На сьогодні за новою програмою освітніх навчальних закладів дитина, йдучи в школу в перший клас, повинна вміти читати. Тому батьки прагнуть навчити дитину читанню якнайшвидше, щоб їх чадо не відставало від однолітків.
Проте педіатри і педагоги рекомендують не поспішати з раннім навчанням читати, адже сприйняття дитиною тексту починається у віці 5-6 років. Окрім того, дослідження показали, що у дітей 5-6 років ще не до кінця сформована зорова система, надмірне напруження очей може призвести до короткозорості. А тому привчати дитину до книги потрібно поступово.
Педагоги рекомендують почати читати з малюком через кілька днів після його народження. Проте слід враховувати вікові категорії та правильно підбирати формат книжок, які підійдуть на відповідний вік:
- Для дитини від 0 до 1 року можна почитати колискову, книжки-картонки з малюнками, книжки з піснями.
- У віці 1-3 роки чудово підійдуть музичні книги, розвиваючі тканинні книжечки з оповіданнями чи казочками.
- Від 4 до 5 років можна залучати абетку, книжки з піснями, римовані книжки з картинками.
- А вже в 5-6 рочків слід починати уроки читання повних слів, самостійне читання речень та переказувати прочитане.
Не варто забувати, що всі діти різні і розвиток відбувається теж по-різному. Одні діти вже у віці 3-4 років можуть гарно запам’ятовувати різні звуки і букви, інші набувають цього вміння в 5 років. Слідкуйте за такими ознаками фізіологічної готовності до самостійного читання вашого чада:
- здатність вільно пояснювати думки і будувати зв’язну розповідь.
- вміння чітко розрізняти звуки в словах.
- відсутність логопедичних проблем.
- розуміння напрямків вліво, вправо, вгору, вниз.
Якщо таких вмінь ще немає у вашої дитини, не варто бити на сполох та сварити її. Ці вміння залежать від спадковості та того, чи займалися ви змалечку вашим чадом. Краще проявіть терпіння і приділіть більше уваги для розвитку вашої дитини, але, звичайно, з розумом, ні в якому разі не виснажуйте постійним навчанням.
Для того, щоб дитина прагнула до читання самостійно слід її зацікавити цим і показати власний приклад. Ми підібрали для вас кілька хороших, і водночас простих порад:
- Книга повинна викликати інтерес і задоволення. Тому так важливо з раннього віку читати дітям казки, розглядати барвисті книжки.
- Слід дотримуватися правила «від простого до складного». Почніть з вивчення звуків і букв, потім перейдіть до читання складів і словосполучень.
- Поєднуєте вивчення літер з грою кубиками, карточками, ліпіть букви з пластиліну чи малюйте на дошці кольоровою крейдою, придумуйте разом героїв з літер. Це розвиває дрібну моторику.
- Підключайте всі органи чуття. Добре, якщо є можливість помацати об’ємні літери, вирізати їх та клеїти.
- Показуйте, що слова є скрізь: на вулиці, в магазині, в парку. Якщо дитина вже вивчила букви і перші склади, нехай знаходить їх на вивісках, плакатах, в назвах.
- Проводьте навчання регулярно, нехай це будуть короткі уроки кожен день. Перед вивченням нової інформації завжди повторюйте пройдений матеріал.
- Не перенавантажуйте дитину. Перші уроки повинні тривати не більше 5-10 хвилин. Уроки читання для діток 5-6 років не повинні перевищувати 30 хвилин в день.
- Покажіть особистий приклад. Якщо в сім’ї хтось із батьків читає, то і діти будуть тягнутися до книг.
- Обговорюйте прочитане та переказуйте. Дуже важливо, щоб дитина навчилася сприймати текст на слух і візуально.
Такі прості правила потребують великої праці, тому запасайтеся любов’ю і терпінням, та читайте всією родиною.
Цікаві матеріали по темі: Нудні вчителі, не цікаві уроки – мотивуємо до навчання правильно!
Будьте першим, хто прокоментував "Як навчити дитину читати? Поради педагогів та педіатрів"