Традиційно 15-го вересня у Бердичеві проходить година пам’яті біля меморіального комплексу на вулиці Молодогвардійській. Лунає поминальна молитва від рабинів, люди приносять квіти.
«Голокост – це страшна трагедія і вічно болюча рана для усього Бердичева. Загинув фактично кожен другий житель нашого міста. Про це свідчить суха статистика, про це стогнуть кам’яні пам’ятники і обеліски, про це зібрані факти у нашому музеї єврейства, про це розповідають живі очевидці того жаху», – каже міський голова Бердичева Василь Мазур.
У єврейській общині Бердичева розповідають: у вересні 1941-го року відбувся перший масовий геноцид єврейського населення, здійснений гітлерівцями в Європі і Радянському Союзі. За 2,5 роки окупації нацисти знищили у Бердичеві понад 38,5 тисяч осіб, з них майже 30 тисяч євреїв. Тоді, кажуть, чисельність міста зменшилась майже в 4 рази. Разом з фізичним вбивством євреїв знищили і всі синагоги Бердичева.
«Для Бердичева – це один з переламних трагічних моментів життя всього міста. Це дата, яку неможливо забути і викреслити. Вона має лишатись у пам’яті. Наша єврейська община нараховує декілька сотень членів нині. І ті, хто пережив ці події, їх лишається все менше і менше, це одиниці. Деякі, на жаль, покинули цей світ, деякі не живуть уже у Бердичеві. Лишились одиничні свідки, які можуть щось згадати, розказати, бо час іде – пройшло уже 79 років з часу тієї трагедії. Цього дня ми їдемо на 7 братських могил поблизу Бердичева, на деяких цьогоріч обновили плити. Декілька разів в останні роки знаходяться вандали, які шукають золото, розкопують могили, викидають кістки. Цьогоріч поліція напала на слід вандалів, сподіваємось, вони будуть спіймані найближчим часом», – розповідає Аківа Нємой, помічник головного рабина Бердичева.
Минулоріч на місці колишнього єврейського гетто німецький Фонд «Меморіал убитим євреям Європи» в рамках проекту «Захистимо пам’ять» облаштував місце пам’яті у вигляді архітектурних конструкцій. Це інформаційні стели з довідками про життя євреїв у місті, їхнє винищення в період Другої світової війни.
Загалом, розповіли під час години пам’яті, за час Голокосту загинуло 6 млн. людей. Україна стала конвеєром смерті поряд з іншими державами, довгих 3 роки душив її нацистський смерч.
Будьте першим, хто прокоментував "Більше 38 тисяч убитих людей: у Бердичеві згадують жертв гітлерівської окупації (ВІДЕО)"