Викладачки із Житомира створили YouTube-канал – знімають на відео хімічні експерименти з різних тем і діляться лайфками (ВІДЕО)

Викладачки із Житомира створили YouTube-канал

«Канал призначений для вчителів і викладачів хімії, учнів та студентів до використання в освітньому процесі в умовах дистанційної, очної та змішаної форм здобуття освіти, а також самостійної роботи здобувачів у позааудиторний час.  Корисний він буде й тим,  хто вже не навчається, але продовжує цікавитися хімією.  Викладені на нашому каналі короткі відео стосуються різних розділів хімії. Вони ілюструють хімічні властивості різних класів неорганічних й органічних сполук, методи якісного і кількісного аналізу аналітичної хімії», – така інформація зазначається в описі  YouTube-каналу «Хімічні лайфхаки», який восени 2022 року запустили колеги, викладачки хімії із Житомира Ольга Заблоцька та Ірина Ніколаєва. У 2023-му їх проєкт став переможцем Всеукраїнського конкурсу «Педагогічний ОСКАР – 2023», здобувши диплом ІІ ступеня у номінації «Досвід візуалізації навчального матеріалу».

Нині на каналі розміщено вже більше 50 тематичних роликів і матеріали систематично доповнюються новими навчальними та науково-популярними відеороботами, що демонструють хімічний експеримент з різних тем. У свою чергу проведення хімічного експерименту супроводжується відповідними поясненнями, рівняннями хімічних реакцій, запитаннями для роздумів, завданнями, що потребують самостійного пошуку інформації. Викладачки пропонують ряд досліджень, які здобувачі можуть провести самостійно в домашніх умовах (хімічні лайфхаки), використовуючи доступні для кожного хімічні сполуки.

Ольга Заблоцька  – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри технологій медичної діагностики, реабілітації та здоров’я людини Житомирського медичного інституту Житомирської обласної ради,  професор Поліського національного університету. Закінчила природничий факультет Житомирського державного педагогічного інституту ім. Івана Франка (нині – Житомирський державний університет імені Івана Франка). Працювала в школі, Житомирському ліцеї при Житомирському інженерно-технічному інституті (нині – Державний університет «Житомирська політехніка»), старшим викладачем, доцентом, завідувачем кафедри хімії Поліського національного університету. Викладає такі навчальні дисципліни – медична хімія, біологічна хімія, біологічна та клінічна хімія, техніка лабораторних робіт, загальна біохімія та біохімія рухової активності (ЖМІ), хімія, хімія з основами біогеохімії (ПНУ). Ірина Ніколаєва  – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри технологій медичної діагностики, реабілітації та здоров’я людини Житомирського медичного інституту Житомирської обласної ради. Закінчила природничий факультет Житомирського державного університету ім. Івана Франка. Після закінчення працює на кафедрі технологій медичної діагностики, реабілітації та здоров’я людини Житомирського медичного інституту. Викладає такі навчальні дисципліни – медична хімія, біологічна хімія, (ЖМІ), хімія (коледж ЖМІ).

«Хімічні лайфхаки» – поки що один із небагатьох україномовних комплексних інтернет-застосунків, призначених для візуалізації експериментального навчального матеріалу з різних розділів хімії, – розповідає Ольга Заблоцька. – Наш YouTube-канал успішно використовується в освітньому процесі закладів середньої, фахової передвищої та вищої освіти України. Його ідея  з’явилася ще під час пандемії коронавірусної інфекції, коли всі заклади освіти перейшли у дистанційний формат навчання. Після початку повномасштабної війни росії проти України потреба в онлайн-візуалізації хімічного експерименту під час вивчення хімії здобувачами освіти стала ще більш актуальною. Спочатку для демонстрації хімічного експерименту під час лабораторних онлайн-занять використовували чужі матеріали, розміщені на YouTube, однак, переважно, вони були не україномовними, тож вирішили створити власний навчальний україномовний контент. Формат саме  YouTube -каналу обрали поміж інших через прихильність молоді до перегляду відеоматеріалів  на цьому популярному відеохостингу, а навчальна інформація, розміщена  там, має суттєвий інноваційний потенціал, оскільки з легкістю і цікавістю сприймається здобувачами освіти, тому краще запам’ятовується й використовується ними під час навчання і в подальшій професійній діяльності».

