Stay with Ukraine
1X FAN models
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
1xfan manager

Житомир екзотичний: рослини-хижаки, гіганські павуки й таргани населяють місцевий екоцентр (ФОТО-ВІДЕО)

Територію тут ділять велетенські таргани, павуки, рослини-хижаки та екзоти. У такому сусідстві вже більше трьох років діє експозиція навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища на базі Поліського національного університету. Загалом приміщення умовно поділене на кілька тематичних зон.

«Екологічне будівництво  та відновлювана енергетика» – це меблі, виготовлені із вторинної сировини – використаного картону.  Вона презентує інноваційний екотренд, який покликаний надихнути суспільство на реутилізацію використаної раніше сировини, економію деревини та використання  меблів, які не будуть отруювати приміщення. 

Колекцію незвичайних форм рослинного та тваринного світу представлено у зоні  «Жива природа». Зокрема,  є   тиландсії – рослини без коріння,  які одержують усі необхідні поживні речовини з навколишньої атмосфери. Також  тут зібрані групи рослин – хижаків. 

З тваринного світу в центрі мешкають представники Старого та Нового світу павуків-птахоїдів – «Brachypelma smithi» та «Poecilotheria regalis», а ще «Lasiodora parahybana», що є одним із найбільших у світі.  Є таргани «Blaberus craniifer»,  «тарган-архімандрит», тарган «автомобільчик», мадагаскарський тарган, аргентинський тарган.

Окремо діє «Регіональна геологія» з колекцією мінералів і гірських порід. Тут налічується близько 100 експонатів, які зібрані з різних регіонів Житомирщини та мають унікальну історію та географію  –  сірі житомирські та коростишівські граніти, червоні коростенські граніти, лабрадорити, кристали топазів, берилів, димчастого кварцу, моріону з Володимир-Волинського, Олевський бурштин й інші.  Є також скам’янілості із відбитками листка папороті, ракушок.

«Наразі навчальні заклади перебувають до кінця лютого на дистанційному навчанні. Через карантинні заходи ми тимчасово припинили проведення екскурсій, але у період останніх тижнів чи не щодня було по кілька груп школярів із Житомира та навіть області, – розповідає заступник керівника центру Віктор Пазич. – Діти цікаво і пізнавально проводять час. Також тут проводять заняття та ознайомчі заходи безпосередньо для студентів університету. Раніше це була звичайна навчальна аудиторія, але після ремонту облаштували екопростір і навіть не сподівалися на такий ажіотаж. Наша гордість – колекція рослин-хижаків. У зимовий період в приміщенні потрібно підтримувати температурний режим, а також постійно поливати їх дистильованою водою, бо це болотні рослини. Чим поживитися, знаходять самі. Звичайно, у зимовий період вони виглядають дещо інакше, адже це багаторічні рослини і ще й субтропіки».

Викладач демонструє «Сарраценії», які мають листя, закручене в глечики-пастки, що ростуть на верхівці кореневища. Частина листа утворює кришку. Всередині листя міститься травна рідина, за допомогою якої рослина перетравлює здобич. Є у центрі також «росички», діонея типова або венерина мухоловка, яка зазвичай росте у джунглях, а пастка утворюється краями листя, що захлопується, коли на ньому опиняється здобич.

Серед улюбленців відвідувачів – гіганські таргани. Тут їх п’ять видів, три з яких з’явилися нещодавно. Їх співробітники центру доглядають – годують раз у тиждень соковитими плодами, прибирають. Таргани в центрі вже встигли обзавестися родинами, а у деяких потомство буде з дня на день.

«Вони у нас вибагливі, тож намагаємося чергувати продукти. Сьогодні наприклад у раціоні апельсин. Його поклав буквально за годину до вашого приходу, – розповідає Пазич. – Як бачите, вже встигли добре посмакувати. Наступного разу буде морква».

А от у павуків раціон менш різноманітний – харчуються тарганами. За законами природи, їх їжа буквально росте поруч – таргани-аргентинці у сусідньому скляному контейнері. Годують павуків лише раз на два тижні. У зимовий період та при температурі менше 25 градусів, павуки у менш активному і майже сонному стані.

«Наша експозиція постійно поповнюється – обмінюємося із колегами, щось дарують. Не всі рослини тут можуть прижитися, бо це ж не оранжерея, а приміщення закладу вищої освіти, де ми створюємо і підтримуємо умови по можливості», – наголошує Віктор Пазич.

https://www.youtube.com/watch?v=qYp2kUcBcB4

текст та фото Юлія Демусь

Будьте першим, хто прокоментував "Житомир екзотичний: рослини-хижаки, гіганські павуки й таргани населяють місцевий екоцентр (ФОТО-ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*