coin24 crypto exchange
1xfan manager
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine
1X FAN models
coin24 crypto exchange

Безпритульні тварини: собаче життя по-бердичівськи

Безпритульні тварини в Бердичеві

В житті кожного українського міста безпритульні собаки відіграють особливу роль. Більшість ставиться до цього явища вкрай негативно. Місцева влада постійно каже про нестачу фінансових ресурсів на будівництво притулків, а громадські організації із захисту тварин переходять на інші напрями роботи, бо не отримують підтримку населення – яке звикло до думки, що собаки можуть зненацька напасти на вулиці.

 Коротка історія болючого питання

Бердичів за два десятиліття зовсім не зрушив з мертвої точки, лише поглибив проблему до її невідворотності. Громадські активісти постійно проводять анкетування серед населення, де головною проблемою вважають напади собак на простих мешканців. Люди часто носять з собою спецзасоби для боротьби з собаками. Широкого масштабу проблема набула у 2007-2008 років, коли містом прокотилися хвилі масових отруєнь тварин, яким неможливо було допомогти, а громадяни спостерігали за їх повільною смертю. Це страшне видовище засудила місцева влада, але багато часу пройшло, а подібні методи залишилися. На сьогодні фігурує версія, що це здійснили комунальні служби, щоб зменшити кількість тварин, не погодивши це з зоологічними службами.

Перші кроки до вирішення проблеми розпочалися на початку 2010 року з будівництва притулку для тимчасового утримання бездомних тварин, який знаходився на базі дорожньо-ремонтного управління. Перший тимчасовий будинок для безпритульних собак був побудований силами підприємства у співпраці з одним із ЖЕКів, без залучення коштів з міського бюджету.

«Це перший серйозний крок щодо вирішення проблеми безпритульних собак в нашому місті, і тому ми з радістю погодилися допомогти. Тут вже є вільні місця для утримання, територія для забудови (якщо одного притулку не вистачить), а також машина, клітини, петлі, і працівники, які будуть займатися виловом собак і доглядом за ними. Зі свого боку хочу сказати, що центр «Айболит» буде безкоштовно проводити медичний огляд і стерилізацію тварин,» – коментує Сергій Орлюк, директор ветеринарної клініки «Айболит».

Але громадська організація «Товариство захисту тварин» залишилася невдоволеною. Її представники виступали з різкою критикою притулку, який на їхню думку, абсолютно не відповідає нормам утримання. Активісти вважають, що тварин будуть містити в антисанітарних умовах, без нормального догляду. Декілька років все залишалося, як було до цього – приватна клініка стерилізує тварин за принципом «Відлов – Стерилізація – Повернення», міська влада не звертає увагу на це, або робить вигляд, що прагне допомогти. Тільки у вересні 2014 р. було представлено проект будівництва комунального притулку для тварин.

«В основу появи закладу місцевими фахівцями було взято приклад сусіднього Коростеня, притулок зведуть на вулиці Чуднівській, поруч із КП «Бердичівкомунсервіс» – подалі від житлового будівництва, згідно усіх санітарних норм, розрахований він буде на 250 тварин. Вже розроблено проектну документацію, єдина проблема – фінанси. Нестача коштів як на саме будівництво, так і на утримання притулку,» – каже Сергій Онофрійчук, заступник міського голови з питань ЖКГ.

Конкурс чиновницьких обіцянок і прожектів

У соціальних мережах на початку 2015 року мешканці міста почали помічати, що збудований у 2010 році силами громадських активістів невеличкий притулок для бродячих тварин (зовсім поруч з виділеною для будівництва землею) не зникає, але лише збільшується і продовжує свою роботу замість комунальних служб. У березні цього ж року зооактивісти написали офіційне звернення на ім’я міського голови з проханням виділити територію та клітки для утримання собак.

