Каштан – близький родич бука і дуба. Може досягати у висоту до 60 метрів, плодоносити починає з 3-5 року. З ростом урожай збільшується повільно і тільки до 50-річного віку може дійти до 70 кг і більше з одного дерева. Загальна тривалість життя звичайного каштана – 100-200 років, а от так звані їстівні ростуть ще довше.
Завдяки високому вмісту танінів деревина каштана вирізняється довговічністю і високо цінується як будівельний матеріал. Красива і міцна деревина використовується в столярній справі, зокрема з каштана виготовляють бочки для найдорожчих вин.
Стилізований лист каштана, починаючи з середини 20 століття став основним елементом герба Києва (у 1969 році – через те, що був приємний на вид, а його листя і квітка мали чітко впорядковану форму).
Каштан — це один з небагатьох горіх з вітаміном С. Каштани — єдиний низькокалорійний горіх: на 30 грам запеченого або сушеного каштана доводиться 1 грам жиру і 70 ккалорій. Китайці з’їдають 40% всіх каштанів у світі. Вони запікають їх в гарячому піску і готують в супах. У Франції на Різдво і Новий рік подають спеціальне частування — зацукровані каштани, які називаються «marron glace».
Назва «каштан» зазвичай відноситься до декількох видів рослин. Каштани одного роду їстівні, а іншого – ні, тому для вживання бажано купувати їх у магазині.
Як і у випадку з попкорном, усередині шкаралупи каштана міститься волога. Коли він нагрівається, ця волога може з силою розірвати шкаралуп, тому завжди потрібно надрізати шкаралупу каштана, щоб виходив пар. Горіхи каштана багаті вуглеводами і швидше нагадують картоплю, ніж інші горіхи. Готувати каштани дуже просто – очистити від шкірки/шкаралупи, покласти в сковорідку і підсмажувати 15 хвилин, поки не відкриються. Очищені, підсмажені або запечені каштани можна їсти так чи розім’яти в пюре і змішати з пюре з солодкої картоплі або гарбуза.
Власне, у світі каштан розглядається як хлібне дерево. Вихід борошна з каштанів складає 70 %. Воно виходить високої якості, не поступається пшеничному за смаком і поживністю, хіба відрізняється відсутністю клейковини.
Плоди каштана вживають не лише смаженими і печеними, але й вареними. Вміст вуглеводів у них такий, як у пшениці та рисові. Якісні каштани мають бути блискучими і важкими. У воді повинні тонути. Зберігати каштани рекомендується в прохолодному місці від 10 до 14 днів.
Плоди каштанів використовують у народній медицині, а також на їх основі виготовляють фармпрепарати – таблетки, гелі, креми та інші лікарські засоби, які можна придбати в аптеці.
До слова, житомиряни можуть здати каштани на переробку. Прийом сировини стартував у пункті збору за адресою вул. Параджанова,84. Звертатися можна у будні з 8.00 до 17.00. Вартість одного кілограма каштанів – 4 гривні. Також по Житомиру працюватимуть й інші пункти прийому, але ціна там буде нижча на одну гривню.
«З каштанів восени прийнято робити різні поробки разом з дітьми – в школі, на гуртках чи вдома. Між тим, можна корисно провести час на свіжому повітрі – в парку, біля навчального закладу або вашого будинку, у сквері поруч, збираючи каштани. Таким чином ви зробите місто чистішим, а ще забезпечите фарміндустрію сировиною для виробництва ліків. Та найголовніше – ще й можна заробити кошти й витрати їх на власні потреби, віддати на благодійність тощо», – наголошують представники chyste_misto.zt, а також нагадують, що у них, окрім каштанів, можна здавати ПЕТ-пляшки, алюмінієві бляшанки, скляні пляшки з напоїв, макулатуру.
Компанія працює на ринку більше 20 років і закликає жителів Житомира сортувати відходи, зменшуючи навантаження на загальноміський сміттєвий полігон, а разом з тим дбати про навколишнє середовище.
Будьте першим, хто прокоментував " Житомиряни можуть здати на переробку каштани: вартість та адреса пункту прийому (ФОТО)"