Як обрати психолога

Одна з головних проблем сфери надання психологічних послуг в Україні — відсутність ліцензування. Будь-хто може пройти місячні курси, арендувати приміщення і назватися психологом. І, як показує нещодавнє розслідування «Свідомих», навіть диплом і регалії кандидата психологічних наук не гарантують доброчесність спеціаліста. Виникає питання: а як тоді не потрапити на вудочку шахрая і не нашкодити собі цим? Невже розбиратися з психологічними проблемами самостійно?

Вдаватися до таких відчайдушних методів ми не радимо. Самолікування нічим не краще, ніж сеанс із недобросовісним психологом. Натомість ми підготували для вас кілька важливих чинників, на які варто звернути увагу під час вибору спеціаліста.

Фах і освіта

Перш ніж обирати психолога, обов’язково зверніть увагу навідповідність його фаху освіті. Багато людей часто плутають психологів із психотерапевтами, а то і з психіатрами. І дарма, бо напрям, підходи до лікування і освіта в кожного різні.

Психолог, наприклад, не займається медикаментозним лікуванням, але спирається суто на доказові методи й підходи. До нього варто звертатися, коли маєте психологічні чи міжособистісні проблеми, переживаєте травматичні події чи втрату близької людини. Психологи здобувають вищу освіту за спеціальністю «Психологія». Є також лікарі-психологи з вищою освітою за спеціальністю «Медична психологія». Головною відмінністю медичних психологів від звичайних є більш широкі компетенції, оскільки перші мають медичну підготовку й можуть призначати певні групи препаратів.

Психіатр завжди є медичним працівником. Він займається медикаментозним лікуванням, але може додатково призначити немедикаментозне — психотерапію. До нього варто звернутися, коли маєте психічні розлади, страждаєте від панічних атак чи нападів тривожності, розладів настрою, нав’язливих чи суїцидальних думок. Освіту психіатр здобуває за спеціальністю «Медицина». Психіатри й лікарі-психологи мають право займатися лікуванням лише за наявністю відповідної ліцензії.

Набагато важче визначити напрям діяльності психотерапевтів, оскільки вони знаходяться на перетині психології і психіатрії. За наявності медичної освіти психотерапевти можуть призначати медикаментозне лікування. При цьому вони повинні пройти післядипломне навчання за напрямом «Психотерапія». Випускники спеціальності «Психологія» також можуть бути психотерапевтами, але для них такі ж вимоги, як і до лікарів-психологів і психіатрів. Причому не обов’язково проходити навчання в центрах післядипломної освіти, достатньо пройти звичайні курси.

Якщо інформації про фах і освіту психолога немає у відкритому доступі, то попросіть його надати документ про освіту. Ви можете перевірити диплом про вищу освіту в державному реєстрі про освіту, вказавши ПІБ спеціаліста й серію і номер дилому. Не радимо звертатися до психологів, які відмовляються надати інформацію про освіту або мають лише сертифікати з курсів чи є випускниками спеціальності, яка безпосередньо не стосується психології чи психіатрії.

Спеціалізація

Спеціалізація також відіграє важливу роль під час вибору психолога. Дитячий психолог не зможе проконсультувати дорослого й застосувати до нього ті ж методики, що й до дітей. Відповідно сімейний психолог не стане працювати з людьми з розумовою відсталістю чи іншими порушеннями. Якщо спеціалізація психолога не відповідає вашим запитам і особливостям, то варто обрати іншого.

Напрями психотерапії

Найбільш ефективними різновидами психотерапії є когнітивно-поведінкова та діалектично-поведінкова. Це доказові напрями, які спираються на наукові дослідження і яких використовують при лікуванні психічних розладів. Більш суперечливими є гуманістичний напрям, зокрема гештальт-терапія, і психоаналіз. Для лікування психічних розладів останні вибирати не варто. Зовсім неефективними є напрями, що спираються на псевдонауки: астрологія, карти таро, нейролінгвістичне програмування, езотерика, гомеопатія тощо. До психологів, діяльність яких базується на псевдонаукових методах, ми не радимо звертатися.

Відгуки

За відгуками можна оцінити компетентність психолога і його підхід до роботи з клієнтами. Зазвичай відгуки є або на сайті, на якому пропонують психологічні послуги, або в соцмережах самого психолога. Пошукайте розгорнуті коментарі, де користувачі в конструктивній формі пояснюють, що їм сподобалося або ні. Відповідно, якщо негативних більше, ніж позитивних, то такого фахівця краще оминати. Відсутність негативних чи нейтральних відгуків також повинна вас насторожити. У такому випадку є вірогідність, що їх «підчистили», залишивши лише позитивні.

Поведінка

Якщо вже обрали психолога, то варто проаналізувати його поведінку під час сесій. Під час першої зустрічі з клієнтом він повинен обговорити всі формальності, як-от конфіденційність, очікування від терапії, питання клієнта тощо.

Доброчесний фахівець обов’язково дотримуватиметься етичного кодексу. Так психологи повинні не дискримінувати своїх клієнтів за ознакою статі, віку, раси, національності, релігії чи сексуальної орієнтації; не мають права заводити романтичні чи сексуальні стосунки з клієнтами, фліртувати з ними чи натякати на неформальне спілкування. Діяльність психологів базується на якостях, як-от емпатія, довіра, повага, чесність і справедливість. Ви маєте повне право відмовитися від подальшої роботи з фахівцем, якщо він не дотримується певних чеснот, положень кодексу чи просто не є особою, з якою вам було б комфортно спілкуватися.

Тож обираючи психолога, варто звернути увагу на кілька важливих факторів. Спершу необхідно перевірити фах спеціаліста і його відповідність зазначеній освіті. Спираючись на особисті потреби й запити, проаналізувати спеціалізацію психолога, а також напрями психотерапії, у яких він працює. Компетентний фахівець не стане працювати з недоказовими чи псевдонауковими напрямами. Не менш важливо ознайомитися з відгуками інших клієнтів, якщо такі є. І найбільш вирішальною є поведінка психолога. Якщо вона не відповідає законам моралі чи змушує вас почуватися некомфортно, ви завжди можете обрати іншого фахівця.

Надія Назарук

Чим загрожує нехтування психічним здоров’ям

Будьте першим, хто прокоментував "Як обрати психолога"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*