1xfan manager
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1X FAN models
coin24 crypto exchange

Якщо Ваше авто зупинила поліція

Дотримання правил дорожнього руху не виступає гарантом того, що вас не зупинять представники поліції. Іноді правоохоронці забувають про визначені законом підстави для зупинення авто та вимагають від водіїв показати документи та багажник, пройти огляд і т.д. А нещодавно Верховна Рада запропонувала ухвалити законопроект № 2695 в якому поліцейські матимуть право безпідставно зупиняти авто, перевіряти водіїв на стан алкогольного сп’яніння. Якщо цей закон приймуть, то після 22 години поліція матиме право зупиняти всіх підряд водіїв. Крім того, протягом трьох днів, з суботи по понеділок, правоохоронці зможуть зупинити водія, незалежно від часу. То ж варто знати, що потрібно робити, якщо вас зупинили правоохоронці.

Якщо  зупинила поліція

Передусім хочеться наголосити, що у разі, якщо Ваш транспортний засіб зупиняє поліція, ні в якому разі: 

  • Ви не повинні виходити з машини і бігти до полісмена, наче Ви самі зупинилися, щоб з ним привітатися; 
  • Не потрібно хамити і вживати нецензурні епітети у спілкуванні з інспектором поліції. 

Пам’ятайте, що для того, щоб захистити свої права, потрібно знати їх, і вміти чемно донести свою позицію у разі, якщо Ви вважаєте, що хтось з учасників правовідносин порушує ваші законні права.

КОЛИ ВАС МАЮТЬ ПРАВО ЗУПИНИТИ? 10 причин:

Згідно частини першої статті 35 Закону України поліцейський має право і обов’язок зупиняти транспортний засіб у таких випадках: 

1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;

2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;

3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія, пасажирів, транспортного засобу чи вантажу до вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення.

4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;

5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху,  або поліцейським як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;

7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;

8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;

10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

Важливо знати, що згідно із статтею 35, поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинки транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки,.

Як зазначає «Дорожній адвокат», поліція не може зупиняти авто за допомогою жезла. Автомобіль може бути зупинено інспектором виключно за допомогою:

  • сигнального диска з червоним сигналом або руки, що вказує на авто та подальше місце його зупинки;
  • увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору;
  • гучномовного пристрою;
  • спеціального табла, на якому зазначається вимога про зупинку.

То ж якщо інспектор махає вам смугастою паличкою, маєте право ігнорувати, адже це незаконно.

Що ж робити, коли вас зупинили працівники поліції?

Ви можете звернутися до вашого адвоката, але якщо такої можливості немає, то варто дотримуватися таких рекомендацій:

  • Не поспішайте виходити з власного авто, поки інспектор не пояснить, що він від вас хоче. Закрийте машину та приспустіть скло водійських дверей для розмови із поліцейськими. 
  • Не віддавайте в руки поліцейському свої документи.

Вас можуть запросити вийти з автомобіля за таких обставин: 

— потрібно усунути технічні несправності авто або порушено правило перевезення вантажів;

— коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння;

— коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;

— коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

Зупинимося детальніше на такій підставі, як стан алкогольного  чи наркотичного сп’яніння. Ви повинні знати, що поліцейський повинен оглянути водія лише за таких ознак сп’яніння як:

  • почервоніння обличчя;
  • запах з ротової порожнини;
  • порушення координація руху;
  • неадекватна поведінка;
  • виражене тремтіння рук.

Поліцейський має запропонувати пройти огляд на місці, у присутності двох свідків. Краще не відмовляйтеся від огляду, адже відповідальність за відмову така ж, як і за керування авто у нетверезому стані. Але не погоджуйтеся на вимогу інспектора «дихніть», бо це незаконно. Для цього є спеціальний прилад,який має перевірку та відповідний сертифікат. 

Встановити, що ви знаходитеся у стані алкогольного сп’яніння, інспектор має може, якщо показник тесту буде сягати більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Далі поліцейський повинен скласти відповідний акт з вказаним результатом. Якщо ви не згодні з результатом тесту, ви можете просити, бажано у письмовому вигляді, направити вас до закладу охорони здоров’я для перевірки. Поліцейські зобов’язані вас направити на огляд та видати спеціальне направлення. У закладі охорони здоров’я вас повинен оглянути лише лікар. Проте, найкращий спосіб довести свою невинуватість — здати кров на аналіз. 

Взагалі усе це варто фіксувати на відео та фото, щоб у разі необхідності вказати на порушення поліцейського чи доведення своєї невинуватості. 

Права та обов’язки поліцейського та водія

Обов’язки інспектора під час зупинки автомобіля:

  1. Представитись, назвавши своє прізвище, посаду, спеціальне звання;
  2. Показати на вимогу водія своє службове посвідчення та надати можливість детально ознайомитися з викладеною в ньому інформацією;
  3. Повідомити водієві конкретну причину зупинки, яка повинна міститися у ст.35 закону.

Лише після цього всього поліцейський має право вимагати у водія документи.

Права водія при зупинці поліції 

Якщо інспектор не виконав свої обов’язки, які ми перерахували вище, він не має права надавати водієві подальші вказівки. Водій може запитати про можливість подальшого руху. Якщо поліцейський наполягає на пред’явлення документів, не виконавши свої обов’язки, водій має право телефонувати 102 повідомити про порушення інспектора. 

Коли прибуде інший екіпаж, водій має повідомити про порушення інспектора, краще письмово. Якщо все це підтвердиться, водію дозволяється продовжити рух. Але якщо інший екіпаж без підстав буде на стороні інспектора-колеги, водій має право повідомити про порушення керівництву поліції, прокуратурі, державному бюро розслідувань та підрозділу внутрішньої безпеки МВС.

Якщо поліцейський відмовляється виконувати свої обов’язки відповідно до передбаченого Законом алгоритму (представитись, показати службове посвідчення та повідомити конкретні підстави зупинки із перелічених у статті 35 Закону), він не має надавати водієві подальші вказівки щодо пред’явлення документів на право керування, накладення на водія штрафу тощо.

Каріна Цимбалюк

Дивіться також: Як в Україні їздять на єврономерах

3 коментарів до "Якщо Ваше авто зупинила поліція"

  1. Чи має право поліція зупиняти військовий транспорт,підскажіть будь-ласка???!

  2. Денис,подскажите пожалуйста,может ли один экипаж полиции останавливать два или более автомобиля сразу.

  3. А закони це все, що описано в статті, “євроблях” до 23 травня 2019 теж стосується?

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*