Активістам надали приміщення на території комунального підприємства, де члени громадської організації «Добре серце» своїм коштом і силами будували всередині будки та вольєри, шукали матеріали для того, щоб захистити тварин від протягів, затуляючи шпарини та латаючи дірки. По завершенню робіт планується, що в ньому будуть вольєри для малечі, якій для нормального розвитку потрібно більше простору. На утримання 50 собак у притулку, за підрахунками активістів, на місяць було потрібно близько 10-15 тисяч гривень, в цю суму входять і вакцини для щеплення, і лікування тварин, і подальший розвиток самого притулку.

Також у березні 2015 року було продовжено програму під назвою «Стерилізація бездомних собак». Суть такої схеми – ви приносите в Центр безпритульних собак. За дорослого собаку громадяни отримували 30 гривень, за цуценя – 15 гривень, а фахівці центру на основі аналізу стану тварин вирішували, що з ними робити далі. Агресивних і смертельно хворих тварин піддають евтаназії, а інших –  стерилізують, вішають силіковоні бірки і відпускають на волю.

Минув рік, а роботи так і не розпочалися. Проблему безпритульних тварин у Бердичеві після цього обговорювали ще десятки разів. Були скарги від місцевих мешканців, які постраждали внаслідок агресивної поведінки цих тварин, були численні пропозиції громадських активістів. А перед черговими парламентськими виборами з боку нинішнього депутата Верховної ради Олександра Ревеги роздавалися обіцянки розпочати будівництво повноцінного притулку. Проте усе залишилося на рівні розмов.

«Треба провести серйозну роботу по відлову безпритульних тварин, в основному – собак, тому що вони контактують з лисами. Для цього залучати не тільки служби комунсервісу (їх недостатньо), а й ті організації, які мають досвід і спорядження, з Житомира, Вінниці, Козятину. Звичайно, за кошти. Після відлову тварини підлягають в першу чергу вакцинації і стерилізації, з цим питанням будемо звертатися в приватну клініку «Айболит,» – запевняє Сергій Онофрійчук, заступник міського голови з питань ЖКГ.

Собаче нашестя на дитячі майданчики

Місцевий журналіст Денис Заремський виклав у соціальні мережі статтю, яка набрала широкого розголосу, де містилися фото безпритульних тварин, які вільно гуляють на дитячих майданчиках Центрального парку культури та відпочинку міста Бердичева. «Хто буде відповідати у випадку трагедії? Міська влада, яка ігнорує проблему, адміністрація парку, на території якого відбувається таке неподобство, чи винними знову зроблять батьків, які «недогляділи» дитину?» – риторичног запитує Денис Заремський.

Наприкінці літа 2016 року, на офіційному порталі міста Бердичева було розміщено проект рішення Бердичівської міської ради щодо внесення змін у рішення «Про затвердження Програми розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою міста Бердичева на 2016 рік». В оприлюднених змінах говорилося про виділення 22 тис. гривень МКП «Бердичівкомунсервіс» на будівництво притулку для безпритульних тварин по вул. Чуднівській, 156. Звісно, це виявилося дуже дивним фактом, тому що цієї суми не вистачило би навіть на проектно-кошторисну документацію.

Як виявилося, впровадження системи ProZorro завадило фінансуванню будівництва притулку. З держбюджету було виділено кошти на будівництво притулку у сумі 250 тис. грн., хоча загальна кошторисна вартість – близько 4 мільйонів. Було оголошено проектну закупівлю через дану систему, у якій зареєструвалися 4 учасники (ТОВ «АртХаус», ПП «ЕлітБуд-1», ДП «Прогрес-Буд» ПАТ «Бердичівський машинобудівний завод Прогрес» та ПП «Будівельник»). В свою чергу. протягом всього періоду тендеру закупівля не відбулася, бо в учасників були проблеми з документами.

Програма, автором якої є С. Орлюк, досить докладна, та є одне «але»: пересічні громадяни міста Бердичева не можуть ознайомитися з нею, бо вона досі не опублікована на офіційному порталі Бердичева. Сергій Орлюк заявив, що коли він звернувся з таким проханням до працівників міськвиконкому, то йому повідомили, що він, як депутат Житомирської обласної ради, не має права втручатися у діяльність міської ради.

