До 80-річчя від дня народження народного художника України Василя Фещенка у Житомирському обласному краєзнавчому музеї 22 грудня відкрилася виставка його авторської скульптури.
Такий захід, за словами директора музею Романа Насонова, планувати почали ще на початку року, але у вересні майстра не стало.
Під час відкриття експозиції дружина Василя Фещенка – пані Надія розповіла, що у чоловіка було ще багато ідей та задумів.
Зокрема, протягом 2023-го він встиг виконати три роботи – скульптури Пилипа Орлика, Богуна та Острозького, мріяв зробити портрети видатних постатей Житомирщини, але вдалося лише почати Вацика.
“Він дуже творчо підходив до своєї роботи. Вивчав історію і життєвий шлях кожного, переглядав світлини, їздив спілкуватися з родичами. Ліпив образ, а не просто по фото, аби було схоже”, – додала дружина.
Крім цього, вона пригадала, що працівникам музею, зокрема Людмилі Журавській, і друзям довелося буквально вмовляти Василя Фещенка на проведення персональної виставки.
“Я не хочу. Не люблю цієї помпезності”, – передала слова чоловіка Надія Опанасівна і зізналася, що зараз живе у його майстерні, бо не може все залишити, тож при нагоді запросила приходити туди інших.
При житті друзі та колеги Василя Фещенка часто заходити до нього в гості, а на Василя -14 січня, була традиція збиратися у нього і колядувати. Саме тому колядки прозвучали і у другій частині заходу з нагоди відкриття виставки, де можна було більше дізнатися про життя і творчість скульптора, переглянути документальні матеріали.
“Василь Фещенко сам по собі був простий. Я його називав сільський філософ. Він родом із села, знав народ – його радості й біди, все відчував. Саме тому більшість його образів були пов’язані з народом. Вони правдиві та відображають справжнє життя у різних його проявах, – зауважив голова Житомирської обласної організації національної спілки художників України, заслужений художник України Василь Кондратюк. – У Житомир він приїхав після Київського інституту, а до того закінчив училище в Сімферополі. До речі, Василь мав дуже гарний голос і у нього були вагання щодо того, яку освіту обрати – йти в консерваторію чи художнє училище. Врешті він став скульптором, але багато робіт були присвячені композиторам і співакам. Шкода, що він не дожив до цієї виставки. У нас були плани, але хтось вище вирішив усе по-іншому. Василь лишив по собі велику кількість робіт, які заслуговують на увагу та мають бути в музеях України і світу”.
До слова, Надія Опанасівна вже передала кілька скульптур Тараса Шевченка, а також солом’яний капелюх майстра краєзнавчому музею в Житомирі.
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "Спадщина Василя Фещенка: в Житомирському краєзнавчому музеї відкрилася виставка авторської скульптури (ФОТО)"