В Україні цьогоріч Різдво святкують двічі – 25 грудня і 7 січня. У кожному куточку України Різдво святкують по-різному, проте дещо в цьому святі – незмінне. Кутя, дідух, колядки та щедрівки, все це добре знайоме нам, і важливо не лише зберігати ці традиції, а і дізнаватися більше про них.
Журналісти «Times.ZT» завітали в Музей старожитностей та поспілкувалися зі старшою викладачкою кафедри видавничої справи, редагування, основ журналістики та філології ЖДУ ім. Івана Франка Марією Масловською про святкування Різдва та його традиції.
Марія Володимирівна розповідає, що музей, який показує життя українців у різні часи, заснували майже 12 років тому:
«Музей було засновано в 2011 році завдячуючи тому, що в 90-х роках в ЖДУ з’явилася спеціальність “Українознавство”. Саме це дозволило нам зібрати матеріали з усіх куточків України. Тому ми тут представили чимало елементів побуту, посуд, вишиванки, ікони, писанки та іншу атрибутику, яка відображає життя українців в різних регіонах країни.
У музеї представлена різдвяна атрибутика, для прикладу: дідухи, різдвяна зірка, ікони.
«Зараз постало питання, коли святкувати Різдво. Я вважаю, що це не стільки про віру, скільки про те, за яким календарем святкувати: старим чи новим. Тому є ті, хто святкує 25 грудня, є хто 7 січня, головне – віра людини», – додає пані Марія.
Дідух – символ багатства та роду. Вважається, що у Святвечір на дідух прилітали душі і дивилися, чи їх поминають. Кутя – це поминальна страва, яку також готують на Святвечір, щоб запросити мертвих до столу.
«Перед Різдвом, починаючи з 4-го грудня збиралися хлопчачі та дівчачі громади. Не було співів, але вчили колядки, щедрівки та робили павуки. Їх вішали на конячу волосинку і вони висіли в хаті. Дідуха теж робили всі. Особливо до того була причетна старша донька. Дідух складався з маленьких букетів з колосків. Вважалося, скільки в родині померло, стільки і букетів мало бути. Дівчата ще робили їжачки з тіста або глини. Це теж був символ багатства. А хлопці готували костюми та робили різдвяну зірку», – каже Марія Володимирівна.
Кухня до Різдва також має свої особливості. За словами Марії Масловської, на Святвечір подають традиційні пісні страви:
«Страви на Святвечір готують пісні: вареники з капустою, картоплею, тушкована капуста, гречаники або гречана каша. І обов’язково до Різдва випікають книш. Це такий хліб, схожий на Паску, у вигляді круга з діркою посередині. Він символізує Сонце. Так як наші пращури були язичниками, тому збереглося і до сьогодні багато таких символів».
Викладачка додає, на Святвечір у багатьох куточках України колядують. У центральній Україні прийнято колядувати вже на саме Різдво – 25 грудня або 7 січня.
«Хочу привітати всіх з Різдвом, побажати здоров’я, щастя, сили, терпіння нам всім, на благо нашої України, яка є сьогодні символом боротьби, протистояння злу. росіяни кажуть, що немає нашої нації та мови, але ми були, ще до появи москви. бо тільки в 1147 році будувалася москва, а в 988 ми уже приймали Християнство. Тому хай не кажуть, що нас немає. Ми були, є і будемо», – підсумувала пані Марія.
Нагадаємо, кіно, театр та майстер-класи для дітей: анонс різдвяних подій у Житомирі.
Будьте першим, хто прокоментував "Викладачка ЖДУ ім. Івана Франка розповіла про традиції Різдва (ВІДЕО)"