Якщо влада не діє – діють варвари

В лютому минулого року відбулося резонансне вбивство безпритульного собаки. «Близько половини 12-ої ночі я курила на ґанку біля під’їзду. Раптом почула звук, дуже схожий на звук пневматичного пістолета. Заревіла спочатку великий собака, слідом за нею – маленьке цуценя. Я вийшла у двір і побачила, як метушилося маленьке цуценятко, почула з кущів ще кілька клацань «пневмата» і побачила, що біжить у свій під’їзд сусід, якого я одразу впізнала. Він дострілював маленького цуцика впритул. Я викликала поліцію. Вони приїхали близько 15 хвилин на першу, я все їм розповіла. Полісмен, який залишився допитувати бузувіра, сказав, що він зізнався, але провини своєї не відчуває!» – розповів анонімний свідок подій.

В березні 2017 року відбулось засідання постійної депутатської комісії, на якій депутати міської ради розглянули питання утримання тварин в місті та міську програму контролю популяції безпритульних тварин на 2017-2018 роки. Було вирішено надати 10 днів фахівцям – працівникам управління ЖКГ, аби вони опрацювали проекти Сенчі, Лужанського і Орлюка та розробили на основі пропозицій Сергія Орлюка програму, яка б закрила всі проблемні питання під час відлову, проведення медичних маніпуляцій, утримання безпритульних тварин та вирішення їх подальшої долі. Реальних наслідків – нуль.

І ось, нарешті, Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 12.07.2017 р. виділив місту Бердичеву субвенцію з державного бюджету у розмірі 4,2 млн. грн., з яких 1 млн. гривень піде на будівництво притулку для безпритульних тварин по вул. Чуднівська, 156. Чи були ці кошти використані по призначенню, достеменно невідомо досі. Чи то справді причина у недолугості програми (написаної передовим лікарем-ветеринаром, якого знають по всій Україні), чи то корупція у Бердичеві насправді не така, яка нам ввижається – однак жителі Бердичева можуть бути впевнені в тому, що засилля безпритульних тварин на вулицях міста триватиме.

21 листопада 2017 року соціальні мережі вибухнули фотографіями мертвих тварин на центральній вулиці міста (навпроти прокуратури!), які, за зовнішніми ознаками, Були отруєні цианідом калію. А вже 29 листопада міське комунальне підприємство «Бердичівкомунсервіс» уклало договір з ПП «Будівельник» на будівництво у райцентрі притулку для тварин. Згідно з договором, підрядник має за 2 роки збудувати притулок за адресою: вул. Чуднівська, 156. Ціна питання – 4,3 млн грн, з яких 1 млн грн підрядник отримає у 2017 році, трохи більше 3 млн грн – у 2018 та ще близько 200 тис. грн у 2019 році. Цікаво, що знайти підрядника, який узявся б будувати притулок, вдалося тільки з п’ятого разу.

Промінь сонця у диких хащах

Представник «М-Формації» Альона Король подала на бюджет участі 2017-2018 свій власний проект «Стерилізація безпритульних тварин для малозабезпечених верств населення у місті Бердичеві», який, на її думку, допоможе вирішити питання з безпритульними тваринами у місті. Народженню цього проекту передувала дуже тяжка і наполеглива праця, адже автор ретельно підійшла до справи. Її консультували люди, які вже не перший рік переймаються проблемою, серед них – директор Центру ветеринарної медицини «Айболит» Сергій Орлюк та голова Товариства захисту тварин «Добре серце» Олександр Бунін.

9 січня 2018 року автор проекту виступила з презентацією ініціативи, показала власні соціологічні дослідження та усі причини того, як собаки потрапляють на вулицю. На думку А. Король, саме допомога малозабезпеченим бердичівлянам у стерилізації їх улюбленців дозволить ліквідувати основний канал виходу на вулицю нових «бомжів» тваринного світу.

Юрій МЕЛЬНИК

Будьте першим, хто прокоментував "Безпритульні тварини: собаче життя по-бердичівськи"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*