Михаіл Чайковський – постать загадкова, багатогранна, неординарна та досить суперечлива для багатьох. Він залишив помітний слід в історії та культурі кількох держав, був представником так званої «української школи» в польськомовній літературі XIX століття – творив популярні повісті, оповідання та романи з історії Козаччини, які видані польською мовою та перекладені різними мовами (літературна спадщина становить 12 томів), працював у французьких газетах.
Чайковський був католиком та сполонізованим шляхтичем, певний час проживав на території Волинської губернії, потім переїхав у Польщу, звідти емігрував у Францію, а далі прийняв іслам і воював проти Москви на службі у турецького султана як Мехмет Садик-паша. На старості літ отримав дозвіл знову повернутися у Російську імперію (до цього Москва неодноразово вимагала його видачі), оселився з молодою дружиною у Києві (на чай знайомства йому було 70, а їй – 19), отримував пристойну пенсію від Османської імперії, працював журналістом, писав твори та спогади. Коли дружина втекла з управителем дому, перебрався на хутір в Чернігівській губернії та закінчив життя самогубством у віці 81 рік.
Кажуть, що свого часу за популярністю у Європі він був другим після Наполеона, якого, за однією із версій, врятував від полону дідусь Михаіла – войський Михайло Глембоцький. Він воював на боці Бонапарта, був легко поранений у Бородінській битві, а в бою на Березині урятував полководця від полону, віддавши свого коня. Власне, батько Михаіла помер, коли хлопчику було лише чотири роки, тому його вихованням займався дідусь, який походив із роду Івана Брюховецького. У його домі онук носив козацький одяг, вивчав історію, фольклор і військову справу.
На Житомирщині у с.Гальчин Гришковецької громади зберігся маєток, де народився у 1804 році і провів юність Михаіл Чайковський, а далі відправивився звідси вчитися в ліцей Джона Воллсея в Бердичеві, пізніше на навчання поїхав у Польщу.
Наразі у маєтку облаштували культурно-просвітницький простір “Чайковський Space”, відвідати який можуть усі охочі.
“Чайковський” Space пропонує:
– відвідати екскурсію обійстям та маєтком Михаіла Чайковського;
– взяти участь у різноманітних культурно-мистецьких та просвітницьких заходах (квартирниках, вечорах кіно, квестах, літературних вечорах, виставках, костюмованих вечірках тощо);
– можливість бронювання простору для особистих подій.
Години роботи*:
Пн-Пт: 10:00 -17:00
Сб: 12:00 – 18:00
Нд: 12:00 – 18:00
*можуть змінюватися в залежності від проведення заходів.
Життєпис Михайла Чайковського: народжений в Галичині, навчався у Бердичеві та Варшаві. Відзначився як політичний та військовий стратег під час Листопадового повстання, емігрував до Франції, де працював над публікацією своїх творів. Згодом – боровся на боці османської імперії проти російської імперії, очоливши козацькі загони. Мав три імені: Михайло Чайковський, Міхал Чайковський та Садик Мехмед. Тричі змінював віру – католицизм на іслам, а потім – на православ’я, і мав п’ять дружин. Його політична та військова діяльність стала прикладом відданості ідеям свободи та незалежності України, а про його подвиги українці, поляки й турки складають легенди. Ким же насправді був цей чоловік, ви зможете дізнатися, завітавши до його садиби в селі Гальчин Гришковецької громади Житомирської області.
Родовий маєток Михаіла Чайковського у селі Гальчин перетворився на унікальний культурно-просвітницький простір “Чайковський Space”. Тут ви зможете насолодитися поєднанням креативного дозвілля, неформальної освіти та збереженням пам’яті про видатну особистість – Михаіла Чайковського.
Занедбана історія: старовинна садиба під Житомиром чекає на дбайливого власника (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Екскурсії, виставки, квести, квартирники, літвечори: “Чайковський Space” на Житомирщині запрошує"