“Копи” на “вертушках”: На кого полюватиме вертолітна поліція України

Третя річниця створення Нацполіціі не обійшлася без «подарунка» з боку влади. Глава МВС Арсен Аваков підписав контракт з французьким авіагігантом Airbus Helicopters на поставку Україні 55 вертольотів для потреб Нацполіціі, Нацгвардії, Держприкордонслужби та Держслужби з надзвичайних ситуацій.

Як повідомили в секретаріаті Кабміну, угода передбачає, що Україна отримає 21 вертоліт Н225, 10 вертольотів Н145 і 24 вертольоти Н125. Сума контракту – € 555 млн, що включає оплату власне вертольотів, технічну підтримку, навчання пілотів і обслуговуючого персоналу. Гелікоптери купуються в кредит строком на шість років.
Спробуємо розібратись, наскільки такі масштабні за видатками проекти допомагають поліцейським в роботі.

Звідки гроші на вертольоти?

«У бюджеті МВС була закладена сума в 1 млрд грн на оновлення вертолітного парку, але французька сторона надала вигідні фінансові умови, в тому числі кредит під 1% річних за міжурядовою угодою», – заявив глава МВС Арсен Аваков.

Як пізніше з’ясувалося, на оновлення вертолітного автопарку планувалося виділити не 1 млрд грн, а 700 млн. І ці гроші повинні були надійти за рахунок коштів, конфіскованих у корупціонерів команди побіжного екс-президента Януковича. Але в першому півріччі 2018 року на вертольоти виділили лише 9 тис. «конфіскованих» грн.

Експерти, які ознайомилися з підписаною угодою, запевняють, що ставка кредиту не 1%, а 4,25%! Тобто, крім тіла кредиту в € 555 млн, доведеться заплатити ще відсотки на суму близько € 140 млн. Але чи варта гра свічок?!
В уряді заявляють, що покупка гелікоптерів – черговий етап реформи і технічного оснащення Нацполіціі. Передбачається, що вертольоти будуть використовуватися для забезпечення громадського порядку, аеромедичної евакуації, доставки оперативних груп реагування і рятувальників, повітряної розвідки, охорони держкордону і особливо важливих об’єктів. «Вертольоти будуть здійснювати підтримку наземних груп при проведенні спецоперацій, а також сприяти у виявленні різних видів злочинів», – уточнив глава Нацполіціі Сергій Князєв.

Народні депутати з парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розкритикували покупку вертольотів в кредит. Ніхто не заперечує, що технічну базу Нацполіціі покращувати треба. Але тут є кілька «але». «Ми живемо в світі новітніх технологій і транспортних засобів. І поліції такі вертольоти потрібні. Але їх потрібно було купувати не у французів, а у вітчизняного виробника, на заводі «Мотор Січ», – заявив перший заступник голови профільного комітету Верховної Ради Ігор Мосійчук.

На думку заступника голови того ж парламентського комітету Віталія Купрія, висока ймовірність, що в регіони французькі гелікоптери не потраплять, а керівництво МВС купувало їх для особистих потреб.

«Є ризик, що в основному цими вертольотами буде користуватися керівництво Нацполіціі, щоб літати на наради в інші міста. Як вони поліпшать роботу поліції? Для розкриття злочинів не так важливі нові вертольоти, як системність і злагодженість дій правоохоронних органів і незалежні професійні суди», – висловився Віталій Купрій.

Нардеп нагадує, що в минулому році на вертольотах показово звозили до Києва податківців-корупціонерів, але нікого з «доставлених» не покарано. 24 травня 2017 року в 15 областях України було проведено 454 обшуки в зв’язку з розслідуванням справи про створення «податкових майданчиків» екс-чиновниками обласних податкових управлінь. Тоді були доставлені в столицю 25 затриманих фіскалів. У березні 2018 року справи по ним передані до суду. На цьому все затихло.

Начальство в столиці на вертольотах – «копи» в глибинці на своїх двох.

