coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1xfan manager
Stay with Ukraine
1X FAN models
coin24 crypto exchange

Як за кілька років волонтерам вдалося відновити парк у Коростишеві (ФОТО)

Український скульптор, заслужений художник України Віталій Рожик за 40 років своєї творчої діяльності виготовив понад 700 скульптур з каменю, багато з яких стали окрасою і справжньою візитівкою Коростишівського парку культури й відпочинку. Його було закладено ще у 1860-му році на території площею майже 13 га.

Це унікальне місце із фонтанами, ставками, скелястими схилами і оглядовими майданчиками з часом перетворилося на суцільні хащі. Віталій Рожик, заручившись підтримкою родини і деяких підприємців міста, 10 років тому взявся виправляти ситуацію.

Саме йому належить ініціатива відновлення парку і створення у 2018-му році громадської організації з однойменною назвою «Коростишівській Парк», яка продовжує свою активну діяльність навіть в умовах війни.

Навесні цього року волонтери організації не лише звично влаштовували прибирання в парку, але й долучалися до виготовлення запальних сумішей і будівництва фортифікаційних споруд для оборони міста, влаштовували акції з надання адресної допомоги у вигляді продуктових наборів людям похилого віку і багатодітним родинам, купували і передавали рації та військове спорядження для захисників.

Членкиня правління Марія Чудовська з іншими волонтерами й активістами створили Центр допомоги переселенцям, де внутрішньо переміщені особи можуть отримати продукти харчування, одяг та інші необхідні речі. «Коростишівський Парк» у співпраці з волонтерською організацією «Крила Свободи» доставляли ліки і продукти у районну лікарню.

На знак вдячності польському народу за підтримку й допомогу українцям, у Коростишівському парку висадили кущі червоних та білих троянд, які, переплітаючись, утворили арку в кольорах національного прапора Польщі. Ці квіти, вертаючись додому влітку, звідти привезли українки, які змушені були тікати за кордон з початком активних бойових дій наприкінці лютого.

«За два останні роки ми засіяли газонною травою 1,5 га паркової території і змогли сформувати повноцінне газонне покриття. Повернули скульптури давніх сфінксів, які колись стояли в обійсті засновника парку – графа Г.Олізара. Було додатково змонтовано ще кілька скульптур Віталія Рожика і реалізовано проєкт освітлення. Окрім цього, очистили від сміття, карантинних і мертвих дерев 4,3 га і висадили 735 нових дерев (граб, дуб, клен, метасеквоя, липа, горобина, сосна, ялина, катальпи), безліч декоративних і вічнозелених рослин, клумбу з тюльпанами, – розповідає голова ГО «Коростишівський Парк» Олександр Босой. – Завдяки допомозі громади змогли залучити кошти на придбання інвентарю, який необхідний для догляду за парком, – газонокосарка, кущорізи, бензопили, ручні косарки, повітродувки та пилососи, лопати, граблі, тачки, лійки лопати. На жаль, через повномасштабний наступ російських військ і ту ситуацію, яка склалася в країні надалі, було припинено фінансування наших проєктів, кошти на які були закладені у бюджеті. В першу чергу, мова йде про набережну алею, відновлення купальні графа Олізара та мощення навколо неї».

Наразі в організації до 20 волонтерів, які долучаються до заходів на постійній основі, а на традиційні масштабні толоки приходить 30-40 людей, яких об’єднує бажання змінювати і робити простір парку ще кращим та функціональнішим. Переважно їх вік – від 25 років і вище.

«Перші толоки чотири роки тому збирали по кілька волонтерів. Вони висаджували рослини і поливали їх, розчищали парк, стригли кущі, загрібали сміття й листя. Роботи завжди було багато, але волонтерів підтримували місцеві жителі і підприємці, – ділиться членкиня правління ГО «Коростишівський Парк» Марія Чудовська. – Поступово доглянутою стала територія всього парку і тут навіть почали проводити різні активності спортивного й культурного спрямування – майстер-класи по йозі, скандинавській ході, уроки фінансової грамотності для дітей, музичні вечори, прямі футбольні трансляції, дискусійні клуби. Таким чином парк став асоціюватися із місцем для корисного і цікавого проведення дозвілля. Нам вдалося достукатися до місцевої влади і у 2020 році міськрада замовила створення проєктної документації для парку. Зважаючи на те, що з’явилося фінансування по догляду за територією, для цих потреб вже є постійний працівник, а в майбутньому передбачається збільшення штату. Ми плануємо, аби незабаром усі ці роботи виконували комунальні працівники парку, а волонтери змогли витрачати час, енергію та можливості на культурні проєкти».

За словами голови громадської організації, вони тісно співпрацюють ГО «Коростишівське науково-краєзнавче товариство», «МістоСад», «Паляниця», «Коростишівський музей», «Будинок дитячої творчості», «Шаховий клуб», Коростишівською міською радою і безпосередньо з відділом культури та туризму, значну підтримку ресурсами і благодійними внесками надають небайдужі жителі громади і представники місцевого бізнесу, завдяки чому закупляють інвентар, паливо та ін.

Попри колосальні зусилля і надважливу спільну роботу, додає Олександр, із запланованого змогли реалізувати лише половину. Втіленню амбітних ідей по відновленню історичної частини парку, аби зберегти його ідентичність, але разом з тим додати важливі сучасні інфраструктурні зручності, заважає відсутність землевпорядних документів і недофінансування.

«Наш парк став перлиною міста, улюбленим місцем для відпочинку та прогулянок, туристичним магнітом, – констатує членкиня правління ГО «Коростишівський Парк» Аліна Дорошенко. – Але це, на мою думку, не найбільше наше досягнення. Проєкт продемонстрував усім, як можна досягнути позитивних змін, маючи бажання, довіру і підтримку інших. Він став поштовхом для зародження інших волонтерських ініціатив і привернення уваги представників влади до проблем парку та міста загалом. Ми надихаємо».

Юлія Демусь

«Доброхімич» – безкоштовний волонтерський проєкт із вивчення хімії для школярів, які постраждали від війни

Українська «петриківка» у Фінляндії: Марія Мошківська із Житомирщини створює принти для бренду етноодягу «KAINO» (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Як за кілька років волонтерам вдалося відновити парк у Коростишеві (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*