Сортуєте сміття, а потім бачите, як все йде в одну сміттєву машину? Житомирянка розповіла як з цим боротися

Щодня, щосекунди ми засмічуємо нашу планету різного роду відходами, які мають різний термін розкладу та приносять шкоду для екології. Наприклад, скло розкладається більш ніж 1000 років, поліетиленові пакети — 100-200 років, а пластикові пляшки — 200 років. Щоб якось припинити цей процес накопичення відходів та засмічення нашої планети, необхідно навчитися правильно сортувати сміття, адже багато з того, що ми просто викидаємо на смітник, може отримати друге життя, ще й отримати за це якісь гроші.

Наша редакція Times.Zt зацікавилася цією проблемою та вирішила дізнатися як боротися з засміченням планети. А допомогти нам у цьому питанні погодилася житомирянка Катерина Ковчан. Називати себе еко активісткою Катя не хоче, бо переконана, що робить замало для збереження екології. Натомість просить себе називати — житомирянкою, яка зацікавлена в екологічних проблемах на індивідуальному рівні. 

«Сортую сміття дуже давно. Спочатку почала розділяти органіку від інших відходів, деякі закопують органіку в ямки, потім це все засипається спеціальними мікроорганізмами. Ці відходи можна використовувати і для покращення грунту. Люди, які живуть в квартирах, користуються компостними контейнерами, вони зручні у використанні, не виділяють запаху. Потім почала відсортовувала і здавати папір. Дехто спалює папір, але цього робити не можна тому, що виділяється вуглекислий газ, це небезпечно. Так само скло і метал можна відсортовувати і здавати на пункти прийому. А от з утилізацією розібралася зовсім нещодавно, коли почала сортувала сміття на роботі. Там у нас була міні-сортувальна станція, на якій мені доводилося займатися усім цим сміттям. І тоді я вже зрозуміла, як утилізувати непотріб», — розповідає дівчина.

Катерина Ковчан стверджує, що всі відходи, зокрема пластик, якого зараз найбільше серед сміття, розкладається сотні років, причому при сонячному випромінюванні виділяє токсичні речовини в повітря:

«Це забруднює навколишнє середовище, впливає на екосистему, від цього гине багато корисних мікроорганізмів в ґрунті, також страждають дрібні та морські тварини, які просто їдять сміття, плутаються в ньому і від цього гинуть. Також потрібно сортувати скло та метал, вони таких токсичних речовин не виділяють як пластик в грунті, але уламки теж там лишаються на довгий термін, гострі рештки можуть пошкоджувати тканини, травмувати тварин і нас. Вирішити цю проблему можна шляхом відсортовування і утилізацією сміття».

На сторінці у Facebook команда Times.Zt провела опитування у містян: «Чи сортуєте ви сміття? Чи викидаєте побутові відходи у призначені для цього контейнери?». На що житомиряни відповіли, що активно сортують сміття. Проте, більшість обурена, що все те сміття, яке вони викидають у спеціально призначені контейнери, потрапляє в одну велику машину зі сміттям, а тому сенсу в такому сортуванні немає!

Катерина Ковчан стверджує, що цю проблему вирішити можна:

«Ви збираєте пластиковві пляшки, відсортовуєте і здаєте самостійно. Поліетиленові пакети і тетра паки — упаковка з кількох шарів, окремо збираються і здаються, але перед цим їх бажано ще вимити, це окремий вид пластику, їх переробляють шляхом відокремлення цих шарів і потім повторно використовують. Здавати можна сміття в центр переробки «Стимул», що знаходиться на вулиці Івана Сльоти, 53. Також можна замовити спеціальні контейнери для компосту(органічні добрива) та сортування сміття. В магазині їх важко знайти, проте в інтернеті їх дуже багато і ціни не «кусаються». 

Дійсно такі контейнери можна спокійно придбати за 70-400 грн. Але усім нам потрібно самоорганізувати себе до цього. Перш за все потрібно привчити людей не смітити, адже люди регулярно викидають сміття просто собі під ноги, не соромлячись.

«У нас за це не карають, як слід. Штрафи за засмічення зовсім маленькі. Це мають бути суттєві суми, щоб змусити посмітюх чинити інакше. Людина повинна усвідомити, що це важливо і переналаштуватися. Треба зрозуміти, що ми всюди, як вдома, а вдома ми не дозволяємо собі смітити. І коли прийде це усвідомлення, коли ти виходиш на вулицю і розумієш, що це моя домівка, я собі не дозволю смітити, тоді буде позитивний результат», — стверджує Катерина.

Коли усі ми навчимося не смітити — можна перейти і до сортування сміття. Пакети, які пропонують в магазинах, одноразові “кульочки”, еко-пакети для сміття, що насправді містять в собі той самий поліетилен, одноразові стакани – все це можна замінити, щоб не завдавати шкоди природі. Катерина Ковчан пропонує власний варіант:

«Я шию “бананки” або перешиваю їх зі старих речей, це вживана тканина, може бути джинс. Особливого догляду не потребує, легко переться і терміну придатності немає, живе довго. Також ліплю посуд з глини, це просто ручна робота, вона не шкодить навколишньому середовищу і безвідходна. Придбати це все можна в інтернет-магазині. Наші еко торбинки дуже дешеві, від 15 до 60 грн, як мінімум їх вистачає на півтора року».

Отож, як ми бачимо сортувати сміття в Житомирі можна, не чекаючи сторонньої допомоги. Головне робити це правильно і закликати до цієї справи всіх містян.

Будьте першим, хто прокоментував "Сортуєте сміття, а потім бачите, як все йде в одну сміттєву машину? Житомирянка розповіла як з цим боротися"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*