Ольга та Ірина помічників не мають. Все роблять самотужки. Зізнаються, що додатково довелося набути навиків зйомки і монтажу відео, наповнення і ведення каналу, а ще  вивчали матеріали з означеної тематики, які доступні до перегляду користувачів на YouTube. На підготовку одного відео витрачають від двох днів до тижня, що включає безпосередньо пошук та підбір інформації, обладнання, реактивів, постановку і зйомку відео (проведення експериментів), роботу з відзнятим відеоматеріалом (монтаж, музичний супровід тощо). Найбільше часу займає підготовча робота. За оновленнями на каналі можна слідкувати, долучившись до телеграм-каналу “Хімічні лайфхаки”.

«Основна  мета наповнення і ведення каналу  – це  особиста зацікавленість у хімічному експерименті, врахування інтересів наших студентів і учнів, потреба у візуалізації дослідів, які передбачені за програмами вивчення дисциплін при відсутності достатньої кількості хімічних реактивів або тих експериментів, які виносяться на практично-орієнтований іспит і потребують багаторазового перегляду, – пояснює Ірина Ніколаєва. –  Учні та студенти зможуть знайти на нашому каналі хімічні досліди та теоретичну інформацію з шкільного курсу хімії та спеціальних хімічних дисциплін закладів вищої освіти, хімічні лайфхаки, тобто експерименти, які можна зробити вдома, використовуючи в якості реактивів ліки, побутову хімію тощо, підготуватися до вступних іспитів з хімії.  У найближчих планах –  доповнювати канал цікавими відео з різних хімічних дисциплін та шкільного й позашкільного курсу хімії, науково-популярними відео, цікавими для всіх».

Викладачки використовують різні підходи до відбору тем відео, але в першу чергу орієнтуються на:

  • шкільну програму з хімії та позашкільні заняття в школі, наприклад хімічні гуртки (реакція нейтралізації, реакція сухого льоду з лугом, взаємодія солей з активними металами, водними розчинами кислот, як складати формули речовин за валентністю, типи хімічних реакцій, срібло лайфхак, реакція «срібного дзеркала», готуємо чорнило, написи на металі, реакція «вулкан», глюконатна змія та ін.);
  • підготовку абітурієнтів до вступних іспитів (все, що треба знати про складні питання вступного іспиту з хімії – 5 частин, гомологи);
  • програми навчальних дисциплін «Аналітична хімія» (якісний аналіз на йони Хлору, Калію, Кальцію та ін., як виміряти оптичну густину, проведення титрування в лабораторії); «Медична хімія» (як в лабораторії визначають діабет І типу і що таке кетонові тіла, хімія тютюну, барієва каша, якісна реакція на фенол, багатоатомні спирти, що таке рН рівень розчину та що він означає); «Біологічна та клінічна хімія» (глюкоза, вітамін С, В6 та ін.); «Хімія», «Хімія з основами біогеохімії» (відео з аналітичної хімії – якісний та кількісний аналіз неорганічних й органічних сполук).

Крім цього, відзняли декілька відео, які будуть цікаві для усіх. Приміром, як швидко та ефективно вивести плями крові з будь-яких тканин, знищити плями від йоду, як швидко вивести плями від фруктів, харчовий лайфхак, бабусин метод визначення вагітності та інші.   

Юлія Демусь

“Мішок муки йде за тиждень-півтора”, – Олена Євпак-Заглада готує випічку для військових на фронт і в госпіталі (ФОТО)

Нев’януча краса: авторські листівки та букети з сухоцвітів до Дня закоханих створює Марія Хоменюк (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Викладачки із Житомира створили YouTube-канал – знімають на відео хімічні експерименти з різних тем і діляться лайфками (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*