Святкуємо День Святої Трійці: традиції та прикмети

У неділю, 7 червня, християни святкуватимуть Трійцю. Це надзвичайно важливий день в православній традиції. Взагалі затвердженої дати Трійця немає, адже святкують її на 50-й день після Великодня, тому цього року Трійця припадає на неділю, 7 червня, що дає українцям три вихідні дні: субота, неділя та понеділок.

Трійця, або як ще її називають П’ятидесятниця, символізує єдність Святого Духа, Батька і Сина Його. Дні перед Трійцею називають Клечальними або Русальним, а наступні три дні після – Зеленими святами. 

Згідно з переказами, на 50-й день після Вознесіння Ісуса Христа, апостоли і сподвижники зустрілися на Таємній вечері в Сіонській світлиці, де побачили чудесне знамення. Так з’явився Святий Дух, який навчив Апостолів мови інших народів світу. Коли на святкування Пасхи в Єрусалимі зустрілися представники інших народів, Апостоли закликали їх до покаяння. Того ж дня багато людей зцілилося, а мертві воскресли. 

Традиції 

День Святої Трійці має свої традиції і обряди. Перед цим святом в оселі та на подвір’ях потрібно зробити генеральне прибирання. В суботу перед Трійцею християни ходять в церкву та поминають померлих родичів. Головним кольором Трійці є  зелений, він символізує вічне життя, тому на свято будинки прикрашають гіллям, травою та різною зеленню, яку  несуть до церкви на освячення, а потім сушать та зберігають протягом року. Існує думка, що сушена свята зелень слугує оберегом від негараздів і хвороб. 

Після церкви родина має сісти з святковий стіл. Якихось обмежень щодо страв немає. У неділю також прийнято влаштовувати гуляння, ходити в гості та радо приймати їх в себе, вибиратися на природу, а ще можна відвідати рідних на кладовищі та залишити їм частування.  

У давнину Трійця мала неабияке значення і для дівчат. Молодиці одягали своє найкраще вбрання, робили вінки з квітів, у якому повинні були бути волошки, ромашки і маки, носили їх увесь день, а ввечері йшли до річки, прикріплювали до вінка свічку та відпускали  їх у воду. Вважалося, що якщо вінок швидко попливе – рік буде вдалим, дівчина вийде заміж, повільно – виникатимуть складнощі, а якщо затонув – чекай біди.  Крім цього, предки вважали, що сватання на День Святої Трійці та одруження на Покрову, знаменує вдале та щасливе сімейне життя.

В День Святої Трійці не можна копати город, орати, саджати рослини, шити, колоти дрова та робити будь-яку іншу важку роботу. В давнину у цей день з’являлися казкові істоти, тому людям не можна було гуляти лісом і полем, адже мавки могли залоскотати, а також заборонялося купатися, бо русалки могли втопити людину.

Зі святом Трійці пов’язані народні прикмети, до яких уважно прислухались наші предки: 

  • Якщо у цей день пішов дощ, значить буде рясний урожай грибів.
  • Люди збирали лікарські рослини, бо вважали, що вони можуть вилікувати будь-яку хворобу.
  • Трійця знаменувала настання теплих днів.
  • В день Святого Духа  нужденним віддавали дріб’язок, таким чином захищаючи себе від різних бід.

Попри те, що Україна перебуває на карантині через спалах епідемії коронавірусу, святкування та богуслужіння ніхто не забороняв, ми лише нагадуємо, що потрібно бути пильними, берегти своє здоров’я та здоров’я оточуючих, дотримуйтеся правил карантину. 

Нагадаємо: У Житомирі на Великдень храми будуть відкриті, освячення та молитви почнуть проводити 1 травня в обідню пору, а магазини продаватимуть освячені паски

Будьте першим, хто прокоментував "Святкуємо День Святої Трійці: традиції та прикмети"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*