Тим часом, констатує Купрій, матеріальна база поліцейських плачевна, і чим далі від столиці, тим гірше. Нові поліцейські авто є далеко не скрізь. А там, де є, нерідко простоюють, бо нічим заправити. Паливо «виписується» тільки для автомобілів керівництва і чергових. «Катастрофічно не вистачає пального.Не так давно був у Тернополі. Там 30 авто стояли, так як не вистачало коштів на пальне, – розповідає він. – Думаю, сотні мільйонів євро, витрачені на вертольоти, можна було використовувати набагато ефективніше».

Ще більш неймовірним виглядає факт купівлі вертольотів якщо звернути увагу на те, що у Нацполіціі немає грошей на держреєстрацію декількох десятків новеньких Mitsubishi, які числяться на балансі відомства. Простоює частина автопарку.

В фінансове рабство до начальства

На тлі витрат в більш ніж € 700 млн на французькі вертольоти (€ 555 млн в кредит – сума контракту + відсотки близько € 140 млн за 6 років), існують ще й проблеми з фінансуванням оплати праці поліцейських. Виявляється, обіцяні 8-10 тис. грн зарплати поліцейським не гарантовані. Вони виплачуються у вигляді премії і за бажанням командира.
«Перше правило незалежності поліцейського – фінансова незалежність. А у нас всі поліцейські – фінансово залежні люди. Вони отримують оклад, який дорівнює мінімальній зарплаті ( “брудними” 3700 грн.), все інше – премії. І за бажанням командира, ця премія може бути урізана або збільшена, може бути виплачена, а може і ні, – розповідає адвокат Руслан Білицький. – Командири роти, батальйону, шантажуючи тим, що позбавлять премії, можуть наказати патрульному все, що завгодно».

Рядовий поліцейський не може бути впевнений, яка у нього буде зарплата за підсумками місяця: 3, 7, 5 або 10 тис. грн. Більш того, до «мінімалки» прив’язані всі інші соціальні виплати. Згідно із законом в разі відпустки або хвороби вони повинні отримувати виплати в розмірі зарплати. Хоча формально зарплата за рахунок премій досягає 8 тис. грн, по факту виплачують лише мінімальну. «Мені подзвонив знайомий поліцейський, який при затриманні був травмований. За два тижні лікарняного отримав тільки “мінімалку”, без урахування премії », – розповідає адвокат Білицький. Щоб отримати премію, потрібно виконати певний план щодо складання протоколів, розкриття злочинів і т. Д. Поліцейським доводиться навіть судитися за повернення «урізаних» премій.

«У соціальній мережі з’явилося відео, де з дільничного одного з відділень поліції Дніпропетровської області знімають премію за те, що у нього мало протоколів, і позбавляють його службового автотранспорту. При цьому протоколів було мало якраз через відсутність палива і техобслуговування, – розповідає глава профспілки “Правозахисники країни” Сергій Джихур. – Нормування службового часу ніхто не вивчає. Це призводить до несправедливого та дуже завищеного навантаження на одного поліцейського. В результаті поліцейський розуміє: роботи все більше, а грошей все менше. Керівництво постійно знімає премії. Їх потім через суд доводиться повертати. Поліцейські довго не витримують і звільняються ».

Щоб зупинити плинність кадрів, за словами учасників групи «Захист прав поліцейських» в Facebook, з Департаменту поліції охорони прийшла вказівка підняти зарплату до 7 тис. грн. Така зрівнялівка багатьох обурила. «В результаті капрал поліції з річною вислугою отримував 4500-5000 грн, а став отримувати 7000 грн. Старший сержант поліції, колишній прапорщик міліції, з вислугою 15 років отримував 6300 грн, а після вказівки став отримувати 7000 грн. Разом у капрала за рахунок підняття премії майже на 230% зарплата збільшилася на 2000 грн, а у старшого сержанта – на 700 грн: йому премію збільшили на 100% », – написав у Facebook поліцейський Олег Киричук.

Така ситуація із зарплатою в Нацполіціі змушує поліцейських шукати «тіньові» способи додаткового заробітку.

