Стандарти журналістики під час повномасштабного вторгнення

Стандарти журналістики під час повномасштабного вторгнення

Війна поставила перед журналістами нові виклики, зокрема в дотриманні журналістських стандартів. Деякі з них є небезпечними для життя як журналістів, так і оточуючих людей, а деякі можуть нашкодити державній безпеці.

Що можна віднести до стандартів журналістики? Насамперед, це точність, достовірність, оперативність, повнота інформації, баланс думок, відокремлення фактів від коментарів та оцінок.

В умовах бойових дій точність й достовірність постійно сперечаються з оперативністю. Водночас, саме ці три стандарти є основними під час війни. Через відсутність точності аудиторія може не до кінця розуміти новини. Якщо в медіа немає достовірності чи оперативності, то з’являються певні міфи. Нестача інформації призводить до того, що читачі створюють фейки, які потім поширюють серед своїх знайомих. Журналісти, які хочуть розповсюджувати новини швидко іноді й самі підхоплюють брехливу інформацію. У такому разі треба ретельніше перевіряти всі факти.

Стосовно дотримання стандарту повноти інформації, то досить часто матеріали готуються квапливо й не завжди відображають деталі, потрібні для розуміння поточної ситуації. Не всі журналісти можуть бути на місці події, тому іноді вони використовують не власні спостереження, а повідомлення від прес-служб.

Стандарт щодо висвітлення балансу думок під час війни зазнав найбільше змін, адже немає сенсу пояснювати інформацію російської сторони. Всім відомо, що російські військові вторглися в нашу країну і саме вони здійснюють страшні злочини. Під час війни цей стандарт часто порушують регіональні онлайн-ЗМІ. Наприклад, розповідаючи про виплати ВПО, журналісти висвітлюють тільки сторону влади. При цьому не зазначають думки переселенців та експертів.

У відокремленні фактів від коментарів та оцінок думки журналіста переважають над експертною думкою. Крім того, в матеріалах не додають посилання на джерело інформації. Подібні висвітлення новин можуть викликати недовіру до медіа.

Під час війни журналісти мають ретельно дотримуватися стандартів. Опубліковані матеріали повинні не шкодити обороні країни, тому часто

саме військові допомагають з тим, яку інформацію можна поширювати.

Крістіна Слончак

Як війна змінила роботу журналіста?

Будьте першим, хто прокоментував "Стандарти журналістики під час повномасштабного вторгнення"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*