Геловін – американське свято, яке набуло шаленої популярності і в Україні.
Моторошні страшилки, жахаючі мелодії, фільми жахів, переодягання в костюми різної нечисті, декорації та «Солодощі або життя», – всі перелічені деталі створюють відчуття чогось містичного та створюють неповторну атмосферу.
Хеловін відзначають в ніч з 31 жовтня на 1 листопада.
Надзвичайно яскраво та пишно цей день відзначають у Великобританії, США, Канаді та Ірландії. Менш пафосно, але відзначають і в інших країнах світу. Не так давно це свято з’явилося і в Україні. Святкують його всі: діти, молодь та більш доросле покоління. Хоча є й ті, хто це свято не визнає та абсолютно не розуміє.
Історія Хеловіна та грішний Джек
Перші згадки про Геловін датуються 16 століттям. Напевно, про це знають не всі, але прообразом Хеловіну є язичницьке свято Самайн. Його святкували ще давні кельти, які вірили в містичність цього дня та в його зв’язок з потойбіччям і надприродними силами. Згодом свято почали відзначати і в країнах Британських островів. На початку 19-20 століття Самайн почав зникати, а на заміну йому прийшла більш сучасна версія – Геловін.
Геловін називають Днем всіх святих не просто так. За давніми переказами, саме в ніч перед Геловіном духи з потойбіччя повертаються на землю. Традиції, якими супроводжується святкування, мають на меті задобрити душі мертвих, щоб ті не робили зла живим.
Люди вірять, що в цю ніч на рубіж між світом живих та мертвих стає максимально тонким. Через це є ймовірність того, що душі мертвих захочуть навідатись на землю.
Існує моторошна легенда про грішного Джека. Жадібний коваль і п’яниця Джек обманув диявола і отримав для себе таким шляхом безтурботне довголіття. Також диявол пообіцяв не забирати душу Джека після його смерті. Джек помер, а його душа не потрапила до раю. До пекла, за домовленістю, вона також не відправилась. Джек в очікуванні Судного дня залишився на землі, освітлюючи при цьому свій шлях пекельним вогнем. Щоб вогонь не згас, Джек поклав його до порожнього гарбуза і використовував замість ліхтаря. Сьогодні такий ліхтар є одним із символів Хеловіну.
Світильник Джека або Джек-Ліхтар сьогодні також роблять з гарбуза. Яскравий дозрілий плід очищають він його зерняток та м’якоті за допомогою ложки та ножів. В результаті має залишитися лише товстий шар шкірки. На заготовці під ліхтар, ручкою або маркером, промальовують очі, ніс та рот. Для цього можна використати роздруковані з Інтернету шаблони. Потім промальовані деталі вирізаються ножем. В середину готового ліхтаря ставлять свічку. Виглядає такий власноруч зроблений святковий атрибут надзвичайно атмосферно.
Говорять, що коли вночі, в світильнику Джека загоряється полум’я, він стає провідником для душ, які повертаються до чистилища, підсвічуючи їм шлях.
Ліхтар з гарбуза символізує також і закінчення збору врожаю, а вогонь, що палає всередині, є символом оберегу оселі, який відганяє від будинку нечисть.
Традиції святкування Геловіна
Раніше вважали, що задобрити духів допоможе принесення пожертвувань у вигляді солодощів.
Американці напередодні Геловіна прикрашають свої будинки – зовні та зсередини, готують різні тематичні страви, влаштовують вечірки, вбираються у костюми різної нечистої сили та перевтілюються в образи злих героїв. Роблять це для того, щоб протягом року не потрапити до рук злих духів.
На Геловін переодягнені в костюми дітлахи ходять від будинку до будинку зі словами «Цукерки або смерть», «Солодощі чи гидота», «Солодощі або життя». В оригіналі це звучить так: «Treat or trick!». Господарі будинку, до якого завітали дітлахи, повинні дати їм цукерки, печиво або інші ласощі.
Ритуал переодягання почав набувати популярності і в Україні. Тепер і у нас можна побачити дітей та дорослих в різноманітних костюмах. Хтось розмальовує обличчя, накладаючи страхітливий грим, а хтось бере до рук мітлу та на день перевтілюється у відьму. Найпопулярнішими костюмами та образами цього дня є відьми, дияволи, вампіри, зомбі, а також негативні герої популярних фільмів.
Українці також не відстають і в питанні декорування своїх осель до Геловіна. На полицях майже всіх супермаркетів можна знайти необхідні святкові атрибути: гарбузи, свічки, бутафорне павутиння, прикраси у вигляді павуків, відьом. До свята можна придбати й тематичні гірлянди, вивіски на двері, фігурки, костюми, капелюхи відьом, різноманітні жахаючі цукерки й посуд з тематичними малюнками для сервірування столу.
Популярністю користуються й тематичні вечірки до Геловіну, які проводяться в нічних клубах та ресторанах усієї країни. Майже кожна крамниця також декорує свій інтер’єр відповідними атрибутами та навіть пропонує придбати товари за спеціальними знижками до Дня всіх святих.
На Геловін люди ходять в гості або кличуть гостей до себе. Хоча Хеловін не державне свято, це ніяк не впливає на його поширення та завоювання сердець великої кількості людей з багатьох країн світу.
Цікаве про свято
- Кольори Хеловіну: чорний та помаранчевий. Вони символізують ніч, потойбіччя та збір урожаю.
- Щороку американці витрачають на підготовку до Геловіну понад 2,5 мільярди доларів.
- Найбльший гарбуз у світі, який виростили до Геловіну, важив 655 кілограмів. Виростив цього гіганта фермер з Канади.
- Вперше переодягання в маскарадні костюми на Хелловін зареєстрували в 1895 році в Шотландії.
- В багатьох країнах вже декілька років поспіль у цей день відбувається збір пожертвувань. В цьому зборі приймає участь дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ. Зібрані пожертви направляються до нужденних країн. Після кожного Геловіну вдається зібрати близько 150 млн доларів.
Тетяна ОВСІЄНКО
Будьте першим, хто прокоментував "Halloween, Геловін або День всіх святих: історія, традиції та цікаві факти"