Тепер без Америки – форма за свої особисті

Нерідко поліцейським за свої гроші доводиться купувати канцелярію, оргтехніку, «службові» мобільні телефони. А в багатьох відділеннях складності навіть із забезпеченням формою.
«Ось видали форму на райвідділ – 15 комплектів: 5 – на “розшук “, 5 – на “слідство ” і 5 – на “вартівню “. Розміри не відповідають, якість погана, всім не вистачило, сказали, протягом року дадуть ще. Дніпр. область », – написав у Facebook поліцейський, який представився Ігорем Валерійовичем. У коментарях до його посту колеги написали, що якщо видали – це щастя. Поліцейський Іван Башта опублікував копію чека витрат на придбання форми – всього 1440 грн.

«Було багато обіцяно і за патрульної поліції, і в цілому по реформі МВС. Аваков обіцяв нові будівлі відділів і відділень поліції за новими стандартами. Був обіцяний облік робочого часу. Замість цього – стара сувора система, при якій нові люди, що бажали служити, звільняються. Реформа – фейк », – підсумував Сергій Джихур.

Розбиті «Пріус» віднімуть з зарплати

Мінімізувати держвидатки на ремонт розбитих патрульних «Пріус» (автомобілі марки Toyota Prius) і покупку нових авто Департамент патрульної поліції теж намагається за рахунок співробітників.

За останній рік Департамент зачастив з судовими позовами про стягнення вартості ремонту патрульних «Пріус» з патрульних поліцейських. Позовні вимоги досягають 400-500 тис. Грн. Перші такі судові рішення були на користь Департаменту. Але після того, як апеляційні суди почали приймати рішення, що з патрульних в якості компенсації на ремонт авто можна стягнути не більше, ніж розмір однієї місячної зарплати, в судах першої інстанції теж почали відмовляти в задоволенні позовів Департаменту.

Закон не дозволяє стягувати з поліцейського повну вартість збитку, який був нанесений під час виконання службових завдань. Інша справа, якщо ДТП було скоєно в рамках якогось кримінального злочину: авто вкрали або патрульний в неробочий час взяв машину покататися.

Задобрити перед виборами

При недофінансуванні роботи поліцейських на місцях витрати держбюджету на МВС щорічно збільшуються. Так, в 2016 році на Нацполіцію було виділено 14,7 млрд грн, а вже в 2017-му – 16,6 млрд грн. При цьому спочатку міністерство наполягало на «бюджеті розвитку» для Нацполіціі в розмірі 42 млрд грн. У держбюджеті 2018 року на Нацполіцію заклали вже вдвічі більше – 24 млрд грн. Керівництво МВС і Нацполіціі просить уряд переглянути цю суму в бік збільшення.

Статистика показує, що за результатами реформи поліцейські вийшли на показники роботи 2013 року. Хоча, звичайно, криміногенна ситуація в країні зараз і чотири роки тому кардинально змінилася в гіршу сторону.

Нардеп Ігор Мосійчук вважає, що неправильно тільки критикувати поліцію. Поліцейські розкрили чимало резонансних справ. Як приклади він наводить розкриття вбивства правозахисниці Ірини Ноздровской (тіло знайшли 1 січня 2018 року в річці під Києвом) та замах на нього самого біля будівлі телеканалу «Еспрессо». Мосійчук стверджує, що незабаром будуть розкриті і резонансні вбивства Аміни Акуєвої і Тимура Махаурі.

Політолог, кандидат політичних наук Олексій Якубін вважає, що фінансування силовиків збільшується не для підвищення ефективності їх роботи, тому й існує нерівномірний розподіл бюджетних коштів в Нацполіціі. «Владі вигідно задобрювати та тримати на фінансовому гачку поліцію, а особливо напередодні старту виборчої кампанії. За допомогою силовиків можна частково коригувати хід передвибірки та підсумки голосування, – коментує політолог. – Практика показала, що тоді правоохоронці можуть закривати очі на протести громадськості та політичних партій, “не помічати” правопорушень на виборчих дільницях або помічати, але не реагувати на них».


Раніше TIMES.ZT писав:

Будьте першим, хто прокоментував "“Копи” на “вертушках”: На кого полюватиме вертолітна поліція України"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*