Кожне маля всім серцем чекає новорічні свята, бажаючи неабияких подарунків, але іноді Святий Миколай і Дід мороз кладуть під ялинку не ляльки і машинки, а панчохи, светри і цукерки. І в цей момент в очах дітей можна прочитати безмежне розчарування і бажання прибити Діда Мороза.
Визначимо наступні критерії, які слід враховувати при виборі новорічного подарунка:
- Розвиваючі іграшки
- Інструкція та підказки
- Реалістичність
- Колективні ігри
- Екологічність
- Іграшка як ідеологія
- Надійність та безпека
- Користь та розвиток
1. Будь який набір розвиваючих іграшок (будь це конструктор, кубики, липучки тощо) повинен мати багато деталей, бо саме це дасть можливість скласти не один-два, а десятки і сотні варіантів виробів.
Де нема різноманітності – нема і польоту фантазії, а значить і розвитку.
Але і поряд з цим іграшка повинна бути проста, щоб дитина могла гратись без допомоги батьків.
2. До будь якої іграшки обов’язково повинна бути візуальна інструкція, зрозуміла і дорослим і дітям. Адже навіть якщо дитина інтуїтивно освоїла як користуватись іграшкою, під рукою у неї обов’язково повинно бути наглядна підказка, де можна подивитись що і як і при цьому зайвий раз не турбувати батьків.
3. Іграшка повинна мати пряме відношення до дорослого життя. Тобто вона повинна бути прямим відображенням дорослого досвіду в дитячому житті. І чим більше її форма буде реалістичною, тим краще. В ідеалі ця іграшка повинна копіювати не тільки форми, але і матеріал і механізм взаємодії з деталями. Яскравим прикладом є дитячі кухонні набори, лялькові будинки, ляльки, герої які відносяться до якоїсь професії (поліцейський, пожежник, лікар тощо), машинки, будь які образи дорослого життя котрі малюк намагається з імітувати в своїх іграх.
4. Дуже добре коли в цю іграшку можуть грати одразу декілька чоловік. Подібні ігри розвивають соціальні навички дитини і підвищують рівень дружньої близькості декількох дітей, представників різних поколінь і сімей.
Якщо в дитинстві ви грали з батьками в настільні ігри, то напевне пам’ятаєте наскільки це весело.
5. Екологічність. Тут все зрозуміло і без особливих пояснень. Вибір між дешевизною і якістю може мати місце лиш у тому випадку, якщо річ не йде про ступінь шкідливості комплектуючих і матеріалу, з якого він вироблений.
Ідеальне рішення – це вироби з природних матеріалів.
Кислотні, не натуральні кольори збуджують ще не сформовану нервову систему маляти. Рожеві собачки,або фіолетові мавпи це все звісно кумедно і можливо навіть гарно, але якщо ви хочете сформувати правильний світогляд, краще все ж хоча б в ранньому дитинстві дотримуватись натуральності.
Наприклад, дерево – одне з найкращих матеріалів, адже воно екологічне, приємне на дотик, тепле, фактурне, легке, має натуральний колір, і відповідає матеріалам із дорослого життя.
6. Проповідує ідеї, котрі близькі вашій родині.
Пам’ятаєте, як у фільмі «Сам у дома 2» головний герой Кевін Маккалістер зайшов до найбільшого Нью-Йоркського магазину іграшок, і коли йому власник магазина запропонував обрати на ялинці іграшку на згадку, то порекомендував двох голубів, як символ нероздільної дружби. Кевін довірився запропонованому варіанту і жодного разу не пожалкував, адже це був знаковий подарунок. І та жебрачка котрій він подарував одного з цих голубів залишилась у нього в серці на все життя, а з нею це Різдво.
Те що малюк з раннього дитинства бачить навколо себе, те і формує його цінності і життєву позицію в майбутньому. Танки, зброя – погана ідея. Конструктор, пазли, велосипед – чудова, звісно, якщо ваш малюк полюбляє подібні ігри. Сучасні діти полюбляють новітні гаджети, не обмежуйте їх в цьому, просто безглузді ігри можна замінити корисними програмами і ваш малюк граючи вивчить букви, цифри.
7. Зроблені для дітей і під дітей.
Один із головних критеріїв гарної іграшки, це її надійність та безпека. ЇЇ важко зламати, розбити, причинити шкоду собі та іншим, важко проковтнути, або з’їсти; легко відремонтувати.
8. І найважливіше, іграшки мають розвивати.
Взяти як приклад конструктор:
Деталі різної форми та розміру розвивають моторику рук, напряму впливають на створення нових нейронних зв’язків, розвивають мозок, уяву і психіку.
