРКЕВИЧ

5+
  • 10
    Поширили:

Будьте першим, хто прокоментував "Скільки (і чого) коштує сурогатне материнство в Україні"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*