Спадщина Ольги Вангенгейм: дерев’яна школа в селі Ставки, якій більше 130 років, функціонує й досі (ФОТО)

Спадщина Ольги Вангенгейм: дерев’яна школа в селі Ставки

Велика дерев’яна споруда, прикрашена різьбленням, у селі Ставки поблизу Радомишля –  будівля зі столітньою історією.  Її, за одними джерелами у 1887, а за іншими у  – 1895 році, збудувала власним коштом дворянка голландського роду Ольга Петрівна Вангенгейм, заснувавши спершу однокласове, а згодом двокласове училище. Нині приміщення використовується як школа – тут навчаються учні з 1 по 9 клас.

Ольга Вангенгейм на територію сучасної Житомирщини переїхала разом із сестрою Антоніною із Чернігівської губернії, де дівчата після смерті матері продали частину спадщини (землеволодіння були розподілені між двома сестрами і двома братами) і придбали у Ставках давній маєток і землі,  які належали польським магнатам Дуніним-Вонсовичам.

У Ольги була мрія – відкрити школу для сільської дітвори, яку успішно реалізувала. Сама вона  закінчила Міністерську Київську гімназію й могла вчителювати у початковій ланці. Згодом до своєї гімназійної освіти  додала ще спеціальну вчительську, закінчивши у Санкт-Петербурзі жіночі Бестужевські курси. Її сестра і чоловік померли, тож жінка повністю присвятила себе розвитку школи, де зібрала великий колектив вчителів, а заняття відвідували діти не лише цього, а й сусідніх сіл.

Викладалися граматика, література, арифметика, геометрія, природознавство, історія, географія, діяли сільськогосподарські та ремісничі класи, приділялася увага естетичному вихованню (малювання, ліплення), школярі доглядали за палісадниками і квітниками, ставили п’єси,  а також був дитячий хор і чимала, за тодішніми мірками, бібліотека. Багато учнів далі йшли здобувати освіту в гімназії та вчительські семінарії. У кого на це коштів не було, Ольга Петрівна могла фінансового допомогти.  

Свого часу в цій школі навчалися український геолог, лауреат Ленінської премії СРСР Єлизавета Матвієнко, ватажок повстанського руху на Київщині Юліан Мордалевич, член Центрального Українського повстанкому Антон Вернигора, відомий український мовознавець, брат  Матвієнко  – Оникій, зв’язковий УПА в 1950—60 рр. «Сокіл»  –  Дмитро Овсієнко, який помер у 2009-му. Через кілька років на території колишнього хутору Жадок (у 40-50-х роках минулого століття Жадок був одним із осередків руху опору ОУН та УПА), де він проживав, ініціативна група створила історичний простір «Постанський хутір», куди можна завітати з екскурсією.

Ольгу  Вангенгейм спіткала нелегка доля: коли Російською імперією  покотилися перші революційні хвилі,  вона потрапила під підозру в антиурядовій діяльності, була заарештувана й доправлена до Києва. Невдовзі її відпустили, тож змогла повернутися до села й школи, але виявилося, що перебування у Лук’янівській в’язниці негативно вплинуло на здоров’я, викликавши хворобу – сухоти, як і у її сестри Антоніни.   У 1908 жінка померла в Києві, де й була похована на Байковому кладовищі, а на приміщенні школи в Ставках встановили  барельєф, вшановуючи її пам’ять.

Колишні ремісничі класи  у школі за радянської влади реорганізували у сільськогосподарський технікум, але у 1935 році його перевели до села Рогачів, тож колишній ставецький маєток прислужився справі боротьби з сухотами.

Племінник Ольги Вангенгейм  – Олексій,   організував і  очолював гідрометеорологічну службу СРСР, але був репресований і розстріляний на Соловках у листопаді 1937-го разом. На його особовій справі  була позначка «український буржуазний націоналіст».

Варто зауважити, що село Ставки мало таку назву до 1928 року і протягом багатьох десятиліть називалося  Леніне. Багато жителів померли у період Голодомору протягом 1932-1933 років. Історичну назву селу було повернуто лише взимку 2016 року.

 До речі, фото школи у Ставках можна зустріти у книзі «Архітектор Безсмертний. Доцільність і естетика» Дмитра Малакова, тож дехто помилково може вважати, що  вона була збудована за його проектом. Власне, Безсмертний – київський архітектор, автор проектів будинку Ф. Ягимовського («будинок з котами»)  та Казенного винного складу. Так от, найймовірніше, світлину просто використали як ілюстрацію одного  зі  зразків тогочасного сільського громадського будівництва, а не роботи архітектора.

Попри це, будівля дійсно гарна, привертає увагу своїм виглядом – добре збереглася до наших днів, сюди приїздять  на художні пленери, фотосесії, часто відбуваються екскурсії, адже в селі є що подивитися  – Мистецький маєток 1780 року, урочище «Ринва», Поліська хата  – міні-музей, присвячений побуту українського Полісся та ін.

Юлія Демусь

Мандрівки Житомирщиною: садиба Прушинських – палац, парк, усипальниця та млин у Новій Чорториї (ФОТО)

Давні знаряддя праці і предмети побуту, галерея, колекція вишитих рушників: Краєзнавчий музей у Вигнанці на Житомирщині (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Спадщина Ольги Вангенгейм: дерев’яна школа в селі Ставки, якій більше 130 років, функціонує й досі (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*