Різні варіанти моделей, увага до різних нюансів їх створення, розвиває пам’ять, увагу , кмітливість, образне мислення.
Зібрана модель надихає до нових звершень і дає підставу пишатися собою. Підвищуючи самооцінку, стимулює до розвитку інших навиків в інших сферах життя .
Тепер ви знаєте як обрати подарунок і можете сміливо йти до магазину за найкращою іграшкою в світі. І навіть якщо у вас в гаманці не так багато грошей, головне що цей подарунок від серця, а малята інтуїтивно це відчувають, а ви свою чергу не забудьте поцілувати і подякувати малечі за їхні малюночки,листівки і різні дитячі поробки. І тоді вас чекають найкращі свята. Хай вам щастить!!
Ще декілька порад:
Можливо прямо запитати у малюка про подарунок, наприклад у вигляді листа святому Миколаю, або Діду Морозу. Але політ дитячої фантазії безмежний і у віці до 7-10 років у дітей ще досить слабке відчуття різниці між ціною і цінністю, а залежність від навіюваних соціумом і рекламою вподобань велике. Тож навіть якщо у вас є чималий статок, після захмарних побажань, ви можете відчути себе злиднем.
З іншого боку, хочеться щоб подарунок був потрібний і корисний, щоб спонукало дитину до розвитку, приносило радість, а за ідеального перебігу подій – залишило світлий слід в пам’яті малюка про дитинство.
Якщо ви згадаєте свої дитячі роки, то виявите закономірність, за якою найбільше всього вам запам’ятались моменти, де ви щось захопливо робили своїми руками, і при цьому отримували неочікувано крутий результат. Більш того, дослідження вчених кажуть, що це якраз ті моменти, які формують особистість дитини, стимулюють розвиток мозку і, навіть, у деяких випадках визначають майбутню професію. Методика Монтесорі, за якою відсталі діти виростали обдарованими особистостями і геніями тому доказ. А дітей всього лише заохочували щось робити своїми руками.
Сашкові на п’ять років подарували конструктор електричних деталей, і хлопчик через пару тижнів робив такі електричні схеми, що старший брат Андрій покрутивши гвинтики і лампочки не одразу зрозумів що і як там працює. Звісно, такий подарунок специфічний, адже не кожному дано бути на ти з електрикою. Деяким дітям, відверто нудно поряд з такими іграшками. Проте той же Андрійко з задоволенням грав металевим конструктором, з якого можна було зробити безліч варіантів.
Тож перед тим як купувати подарунок запитайте у малюка яка саме тема його цікавить. Або ж прослідкуйте чим останнім часом він цікавиться, в що грає, якими іграшками,про що говорить.
По можливості якийсь час пограйтесь з малюком, так він скоріше зрозуміє що до чого, дізнається багато чого нового, збереже інтерес до цього заняття. І найголовніше проведене поряд з вами час залишить в його пам’яті яскраві моменти на все життя. Бо ж саме разом, поряд з вами,він вперше в своєму житті зміг зробити щось надзвичайно дивовижне, про що раніше навіть і здогадуватись не міг.
Пам’ятаю як в 15 років, мама запитала мене, що я хочу на Новий рік, на що я відповіла, що мені байдуже. Тоді мама так ненав’язливо запитала, можливо мені подарувати м’яку іграшку. У відповідь я відповіла, що я згодна на будь який подарунок тільки не м’яку іграшку, так як я вже доросла. Виявилось, що мама вже купила великого пухнастого мамонта і дуже образилась на цю відповідь. Мені прийшлося видавлювати з себе бажану відповідь, щоб мама заспокоїлась. Цей мамонт і досі існує на цьому світі і зараз він зовсім не здається таким поганим подарунком, але в 15 років, мені хотілось чогось іншого.
Тож давайте не псувати своїм дітям свята, навіть якщо ви обмежені у фінансах, або у вас зовсім відсутня фантазія. Бо ж діти можливо цей момент забудуть, хоча не факт, а ви все життя буде червоніти за цей прикрий подарунок.
Але знайти потрібний варіант до дня Святого Миколая, Нового року і Різдва Христового задача не з легких, адже серед безлічі подарунків, треба знайти саме той котрий стане найкращим для вашого джуніора.
А чи у вас було таке, чи дарували вам батьки неймовірні враження?
Ганна СТАНІШЕВСЬКА
Будьте першим, хто прокоментував "Як обрати подарунок для малечі і не довести до інфаркту Діда Мороза"