Валентина Захаркевич (Вальчук) працює вчителем фізичної культури у Червоненському ліцеї на Житомирщині, а поміж тим – керує БО «Благодійний фонд «Допомога поруч» і координує волонтерську діяльність громади.
Розповідає, що допомагати захисникам почали з першого дня повномасштабного вторгнення російських військ. Купували і передавали усе: від спорядження, засобів захисту, взуття до сокир, лопат, білизни, шкарпеток, продуктів харчування, засобів гігієни. Намагалися оперативно виконувати запити від захисників.
Нині на рахунку громади близько сотні бусів, які завантажили необхідним і відправили на передову. Співпрацюють із волонтерами з Ружина, «Волонтерським штабом Житомира», БОМБФ «Фондом Богдана Кицака», волонтеркою Інною Тарасюк, мають закордонних партнерів, які від яких отримують гуманітарні вантажі для внутрішньо-переміщених осіб, що переїхали на територію громади за період бойових дій зі сходу і півдня країни.
«Ми активно працюємо, допомагаємо воїнам на передовій і тим, хто проходить лікування в госпіталях у Житомирі та Бердичеві, видаємо речі і продуктові набори ВПО, тобто всім, хто звертається. Зараз переважно все йде військовим 30 бригади, десантникам 95 бригади, артилеристам 26 бригади і «точково» на інші підрозділи. Купували автомобіль, генератори, тепловізори, амуніцію, буржуйки, ліки, дуже багато готуємо домашніх страв – випічка з різною начинкою, голубці, м’ясні страви, салати, вареники, – ділиться Валентина Захаркевич.
– Долучаються колеги та представники громади, велику підтримку надають місцеві підприємці. Ми зробили більше 4000 порцій тушонки, рибних консерв і каш з м’ясом у банках. Передаємо сало, мед, вчителька початкових класів Наталія Паламарчук робить вітамінні суміші із меду, імбира та лимонів. З вересня виготовляємо сухі супи і борщ швидкого приготування. Досвід перейняли від волонтерів із Кашперівки. Якось вони відправили такі хлопцям на фронт, а ті потім попросили у нас, тож довелося викручуватися, тому взялися робити самостійно. В нашому меню – червоний борщ, гороховий суп, суп-харчо, рисовий суп, рибна юшка, гречаний суп з м’ясом. Овочі, м’ясо, рибу і крупи попередньо відварюємо, подрібнюємо блендером, сушимо і фасуємо у пакети по 400 г, вакумуємо.
Моркву, буряк, капусту, цибулю для борщу сушимо сирими. Щоб ви розуміли, з 10 кг капусти виходить 1 кг сухої продукції. Один пакет розрахований на 5 л води. Потрібно її закип’ятити і засипати суміш. Отримуємо лише схвальні відгуки від армійців. Цих пакетів теж певно до 4 тисяч зробили. Інгредієнтами так само допомагають люди й підприємці, щось купуємо за кошти, які збираємо. До речі, саме підприємці забезпечили блендерами, міксерами, сушарками для сухих супів. Свій фонд ми заснували лише на початку осені, основу волонтерської команди складають 15-20 осіб, це ті, що на постійній основі, а також наші водії. Проводимо благодійні заходи, ярмарки, акції за участю дорослих і дітей, збираємося і готуємо разом чи кожен у себе вдома. Це наша спільна справа – допомагати воїнам здобувати перемогу, дякую за небайдужість усім тим, хто відгукується. Все буде Україна».
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "У Червоненській громаді на Житомирщині готують домашні страви та сухі супи і борщ для воїнів (ФОТО)"