Яблучний Спас (Свято Преображення) – одне з 12 великих свят, присвячених Ісусу Христу, Спасителю, яке щорічно відзначають 19 серпня. Це Другий Спас із трьох і він символізує закінчення літа та прихід осінньої пори. У народі кажуть – «Яблучний Спас – пішло літо від нас».
Цього дня у храмах освячують кошики з фруктами нового врожаю, хлібом медом. Обов’язково треба покласти яблука – символ благополуччя і достатку, а ще можна сливи, персики, груші, виноград, з овочів – моркву і помідори.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230726_212827-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230726_212915-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230726_212640-768x1024.jpg)
Освячені продукти після служби можна смакувати з родиною, пригощати друзів, сусідів. Колись до Яблучного Спаса взагалі заборонялося їсти яблука, бо вважалося, що це може принести лихо. Втім, пояснення цьому є й більш раціональне – переважна більшість сортів до цього часу ще просто не дозріли.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_132043-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131445-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131533-768x1024.jpg)
Також відмовитися від свіжих фруктів рекомендували матерям, діти який померли в дитинстві, аби на небесах Янголи не обділяли їх яблуками.
На Спаса не можна працювати в саду і в городі, займатися пранням, наводити лад в оселі, влаштовувати весілля чи вечірки, вінчатися, сваритися, лаятися, вживати алкогольні напої і продукти тваринного походження, оскільки з 14 серпня триває Успенський піст.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131030-1024x768.jpg)
Вдома готують різноманітні страви – пироги з яблучною начинкою, запікають яблука з медом і горіхами, варили компоти, вареники та ін.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230726_212857-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230809_153501_634-819x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230816_202020_565-819x1024.jpg)
Не треба забувати про померлих родичів і, зокрема, 19 серпня, відвідати їх могили і вшанувати пам’ять.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131533-1-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131834-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131415-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230711_063551-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230724_221103-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130547-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130755-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131052-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131212-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131702-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130609-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130628-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131109-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131445-1-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230724_221356-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130659-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230807_224149-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130642-1-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131459-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131014-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131014-1-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130929-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_131243-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130755-1-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230817_130903-1-768x1024.jpg)
Юлія Демусь
Продавали домашні овочі та фрукти: як у Романові діти збирали кошти для ЗСУ (ФОТО)
З медом, маком і квітами: 14 серпня святкуємо Перший Спас (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Готуємо кошик з фруктами до церкви і страви з яблуками вдома: 19 серпня святкуємо Другий Спас (ФОТО)"