“Замкова гора – скелястий пагорб над річкою Кам’янкою, історична частина міста, де, за легендою, воно було засноване у 884 році”, – саме такий опис можна знайти у мережі території Житомира, що знаходиться поруч із Соборним майданом – за Домом Правосуддя.
Місцеві зазвичай прогулюються алеями у сквері, в центрі якого в 1984 році встановили великий пам’ятний камінь, а туристам під час ескурсій розповідають про будівлю Магістрату, вікаріату – нині краєзнавчий музей, Хрестовоздвиженську церкву, Кафедральний костел Святої Софії та дзвіницю біля нього, ін. Разом з тим, пропонують побувати на оглядовому майданчику, звідки відкривається краєвид на приватну забудову біля річки, частину мікрорайонів Мальованка та Корбутівка.










“З точки зору планувальної структури Житомир являв собою у часи пізнього середньовіччя посад біля замку із фортифікаційними спорудами і два передмістя на пагорбах. Вмежах Замкової гори, валів та ровів це було типове європейське місто з головним майданом “Ринок”, на якому по периметру розміщувались Королівський палац, Троїцька козацька церква, православне кладовище, торгові ряди, будинки міщан, ремісничі майстерні, школа, палац міського голови та будинки урядників, пізніше – й магістрат.
За інформацією українського історика Б. В. Антоновича, замок згорів у 1802 році. У 1837 році на цьому місті генерал Олександр Звягігнцев заклав міський сад. У 1960-х роках на місці замку був побудований партійний архів. Наразі лише назви Замкова гора, Замкова вулиця та Замковий майдан нагадують про існування укріплення на теренах центральної частини міста. До 1950-х рр. на Замковій горі був розташований старовинний Воздвиженський ринок, який закрили у зв’язку з будівництвом будівлі Обкому партії (Будинок Правосуддя)”, – йдеться на сторінці у Вікіпедії.






Що стосується самих скелястих пагорбів, на яких, власне, і розташувається Замкова гора, то побачити їх можна з Подільського мосту, який веде на Мальованку, з Мальованської Набережної (вулиця біля річки навпроти Замкової), а максимально близько та цивілізовано до підніжжя пагорбів можна дістатися через вулицю Подільську, а далі берегом вздвож Кам’янки або ж скористатися мостом через річку від тієї ж Мальованської Набережної (є вхід зі сторони Подільського і Чуднівського мостів). Орієнтир скель – висока будівля вгорі (корпус №2 Державного архіву Житомирської області, корпус №1 – на сусідній Охрімовій Горі).

Цим маршрутом у лютому 2025 року пройшли і журналісти сайту “Житомир таймс”, аби показати те, що переважно лишається невидим для людського ока, особливо у теплу пору, коли зелень дерев та чагарників на схилах майже повністю закриває величні скелі. До речі, при нагоді можна зайти і у двір Свято-Успенського собору (Подільська церква), звідки чудово видно усю забудову на Замковій горі. На вході – табличка про те, що у 1907-му в цій церкві охрестили Олега Кандибу (Олег Ольжич).













Біля підніжжя скель – кілька стежок, імпровізовані місця для відпочинку на каменях, залишки багаття, сміття. На кількаметровій висоті видніються господарчі будівлі та огорожа приватних будинків, які зведені майже на краю скелі.
















Юлія ДЕМУСЬ
Берега Кам’янки у Житомирі: водоспад Коденка місцеві перетворили на смітник (ФОТО)
Задонатити чи купити сувеніри: житомиряни можуть підтримати збір на FPV-дрони для 3 ОШБр (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Замкова гора у Житомирі: прогулянка до скель над Кам’янкою (ФОТО)"