Сто років по тому: у Бердичеві артилеристам подарували історичний прапор (ВІДЕО)

Бердичівські артилеристи отримали історичний подарунок: прапор Шостої Січової Стрілецької Дивізії. Кажуть, сто років тому спільний похід польсько-українського війська звільнив Україну від більшовиків і саме тоді на території нинішньої військової частини цей стяг теж урочисто передавали.

«26 квітня 1920 року польське військо звільнило місто Бердичів від більшовиків. А через кілька днів сюди на тимчасовий постій надійшла українська дивізія – 6-та Січова Стрілецька», – розповідає Віталій Матвійчук, офіцер 26 бригади.

5-го травня того ж 1920-го року, каже Віталій, в місто прибув голова Польської держави Юзеф Пілсудський і головний отаман військ Української Народної Республіки Симон Петлюра.

«Юзеф Пілсудський відбув до кляштору босих кармелітів. Там був штаб 2-ої польської армії. А Симон Петлюра разом з польськими офіцерами відбув до казарм Лисої Гори. Тобто, до місця сучасної дислокації 26 бригади, де передав урочисто прапор Шостій Січовій Стрілецькій Дивізії», – додає військовий.

Оригінальний прапор не зберігся. За припущеннями, він знаходився у Варшаві на квартирі Марка Безручка – командира 6-ої дивізії. Але після його смерті стяг так і не знайшли. За світлинами його реконструювали спільними зусиллями польської і української сторін.

«Для нас важливо бути продовжувачами тих традицій борців за волю України і ми сьогодні гідно вже несемо її ім’я. Отримання цього прапору нас зобов’язує до виконання належним чином своїх обов’язків», – каже командир 26-ої артилерійської бригади ім. генерал-хорунжого Романа Дашкевича Андраник Гаспарян.

На думку Генерального консула Республіки Польщі у Вінниці, сьогоднішня подія зміцнить дружні стосунки між двома країнами.

«Ця сьогоднішня подія однозначно дасть нам чергову можливість співпрацювати. Наші військові співпрацюють, наші історики і сьогоднішня подія об’єднує і історичну, і теперішню атмосферу співпраці польсько-української», – говорить Дамян Цярціньскі, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці.

Реконструктори з Вінниці відтворюють артилерійський підрозділ дієвої армії УНР періоду Української революції 1917-21-го років.

«Репліка гірської гармати системи Дангліза-Шнайдера зразка 1909 року, яка була на озброєнні початково в російської імператорської армії після розпаду Російської імперії. Постання на цих руїнах незалежних держав, в тому числі нашої України. Подібні гармати потрапили до українського війська», – розповідає Олександр Федоришен, реконструктор з Вінниці.

На думку гостей 26-ої бригади, знати правдиву історію своєї крани важливо як для військових, так і для всіх українців загалом.

«Історія є вчителькою життя. І ми добре розуміємо, що нам треба згадувати ці моменти, коли разом співпрацювали понад сто років тому. Важливо висвітлювати ці події, які, можливо, в часі Радянського Союзу були замовчані, не показували цілої правди», – каже Дамян Цярціньскі.

«Коли ми знаємо свою історію, ми можемо далі з чистішим серцем і совістю захищати свою державу, бо ми знаємо правду про неї. Хто з нами був поряд, хто нас кинув, хто в нас стріляв і хто нам допоміг», – додає міський голова Бердичева Сергій Орлюк.

Отриманий прапор зберігатимуть у військовій частині.

Будьте першим, хто прокоментував "Сто років по тому: у Бердичеві артилеристам подарували історичний прапор (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*