«Роби те, що любиш і люби те, що робиш», – це однозначно про творчу діяльність Василя Остапчука з містечка Черняхів на Житомирщині. Вже 12 років він створює неймовірні картини з дерева у техніці об’ємного різьблення, вкладаючи в кожну з них усю свою душу та майстерність. Його роботи – теплі, а зображені герої – щирі у своїх емоціях та почуттях. Сюжети – найрізноманітніші: на історичну чи біблійну тематику, побачені в реальному житті чи просто з уяви.
Розміри картин вражають, адже деякі полотна завдовжки до півтора метра і метр у висоту. Аби досягнути бажаного результату, автору доводиться працювати по кілька місяців, витрачаючи подеколи 12-14 годин щоденно. Зізнається, інколи процес так захоплює, що дружині доводиться телефонувати йому і кликати додому вже у пізній час.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/32557532_592418781115750_8598734030801731584_n.jpg)
Хист до малювання Василь мав з дитинства, попри це обрав геть інший фах, здобув вищу освіту і багато років працював головним бухгалтером на великому підприємстві, у податковій. Деревом зацікавився ще під час проходження строкової служби. Перші ази показав товариш по службі, який закінчив художнє училище по класу «Різьблення по дереву».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/75371648_956835374674087_917704279156850688_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/32578530_592418807782414_2031038112418758656_n.jpg)
Інтерес до справи був присутній завжди, та через постійне завантаження на роботі, часу на це майже не вистачало, хіба по кілька годин на місяць. Втім, життя внесло певні корективи.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/32592229_592418787782416_6342350065377476608_n.jpg)
«Так буває, що як робоча конячка біжиш-біжиш свою дистанцію, а потім раптово зупиняєшся і не розумієш, що ж далі. Через проблеми зі здоров’ям був змушений залишити роботу, пішов на пенсію, – ділиться Василь Остапчук. – Отут і стало при нагоді улюблене заняття. Згадав усе, що вмів і зайнявся цим вже на більш серйозному рівні. Працюю з різними породами дерев, виготовляю всілякі вироби. Найбільше люблю липу. У неї дуже потужна позитивна енергетика. Іконостаси у старих церквах робили з липи, найкращі вулики теж виходили з неї. Саме з липи і мої картини. Додатково ще фарбую готові вироби в такий «медовий» колір, аби підкреслити властивості деревини. Картини ніби випромінюють світло і тепло».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/32839150_592418811115747_4478246929343447040_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/72559479_956835674674057_6861121860638081024_n.jpg)
За увесь період майстер зробив більше півсотні картин. Особливо продуктивним був з початку повномасштабної війни. Більше того, у цей період задумав і реалізував перший етап проєкту «Миттєвості життя» – «Спогади про дитинство», куди увійшли цікаві та кумедні замальовки, що передають усю палітру моментів дитячої безпосередності – радість, здивування, переляк та ін. Саме ці картини протягом місяця житомиряни можуть побачити у закладі «Львівська майстерня шоколаду» на майдані Перемоги,7. Ще частина витворів митця експонується на постійній основі у виставковій залі в рідному Черняхові.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/32599610_592418797782415_960811783575044096_n.jpg)
«Коли почалася війна, одразу ж пішов у військкомат, але там відмовили через стан здоров’я. Думав над тим, де можу бути корисним. Якось після однієї публікації у соцмережі мені в коментарях написали, що не треба дописів про негатив, адже цього вистачає навкруги, всім і так погано. Мене одразу це трохи образило, а потім подумав, що людям дійсно потрібно в цей період щось таке, щоб мотивувало, давало надію. Це стало своєрідним поштовхом до створення серії картин, які б навпаки викликали позитивні емоції, посмішку. Саме з дитинством пов’язані найяскравіші та приємні спогади, тож подумав, а чому б не зробити картини про цей безтурботний час, – продовжує чоловік. – До цього я просто створював те, що подобається, не об’єднуючи роботи між собою. У планах, окрім дитинства, спробувати зобразити таким чином і старість, бо вона теж буває різною для кожного».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/240229462_1484047921952827_4712421757464097642_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/240397790_1484048911952728_6330065232454587481_n.jpg)
Майстер розповідає, що полюбляє працювати з масштабними полотнами – щитами, адже там можна зобразити більше деталей, точніше передати людські риси та міміку обличчя. Аби отримати заготовку для цього, необхідно провести підготовчі роботи – обрати деревину, просушити її відповідно до стандартів, вибити, склеїти між собою частини. На початку, не приховує майстер, обирав не дуже якісний клей, тому конструкція тріскалася, руйнувалася. Як і будь-хто, від помилок у роботі не застрахований, все приходить з досвідом. Без натхнення за картини не сідає. Попередньо робить начерки на папері, але потрібно врахувати, що майбутній виріб буде об’ємний, з випуклими елементами. Їх вигляд спочатку виникає в голові, а далі переноситься на деревину.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/74399240_956835954674029_1000356337743298560_n-1-1024x783.jpg)
Василь мешкає у приватному секторі, там облаштував собі робоче місце, де займається різьбленням. Деревину купує, склеювання полотен певних розмірів проводить у майстерні друга, бо не має відповідних потужностей та обладнання.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/240588885_1484048118619474_2620072875702755165_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/279430997_1655939668096984_7653143165368861747_n.jpg)
«Першочергово треба знайти ідею того, що хочеш зробити. Виносити її в собі, а після того, коли воно все склалося в голові поетапно, стаєш і ріжеш. Не знаю як у кого, у мене так завжди. У кожен виріб вкладаю душу, працюю інтуїтивно. Не роблю потоком. Не заробляю, та й не вмію заробляти на цьому грошей. Це моя така віддушина, в цьому можу реалізуватися, отримую задоволення, – говорить пан Василь. – Після підготовчих робіт, приступаю до основних. Треба вирізати, а тоді шліфувати, морити, знову шліфувати, лакувати, шліфувати, ще лакувати. У мене багато хто бачив ці картини, у них загорялися очі і просили навчити їх теж, особливо молодь. Я тільки «за», аби вони займалися, та коли розповідав про тонкощі процесів і тривалість роботи, всі відмовлялися. Різьблення по дереву – трудомісткий вид мистецтва».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/279503250_1656586674698950_1527798542029835988_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/279775351_1658682124489405_450815853082318570_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/280807408_1672834009740883_8911712548841913203_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/281730554_1669904066700544_8010998934857796464_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/304773026_8000348176706147_2250541865338308858_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/304776622_8000348403372791_5678534765111511180_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/304843119_8000348383372793_4044345267640877454_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/304882889_8000348023372829_2249011351754890874_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305311023_8000344420039856_366204687224986274_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305319891_8000344556706509_1656492863633678886_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305410851_8000344450039853_1204704582222934040_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305413956_8000344720039826_5571022281927634061_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305450728_8000344853373146_2346554400462256303_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305484751_8000344136706551_4597507335101057015_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305496340_8000344873373144_5818095189017180614_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/32634519_592418827782412_2332437219077259264_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/09/305564278_8000344693373162_2633946296969188983_n.jpg)
Юлія Демусь
Як живі: милі іграшкові гремліни і Малюк Йода житомирянина Андрія Копеіна (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Улюблена справа: Василь Остапчук створює картини у техніці об’ємного різьблення по дереву (ФОТО)"