На початку літа минулого року в орендованому приміщенні колишнього харчоблоку лікарні в селі Потіївка на Житомирщини облаштували власну пекарню, яка нині забезпечує хлібом не лише торгові заклади, а й соціальні групи населення та військових на фронті.
Відкрити власну справу в період повномасштабної війни наважився 25-річний Микита Кибукевич. Каже, що таку мрію мав давно, до цього протягом двох років вивчав технологію приготування хліба онлайн та практикувався вдома. Врешті, у співпраці із місцевою владою та при підтримці закордонних інвесторів відкрив пекарню «Потіїв-хліб». Частину обладнання надали іноземні благодійники, а решту і сировину для роботи придбав за власні кошти.
Нині в асортименті – 20 видів різних виробів, а у команді – 6 найманих працівників. Працюють тиждень через тиждень. Зміна триває з 18 години вечора до 6 ранку, а вже наступного дня свіжий хліб, батони та пиріжки розвозять по селах, у магазини в Радомишль, Коростень, Черняхів. Нині, за словами Микити, завершуються домовленості про те, аби реалізувати продукцію пекарні у закладах мережі «Власна ферма» в обласному центрі. Потужності «Потіїв-хліб» – 2000 виробів щоденно. Втім, зараз працюють залежно від замовлень: 400- 900 виробів за зміну. Вартість – одна з найнижчих в регіоні, крім того передбачені «соціальні» ціни для пенсіонерів, ВПО, багатодітних родин.
Микита Кибукевич зі своєю пекарнею в липні 2022-го став учасником проєкту «єРобота», завдяки чому отримав мікрогрант для розвитку бізнесу. За ці кошти було куплено ще одну модульну піч, сировину й матеріали.
«Ми з дружиною та трьома дітьми переїхали на Житомирщину із Рівненської області. Проповідуємо Слово Боже, займаємося соціальним служінням і допомагаємо усім, хто перебуває у скрутному становищі. Війна та ситуація в країні сприяли пошуку нових можливостей та напрямків для підтримки, – пояснює Микита Кибукевич. – Хліб – це те, що люди потребують першочергово. Інколи питання не лише у фінансовій спроможності придбати його. Є населені пункти, куди його взагалі не привозять чи роблять це дуже рідко. Ми взяли на себе певні соціальні зобов’язання, співпрацюємо із волонтерськими центрами, також передаємо хліб безкоштовно захисникам безпосередньо у військові частини чи на передову, дитячим закладам тощо. «Потіїв-хліб» має усі дозвільні документи, продукція відповідає ДСТУ, співробітники оформлені офіційно, сплачуємо податки. Це важливі аспекти ведення підприємницької діяльності і підтримки економіки. Наш хліб знають, люблять, чекають. Використовуємо лише якісну сировину, дотримуємося рецептури та усіх технологічних процесів. У нас є пічки, які працюють від електроенергії, а також на пресованій тирсі. Можемо працювати автономно від генератора, не зменшуючи потужностей».
У пекарні асортимент розширювали поступово. За кілька місяців діяльності суттєво наростили позиції. Випікають те, що користується найбільшим попитом. Зокрема, мають 8 видів хліба – цибулевий, з часником, пшенично-житній, цільнозерновий, сірий, з льоном і тмином, батони, а ще пиріжки з повидлом, маком, згущеним молоком, капустою ватрушки, плюшки та багато іншого.
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "В сільській пекарні Микити Кибукевича на Житомирщині випікають 20 різновидів хлібобулочних виробів (ФОТО)"