Територію тут ділять велетенські таргани, павуки, рослини-хижаки та екзоти. У такому сусідстві вже більше трьох років діє експозиція навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища на базі Поліського національного університету. Загалом приміщення умовно поділене на кілька тематичних зон.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_122155-1024x768.jpg)
«Екологічне будівництво та відновлювана енергетика» – це меблі, виготовлені із вторинної сировини – використаного картону. Вона презентує інноваційний екотренд, який покликаний надихнути суспільство на реутилізацію використаної раніше сировини, економію деревини та використання меблів, які не будуть отруювати приміщення.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_122429-1024x768.jpg)
Колекцію незвичайних форм рослинного та тваринного світу представлено у зоні «Жива природа». Зокрема, є тиландсії – рослини без коріння, які одержують усі необхідні поживні речовини з навколишньої атмосфери. Також тут зібрані групи рослин – хижаків.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_123918-1024x768.jpg)
З тваринного світу в центрі мешкають представники Старого та Нового світу павуків-птахоїдів – «Brachypelma smithi» та «Poecilotheria regalis», а ще «Lasiodora parahybana», що є одним із найбільших у світі. Є таргани «Blaberus craniifer», «тарган-архімандрит», тарган «автомобільчик», мадагаскарський тарган, аргентинський тарган.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_123539-1024x768.jpg)
Окремо діє «Регіональна геологія» з колекцією мінералів і гірських порід. Тут налічується близько 100 експонатів, які зібрані з різних регіонів Житомирщини та мають унікальну історію та географію – сірі житомирські та коростишівські граніти, червоні коростенські граніти, лабрадорити, кристали топазів, берилів, димчастого кварцу, моріону з Володимир-Волинського, Олевський бурштин й інші. Є також скам’янілості із відбитками листка папороті, ракушок.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803645704-1024x768.jpg)
«Наразі навчальні заклади перебувають до кінця лютого на дистанційному навчанні. Через карантинні заходи ми тимчасово припинили проведення екскурсій, але у період останніх тижнів чи не щодня було по кілька груп школярів із Житомира та навіть області, – розповідає заступник керівника центру Віктор Пазич. – Діти цікаво і пізнавально проводять час. Також тут проводять заняття та ознайомчі заходи безпосередньо для студентів університету. Раніше це була звичайна навчальна аудиторія, але після ремонту облаштували екопростір і навіть не сподівалися на такий ажіотаж. Наша гордість – колекція рослин-хижаків. У зимовий період в приміщенні потрібно підтримувати температурний режим, а також постійно поливати їх дистильованою водою, бо це болотні рослини. Чим поживитися, знаходять самі. Звичайно, у зимовий період вони виглядають дещо інакше, адже це багаторічні рослини і ще й субтропіки».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803600250-1024x768.jpg)
Викладач демонструє «Сарраценії», які мають листя, закручене в глечики-пастки, що ростуть на верхівці кореневища. Частина листа утворює кришку. Всередині листя міститься травна рідина, за допомогою якої рослина перетравлює здобич. Є у центрі також «росички», діонея типова або венерина мухоловка, яка зазвичай росте у джунглях, а пастка утворюється краями листя, що захлопується, коли на ньому опиняється здобич.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_123852-1024x768.jpg)
Серед улюбленців відвідувачів – гіганські таргани. Тут їх п’ять видів, три з яких з’явилися нещодавно. Їх співробітники центру доглядають – годують раз у тиждень соковитими плодами, прибирають. Таргани в центрі вже встигли обзавестися родинами, а у деяких потомство буде з дня на день.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_123735-1024x768.jpg)
«Вони у нас вибагливі, тож намагаємося чергувати продукти. Сьогодні наприклад у раціоні апельсин. Його поклав буквально за годину до вашого приходу, – розповідає Пазич. – Як бачите, вже встигли добре посмакувати. Наступного разу буде морква».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803617515-768x1024.jpg)
А от у павуків раціон менш різноманітний – харчуються тарганами. За законами природи, їх їжа буквально росте поруч – таргани-аргентинці у сусідньому скляному контейнері. Годують павуків лише раз на два тижні. У зимовий період та при температурі менше 25 градусів, павуки у менш активному і майже сонному стані.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_123633-1024x768.jpg)
«Наша експозиція постійно поповнюється – обмінюємося із колегами, щось дарують. Не всі рослини тут можуть прижитися, бо це ж не оранжерея, а приміщення закладу вищої освіти, де ми створюємо і підтримуємо умови по можливості», – наголошує Віктор Пазич.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_124533-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_123458-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_122611-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_122438-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_122353-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/IMG_20220202_122233-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803962315-e1643816462577.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803841359-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803822499-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803631072-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803608209-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803605431-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1643803602827-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1641314290559.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/02/FB_IMG_1641314270650-1024x768.jpg)
текст та фото Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "Житомир екзотичний: рослини-хижаки, гіганські павуки й таргани населяють місцевий екоцентр (ФОТО-ВІДЕО)"