У Житомирі заклали капсулу будівництва першого в Україні сміттєпереробного заводу

Будівельні роботи за адресою проїзд Складський, 20 у Житомирі розпочалися ще у липні. Зараз там будують сміттєпереробний завод. Інвестор обіцяє закінчити вже до кінця поточного 2021 року й весною наступного року почати повноцінно переробляти сміття з міста та, можливо, з навколишніх територіальних громад.

“Будівництво сміттєпереробного заводу для України – це тема дуже актуальна, і є декілька аспектів. Перший – це екологія, поводження з відходами. Завдяки будівництву сміттєпереробного заводу ми можемо вийти на зменшення споживання газу через будівництво ТЕЦ, які  будуть працювати на паливі РДФ (ред. з відходів). Часто питають – “Це завод чи лінія?” Завод і лінія відрізняється кількома моментами, в тому числі є різні технології. Ми обирали нескладні технології, які дозволяють зробити різну глибину переробки. Наступний шлях – це рекультивація нашого полігону. Ми разом з депутатами у п’ятницю були в місті Харкові. Там за кошти Світового банку реалізовують проєкт рекультивації полігону. Вони вже на кінцевій стадії. Це наступний крок, який нам треба робити в своєму місті для екології та правильного підходу до сміття в місті Житомирі”, – пояснив голова Житомирської міської ради Сергій Сухомлин.

На місці будівництва заводу народні депутати України Арсеній Пушкаренко та Юрій Павленко разом з керівництвом заводу, партнерами, депутатами Житомирської міської та обласної рад заклали капсулу початку будівництва сміттєпереробного заводу. Що знаходиться всередині капсули – залишиться секретом на довгі роки.

“Стосовно глибини переробки, то наша технологія передбачає перероблення до 80% від загальної кількості сміття. Із цього сміття буде виготовлятися РДФ пальне, паливо-компост та вторинна сировина. Більше того, буде перероблятися весь габарит дерева, який в місті є в вигляді гілля, старих диванів та іншого сміття, яке не може потрапити в контейнер. В цілому близько 510 тис кубів щороку ми розраховуємо переробляти за проєктною потужністю. Організуємо роботу в дві зміни”, – запевнив директор майбутнього сміттєпереробного заводу Юрій Барах.

“У нас фактично всі інвесторські проєкти є унікальними. Наприклад, такий є у місті Львів, де реалізується комунальною кампанією – місцевою владою, але фактично там, де громада переконала інвестора чи знайшла синергію між інвестором та органами місцевого самоврядування, щоб інвестор вкладав кошти в переробку сміття – це перший випадок і, я сподіваюся, не останній. Завдяки такому прикладу й інші громади в країні почнуть розробляти свої регіональні плани для того, щоб гарантувати інвестору, що відходи потраплятимуть на підприємство й не будуть захоронюватися на полігоні. Також  це підвищення екологічного податку на захоронення, і це є в планах Верховної  Ради.  Я завжди казав, що не треба чекати інвестицій від держави, а створювати такі умови. Сьогодні ми бачимо такий приклад в громадах для того, щоб інвестори вкладали кошти та робили гарні справи”, – поділився Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Він також розповів, що незабаром на завод привезуть техніку і вже в грудні вперше будуть переробляти сміття в тестовому режимі:

“Ми розпочали будівництво в липні. Завершити плануємо в грудні цього року, тобто загальні будівельні роботи займуть десь 6 місяців. Зараз ми на етапі завершення монтажу колон. Тобто все практично готове під влаштування самих панелей і даху.  Ми думаємо починати ввезення обладнання від хорватського партнера з 13-14 жовтня. Тоді буде готове приблизно 30% від покрівлі загального цеху. Тобто на кінець жовтня – початок листопада маємо забезпечити встановлення всієї покрівлі. В тестовому режимі плануємо сміття запустити в переробку на початку грудня “, – пояснив міністр. 

“Дуже важливо, що в Житомирі першим в Україні з’явиться сміттєпереробний завод, бо ще кілька міст вже починають процедури з будівництва таких заводів. Це Львів, але там відрізняється від нашого проєкту, бо там місто залучає великі кредитні кошти, які потім поступово потрібно буде віддавати. В середньому вони закладають тариф на переробку сміття на приблизно  30 євро за тонну. Це буде оплачувати бюджет міста. У нас будує приватний інвестор, і коли ми голосували у свій час за будівництво заводу, тариф не буде більшим, ніж 75 грн, це 2,5 євро, що в 10 разів менший ніж у Львові”, – запевнив житомирський міський голова.

Сергій Сухомлин також розповів, що схожий проєкт готується до реалізації і у місті Хмельницький, де також залучити кредитні кошти на будівництво сміттєпереробного заводу у розмірі  44 млн євро.

“Крім екологічного аспекту, в нас вибудувана стратегія, щоб через декілька років повністю відійти від газу. Будівництво чотирьох ТЕЦ, яке планується в Житомирі, дозволить на 70% закрити потреби теплокомуненерго в теплі, яке буде надаватися людям. В нас ще залишається 30%. 35-38 тис тонн РДФ, які будуть вироблятися на цьому заводі – це якраз еквівалент приблизно 18 млн кубів газу. Це те, що дозволить нам повністю закрити питання і відмовитися від газу через декілька років при умові будівництва ще однієї ТЕЦ, яка буде спалювати РДФ. Вона більш складна й дорога, її не можна ставити біля житлових кварталів. У Європі різні норми, в Україні норми досить жорсткі. Ми були в Словенії, там найближчий житловий будинок знаходиться приблизно за 100 м від такої ТЕЦ, бо стоять електростатичні фільтри та рукавні фільтри, які повністю забирають всі викиди, які не повинні потрапляти в повітря. Тому для нас це й екологія й економія в майбутньому за рахунок переходу від газу на спалювання РДФ палива. Завод матиме потужність переробити все сміття Житомира. Ми не проти переробляти сміття з навколишніх громад Житомира, але це буде дозволено тільки при умові, якщо сесія надасть цей дозвіл. Завод немає права сам приймати таке рішення”, – наголосив Сергій Сухомлин.

Будьте першим, хто прокоментував "У Житомирі заклали капсулу будівництва першого в Україні сміттєпереробного заводу"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*