Житомирянка Валентина Волкова у квітні минулого року через повномасштабне вторгнення російських військ разом із дітьми виїхала за кордон, де її і застала звістка про те, що на фронті загинув рідний брат. Жінка почала шукати самотужки будь-яку інформацію щодо обставин його зникнення, спершу в онлайн-режимі і під час телефонних розмов із побратимами, а після повернення додому продовжила пошукову діяльність разом з родинами інших військових, які опинилися в такій самій ситуації.
Консолідували свої сили, створили громадську організацію «Знайти і повернути. 57/34» (військовослужбовців 57 бригади 34 батальйону).
Валентина не втрачала віру в те, що брат живий і через сім місяців пошуків нарешті знайшла підтвердження цьому – упізнала його серед полонених на одному відео, яке опублікували на ворожому ресурсі. На жаль, за рік війни із цього батальйону повернути з полону вдалося лише шість військовослужбовців. Брата Волкової у їх числі нема, та вона не здається і навпаки допомагає іншим – консультує і надає інформаційний супровід.
З листопада минулого року Валентина Волкова була призначена регіональною координаторкою в Житомирській області представництва Офісу Уповноваженого з питань осіб, зникли безвісти за особливих обставин.
Наголошує, що безпосередньо пошуками не займається, але рідні зниклих безвісти захисників та цивільних осіб через неї можуть передавати дані про них – деталі й обставини зникнення, час і місце останнього виходу на зв’язок, особливі прикмети, фото, сповіщення та іншу інформацію. Відповідно до цього створюється окремий кейс по кожному зверненню, а далі йде на опрацювання аналітиків у Офісі Уповноваженого.
Крім цього, надає зразки анкет і заяв, які необхідно заповнити і направити у інші державні та правоохоронні органи, розповідає про алгоритм подальших дій. Свого часу, додає пані Валентина, усе це доводилося робити самостійно, збираючи інформацію по крупинках, адже інстанції, де їй і сотням інших могли фахового усе пояснити і направити на вірний шлях, ще не було.
«Моє основне завдання – координація дій тих, рідний або друг яких зник безвісти. Коли так стається, люди переважно не знають куди йти, до кого звертатися, починається паніка, страх, емоції переповнюють. Регіональні представництва Офісу Уповноваженого з питань осіб, зникли безвісти за особливих обставин відкрили саме для того, щоб допомагати, підтримувати у такий момент і супроводжувати надалі, допоки ми не досягнемо бажаного результату чи принаймні отримаємо хоч якесь підтвердження того, що військовий поранений, загинув чи знаходиться у полоні, – говорить Валентина Волкова. – Подеколи на це йдуть тижні, місяці і більше часу, але ми не залишаємо без уваги жодне звернення і завжди перебуваємо на контакті.
Я сама розумію, що це таке шукати рідних – тривалий і виснажливий процес, за яким стоїть доля конкретної людини. Ми надаємо усі контакти, номери телефонів, куди можна звертатися, даю роз’яснення, що потрібно робити і що категорично робити не можна, допомагаю у вирішенні питань по кримінальному провадженні, бо тут велика проблема і майже кожна родина приходить із тим, що слідчий не виходить на контакт і вони не знають, де їхня справа знаходиться. Якщо рідні не можуть отримати відповідні документи із військової частини, також надаю зразки заяв і пояснюю, як все правильно зробити, щоб отримати відповідь. Коли є питання по отриманні грошового забезпечення, яке по певним причинам не надають, то пояснюю це з юридичної точки зору – мають право на це чи ні. Повністю надаю супровід і людина, яка вперше до мене приходить чи телефонує, отримує чітке розуміння подальших дій. Найбільша проблема рідних – відсутність інформації: що з ним сталося, де перебуває зараз, як знайти тіло і гідно поховати героя. Допомагаємо у питаннях повернення/обміну тіла, ексгумації, захоронення».
За словами Валентини, одразу після повідомлення про те, що військовослужбовець зник безвісти, треба звернутися до військкомату, звідки він призивався на службу, отримати сповіщення про його статус. Також необхідно написати заяву в поліцію, здати тест ДНК. Окремо залишити заявку (анкету) в представництві Офісу Уповноваженого з питань осіб, зникли безвісти за особливих обставин.
Звернутися до регіонального координатора у Житомирській області можна особисто за адресою: м. Житомир, площа Корольова, 5, кв. №2 або за телефоном: +38 (097) 140-37-12.
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "Координаторка в Житомирській області представництва Офісу Уповноваженого Валентина Волкова про пошуки зниклих безвісти (ФОТО)"