Горіховий Спас (ще називають Хлібним, Холодним або Полотняним) – один із трьох, які відзначають щороку в серпні. Він – завершальний, святкується 29 серпня, і встановлений на честь перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа.
Горіховий Спас — наступний день після свята Успіння Богородиці, тож ще одна його назва – «післясвято Успіння», коли закінчився піст, що тривав від Першого Спаса. Власне, Третій Спас менш відомий за попередні (Медовий і Яблучний) і відзначається не з таким розмахом.
На Горіховий Спас в церквах святять горіхи – волоські та лісові, які вже дозріли у садах та в лісі, а також хліб, мед, воду, букети з різнотрав’я, фрукти. На полях майже завершилися жнива, тож хліб випікають власноруч вдома із зерна нового врожаю. Після освячення ним пригощають всю родину, аби не хворіти.
Назва Полотняний Спас виникла через те, що на традиційних ярмарках раніше в цей день разом з фруктами і овочами продавали тканини, а не купити якусь з них і піти додому з порожніми руками вважалось поганою прикметою.
У давнину господині ткали полотна, вишивали рушники і шили одяг, а також виставляли тканину на продаж. Існувала приказка: «Перший Спас — на воді стоять, Другий Спас — яблука їдять, Третій Спас — на горі полотна продають».
На Третій Спас освячували колодязі та джерела питної води. Після завершення всіх святкувань вже починали підготовку до зими – остаточно прощалися з літом, сіяли озимі культури.
Нагадаємо, що наступного року за новим календарем, на який ПЦУ перейде з 1 вересня 2023-го, Горіховий Спас припадатиме на 16 серпня. Змістяться дати й інших свят, що передуватимуть йому.
Юлія Демусь
Готуємо кошик з фруктами до церкви і страви з яблуками вдома: 19 серпня святкуємо Другий Спас (ФОТО)
З медом, маком і квітами: 14 серпня святкуємо Перший Спас (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "З горіхами і хлібом: 29 серпня святкуємо Третій Спас (ФОТО)"