Протягом останніх тижнів житомиряни почали масово спалювати листя, гілки дерев та інше сміття, яке потрапляє до багаття. А днями у деяких районах Житомира стояв нестерпний сморід, адже біля житлових будинків, на присадибних ділянках, територіях підприємств, організацій та прилеглих до них територій почали позбавлятися від опалого листя найпростішим способом – вогнем.
Незважаючи на шкоду, якої завдає довкіллю та здоров’ю людини таке багаття та навіть штрафи, люди продовжують спалювати листя. Натомість відповідні органи, які можуть складати протоколи на порушників та штрафувати – цього так і не зробили.
За словами директора комунального підприємства «Інспекція з благоустрою міста Житомира», проблема зі спалюванням листя у цей період дійсно велика, проте повноважень для повноцінної роботи у працівників інспекції не вистачає. Не можуть вони й виписати штраф порушникам, навіть якщо впіймають на «гарячому».
«Для семи організацій ми надіслали листи-приписи. Наші працівники кожного дня моніторять ситуацію, але упіймати цих людей досить важко. Розумієте, зазвичай палять листя на вихідних, або після 18:00, коли у наших працівників теж вихідні. Але незважаючи на це вже складені приписи і робота продовжується. Проблема ще й у тому, що ми не маємо права заходити на приватну власність, навіть якщо є повідомлення про порушення. У нас немає таких повноважень. Це дуже болюче питання», – пояснив директор КП Юрій Юзвинськй.
Для того, щоб притягнути до відповідальності житомирян, які палять сміття, необхідно скласти адміністративний протокол. Але суму штрафу та його наявність або відсутність визначають лише адміністративні комісії Корольовського та Богунського районів Житомира. Самі ж інспектори штрафи складати повноважень не мають.
Крім Інспекції з благоустрою, питанням спалення сміття займаються й патрульні поліцейські. За останніх два тижні їм надійшло близько 10 звернень щодо проблемного питання. Але як виявилося, не мають права штрафувати порушників навіть патрульні. «Протягом тижня було лише два випадки. Але подібні виклики надходили й раніше. Поліцейські протоколи не складали, адже коли вони прибули на місце події, листя вже згоріло. Коли ми фіксуємо такі правопорушення ми можемо складати протокол за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ми не виписуємо штраф, а надсилаємо протокол до адмінкомісії», – пояснили у прес-службі патрульної поліції Житомира.
Але дивним чином у одній з районних радах про подібні протоколи чують вперше. За словами заступника голови Богунської райради, який очолює адмінкомісію, цього року жодного протоколу стосовно спалення листя до них не надходило.
Натомість у міській раді закликають житомирян викидати листя до сміттєвих контейнерів, але нарікають, що більшість містян навіть цього робити не має бажання.
«У нас є сміттєві баки, куди можна винести це листя і працівники КТП його вивезуть. Якщо ж його багато – вивезти можна одразу на сміттєвий полігон. Просто цього не хочуть робити», – переконує директор КП «Інспекція з благоустрою міста Житомира».
Проте самі житомиряни проблему пояснюють відсутністю просвітницької роботи. Адже багато жителів просто не знають, що листя можна викидати в сміттєві баки. А ще більша проблема знайти транспорт, який погодиться вивезти листя.
«Коли стало зрозуміло, що куп з листям вже забагато і вони величезні, довелося шукати когось, хто б це листя вивіз. І ось тут почалося. Охочих працювати за безготівковий рахунок надзвичайно мало і всі при ділі. Аби знайти, домовитись підписати відповідні документи, знадобилось майже два тижні. Машина нашому ОСББ коштувала трохи більше тисячі гривень. Якби ми розраховувались готівкою, це було б сімсот гривень. І це лише за те, що приїде якийсь транспорт з контейнером для сміття, яке ми мусимо завантажити власноруч чи ще когось найняти для такої роботи. Врешті ми впоралися власними зусиллями. А що робити пенсіонерці в приватному будинку? Не має значення, скільки в тебе цього листя, куб чи десять. Ти платиш за машину, а не за об’єм сміття. Скільки там той штраф становить? І чи ще доведеться його платити. Простіше та дешевше листя спалити, що вони й роблять», – поділилася власним досвідом житомирянка Діана Мінаєва.
Дивіться також: Осінні барви: бабине літо на Житомирщині
Будьте першим, хто прокоментував "Горить і димить: за спалене листя жодного житомирянина поки не оштрафували"