У світі дуже швидко змінюється свідомість і поведінка людей. З появою інтернету виплескувати свої негативні емоції, агресію чи незадоволеність, наприклад, стало набагато легше.
Дуже легко написати якийсь злісний коментар, розкритикувати людину і залишитися задоволеним собою. Таке явище отримало свою власну назву – хейт (від англ. hate – ненавидіти). Отже, хейт – це неконструктивне злісне висловлювання, яке не має жодного реального обґрунтування.
Частіше всього ми стикаємося з ним в інтернеті, але дехто зустрічався з ним і в реальному житті. Ще одним важливим моментом хейту є те, що він дуже схожий на критику. Критикою ми називаємо аналіз, оцінку або судження про будь-які явища в галузі людської діяльності.
Критика є невід’ємною частиною людського життя і покликана мотивувати на нові досягнення чи похвалити за вже досягнутий успіх. Без неї неможливо побудувати кар’єру і важко вдосконалюватись у професії. То як же відрізнити критику та хейт? Щоб розібратися в цьому питанні, авторка і ведуча психологічних трансформаційних ігор Вікторія Дрозд радить поставити собі два головні питання:
1. Людина намагається вас образити чи в її словах є конструктив який варто взяти до уваги?;
2. Чи є людина компетентна чи експертом в цій справі?
Думки психологів
Насамперед хейт ображає саму людини. Це потік лайливих слів і більше нічого. Критика ж коментує спочатку діяльність і рідко переходить на особи. По-друге, критика, навіть якщо вона і дуже груба, але не переходить меж пристойності, говориться у справі та засуджує або, навпаки, заохочує до чогось. Критикуючий не ставить за мету принизити, образити, а хоче допомогти та мотивувати на якісний результат. А хейт може розпочатись із зовнішності і закінчиться тим, що ми живемо не тими цінностями. Захейтити можна абсолютно все, причому без особливих зусиль.
У своєму інстаграм відома українська психологиня Наталія Холоденко розповіла чи може бути корисним хейт:
«Так, він може бути корисним і покаже вам ваше оточення і з ким час припинити взаємозв’язки і попрощатись».
Також вона пояснила що підштовхує людей хейтити:
«Підштовхує бажання відчувати владу над кимось. Хейт – це інстумент щоб маніпулювати вами».
Як реагувати?
Перед нами постає питання: як захистити себе від від хейту та як реагувати? Найбільше від нього потерпають публічні люди, особливо інфлюенсери. Свою думку в інстаграм висловила відома блогерка Саша Бо: «Коли я натрапляю на коментарі від хейтерів, то найчастіше бачу: “вона мене бісить. Надто вилизано все. Просто ідеальна картинка”А мені, як медом по грудях.Це саме те, до чого я йду!І дякую, що ви це помічаєте. Ідеальна картинка в інстаграмі не означає ідеальну картинку в житті. Я також можу ходити по хаті в піжамі з неакуратним пучком. Я також можу їсти неінстаграмні сніданки. В мене також буває гора посуду, який потрібно вимити чи білизни, яку треба закинути прати по третьому колу, бо світло завжди вимикають саме під час цього процесу. В мене двоє дітей, які розносять іграшки у кожен куток квартири. В мене двоє собак, які в свій час погризли всі кутики дивану та плінтус, але це дрібниці, яких не видно у сторіс. Але! Я люблю естетику, все красиве та акуратне. Я прагну цього. Мені подобається те, що я роблю. І як би це самозакохано не звучало, я люблю переглядати свої сторіс. Блогери бувають різними: хтось щодня хайпує на конфліктах та плаче задля рейтингів, хтось виходить в сторіс раз на тиждень, інтригуючи шикарними фото без підпису, хтось просто озвучує кожен свій крок, а хтось – як я. Тим не менш, кожен залишає щось за кадром.Я вирішила залишити за кадром інстаграму особисте життя ( рідко можу закинути фото з Платоном, не розповідаючи про наш побут, фінансові справи і так далі ) і все, що я вважаю недоречним. Колись я була набагато відвертішою, але це зіграло проти мене. Я подорослішала, і змінивши формат, я стараюсь зберігати субординацію і повагу. Щоб мене не вчили жити і не розповідали, як правильно, а як ні.»
Чи варто боротися?
Психологиня Марія Москалюк розповіла про те, що боротися з хейтерами цілком нормально. В своєму дописі вона зазначила: «Відповідайте їм майстерно. І ні в якому випадку не показуйте, що ви захищаєтесь від їхніх нападок. За деякі неприємні і дуже агресивні речі, можна притягнути до кримінальної відповідальності. Такий закон вже існує в Україні. Також можна ігнорувати та блокувати хейтерів, чистити від них свою аудиторію. Головне пам’ятайте – якщо вас хейтять, значить ви в цьому житті точно чогось досягли!»
Альона Маруга
«Постійно повертаюся до цього моменту»: про флешбеки і ПТСР
Примиритися з тривожністю: 3 вправи, які допоможуть заспокоїтися
Будьте першим, хто прокоментував "Критика хейту"